Blok Ödülü Yarılanmasına 5 Kala Litecoin’de Son Durum Ne?

Son bir senedir çoğunlukla konuşulan ve merakla beklenen Litecoin blok ödülü yarılanması nihayet geldi çattı. LTC’deki blok ödülü yarılanmasının 5 Ağustos 2019’da gerçekleşmesi planlanıyor. Türkiye saati ile 11:21’de gerçekleşecek blok ödülü yarılanmasıyla Litecoin ağındaki madencilik ödülü 25 LTC’den 12,5 LTC’ye indirilecek. Litecoin ağında daha ilkin bir kez blok ödülü yarılanması gerçekleşmişti.

Ortalama 4 yıl ilkin 25 Ağustos 2015’teki blok ödülü yarılanmasında Litecoin’deki madencilik ödülü 50 LTC’den 25 LTC’ye gerilemiş ve Litecoin fiyatında mühim bir yükselişe niçin olmuştu.

Litecoin’de Arz Şoku

Litecoin’in geliştiricisi Charlie Lee, geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğu açıklamada blok ödülü yarılanmasının Litecoin ağında şok tesiri yaratacağını sadece sonrasında işlerin tekrardan yoluna gireceğini belirtmişti. Ek olarak Lee’ye nazaran yarılanmayla beraber Litecoin’in karlılığının da azalmasından dolayı bazı madenciler cihazlarını kapatma sonucu alabilir.

Öteki taraftan Litecoin ağının hashrate’i de tüm zamanların en yüksek seviyesinde. 14 Temmuz’da 524 TH/s ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Litecoin hashrate’i şu sıralar 465 TH/s seviyesinde. Sadece bu oranın blok ödülü yarılanmasının gerçekleşmesiyle hatrı sayılır oranda gerileyeceği tahmin ediliyor.

2018 yılı sonundaki sert düşüşte 20 dolara kadar gerileyen Litecoin sonrasında blok ödülü yarılanması ve ağdaki iyileştirmelerin de etkisiyle neredeyse 7 kat artarak 150 dolar sınırına ulaşmıştı. Şu anda 90,6 dolardan işlem gören Litecoin’in blok ödülü yarılanmasına iyi mi tepki vereceği merakla planlanıyor.

2015 Yılındaki Blok Ödülü Yarılanması

Geçmiş tecrübelere nazaran Litecoin şu anda blok ödülü yarılanması için yeterince fiyatlanmış durumda. Sadece Litecoin ağında daha ilkin bir tek bir kez blok ödülü yarılanması gerçekleştiği için sıhhatli bir varsayımda bulunmak pek de mümkün görünmüyor. Litecoin 2015 yılındaki blok ödülü yarılanmasından ortalama 1.5 ay ilkin 8.5 dolar ile zirve yapmış ve arkasından düşüşe geçmişti.

Litecoin’in 2017 yılının Nisan ayına kadar tekrar 8,5 dolarlık fiyat seviyesine ulaşamamıştı. Sadece geride bıraktığımız dört yılda kripto para piyasasının dinamikleri yadsınamaz bir halde değişti. Blok ödülü yarılanmasının uzun solukta LTC fiyatını pozitif etkileyeceği tahmin ediliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.