Borsa Çöküşü ve Kara Pazartesi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Borsa Çöküşü Nedir?

Bir borsa çöküşü, hisse senedi fiyatlarında süratli ve çoğu zaman beklenmedik bir düşüştür. Bir borsa çöküşü, büyük bir yıkım vakasının, ekonomik krizin yada uzun vadeli bir spekülatif balonun çöküşünün bir yan tesiri olabilir. Bir borsa çöküşüyle ​​ilgili halk paniği de çöküşe büyük bir katkıda bulunabilir ve tutarları daha da düşüren ürkü satışına niçin olabilir.

Meşhur borsa çökmeleri içinde

1929 Büyük Bunalım,

1987 Kara Pazartesi ,

2001 dotcom balonu patlaması,

2008 mali krizi ve

2020 COVID-19 salgını esnasında olanlar yer ediniyor.

Borsaların Çöküşü İle İlgili Temel Çıkarımlar

  • Bir borsa çöküşü, hisse senedi fiyatlarında ani bir düşüştür ve bu, uzun bir ayı piyasasını tetikleyebilir yada ileride ekonomik sorunlara işaret edebilir.
  • Piyasa çökmeleri, piyasadaki korku ve ürkü halindeki yatırımcılar içinde satış yapmak için sürü davranışları şeklinde daha fena hale getirilebilir.
  • Borsa çökmelerini önlemek için, ani bir çökmenin tesirini azaltmak için dönem kesiciler ve tecim bordürleri dahil olmak suretiyle çeşitli önlemler alınması gereklidir.

 

Borsa Çöküşünü Idrak etmek

Borsa çökmeleri için belirli bir eşik olmamasına karşın, bunlar çoğu zaman bir hisse senedi endeksinde birkaç gün süresince ani çift haneli yüzde düşüşü olarak kabul edilir. Borsa çökmeleri çoğu zaman iktisat üstünde mühim bir tesir yapar. Fiyatlarda ani bir düşüşün arkasından hisse satmak ve birinden ilkin marj üstünden oldukca fazla hisse almak, yatırımcıların piyasa çöktüğünde para kaybetmenin en belirgin yollarından ilk ikisidir .

Malum ABD borsası çöküşleri içinde, ekonomik düşüş ve ürkü satıştan meydana gelen ve Büyük Bunalım’ı tetikleyen 1929’daki piyasa çöküşü ve gene büyük seviyede yatırımcı paniğinden meydana gelen Kara Pazartesi (1987) yer ediniyor.

2008 senesinde konut ve emlak piyasasında bir başka büyük çöküş meydana geldi ve şimdi Büyük Durgunluk olarak adlandırdığımız şeyle sonuçlandı. Mayıs 2010’da meydana gelen ve trilyonlarca doları hisse senedi fiyatlarından silip süpüren ani çöküşün sebebi yüksek frekanslı tecim olarak belirlendi.

Mart 2020’de, dünya genelindeki borsalar, COVID-19 koronavirüs salgınının ortaya çıkması sebebiyle ayı piyasası bölgesine düştü.

Borsa Çöküşlerini Önlemek İçin Ne Yapılır?

1929 ve 1987’deki çöküşlerden bu yana, ürkü halindeki hissedarların varlıklarını satması sebebiyle kazaları önlemek için önlemler alındı. Bu tür önlemler, piyasayı dengeleme ve daha da düşmesini önleme umuduyla, hisse senedi fiyatlarında keskin bir düşüşün arkasından belirli bir süre süresince herhangi bir tecim faaliyetini engellemiş olan tecim bordürleri yada dönem kesicileri ihtiva eder.

Mesela, New York Borsası’nda (NYSE) çökmelere karşı koruma sağlamak için bir takım eşik vardır. S&P 500 Endeksindeki tek günlük düşüşle ölçülen ciddi bir piyasa düşüşü esnasında tüm hisse senedi ve opsiyon piyasalarında alım satım durdurmaları sağlarlar.

Borsa çökmeleri, öz sermaye-yatırım değerlerini ortadan kaldırır ve emeklilik için yatırım getirisine güvenenler için en zararı olan olanıdır. Hisse senedi fiyatlarının düşüşü bigün yada bir yıl içinde meydana gelebilse de, çökmeleri çoğu zaman bir durgunluk izler.

 

Kara Pazartesi Nedir?

Kara Pazartesi, Dow Jones Endüstriyel Ortalamanın (DJIA) tek bir günde neredeyse %22 kaybetmiş olduğu 19 Ekim 1987’de gerçekleşti . Kara Pazartesi vakası, küresel bir borsa düşüşünün başlangıcı oldu ve Kara Pazartesi, finans tarihinin en fena şöhretli günlerinden biri oldu. Ayın sonunda, büyük borsaların bir çok %20’den fazla düştü.

Ekonomistler, çöküşü jeopolitik olayların bir kombinasyonuna ve elden çıkarmayı hızlandıran bilgisayarlı program ticaretinin ortaya çıkmasına bağladılar.

Kara Pazartesi İle İlgili Temel Çıkarımlar

  • Kara Pazartesi, 19 Ekim 1987’de DJIA’nın tek bir günde neredeyse %22 kaybetmiş olduğu ve küresel bir borsa düşüşünü tetiklediği borsa çöküşünü ifade eder.
  • SEC, ürkü satışını önlemek için tecim bordürleri ve dönem kesiciler benzer biçimde bir takım koruyucu tedbir geliştirdi.
  • Yatırımcılar, Kara Pazartesi’den dersler çıkararak benzer bir borsa çöküşü olasılığıyla başa çıkmak için önleyici adımlar atabilirler.

 

Kara Pazartesi’yi Idrak etmek

Büyük borsa düşüşünün sebebi, çöküşten önceki hafta sonu mühim bir haber yayınlanmadığı için tek bir haber vakasına atfedilemez. Sadece, yatırımcılar içinde bir ürkü ortamı yaratmak için birçok vaka bir araya geldi. Mesela ABD Birleşik Devletleri’nin tecim açığı öteki ülkelere bakılırsa genişledi. Bugün hala baskın güç konumunda olmayan bilgisayarlı tecim, birçok Wall Street firmasında varlığını giderek daha çok hissettiriyordu. 1987 borsa çöküşü, artan piyasa oynaklığında finansal ve teknolojik yeniliğin rolünü ortaya çıkardı.

Kuveyt ve İran içinde yaşanmış olan ve petrol arzını kesintiye uğratma tehdidi oluşturan krizler de yatırımcıları tedirgin etti. Medyanın bu gelişmeler için güçlendirici bir unsur olarak görevi de eleştirilere mevzu oldu. Çöküşün niçin meydana geldiğini açıklamaya çalışan birçok kuram olsa da, bir çok kitlesel paniğin çöküşün artmasına niçin olduğu mevzusunda aynı fikir.

Yeniden Yaşanabilir Mi?

Kara Pazartesiden bu yana, ürkü satışlarını önlemek için pazara tecim bordürleri ve dönem kesiciler benzer biçimde bir takım koruyucu mekanizma yerleştirildi. Bununla beraber, süper bilgisayarlar tarafınca yönlendirilen yüksek frekanslı tecim (HFT) algoritmaları, devasa hacmi bir tek milisaniyeler içinde hareket ettirir ve bu da oynaklığı artırır.

2020 küresel COVID19 salgını ortasında, işsizlik oranları o senenin yazında toparlanmadan ilkin Büyük Bunalım’dan bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmış olduğu için Mart ayında piyasalar benzer miktarlar yitirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.