BtcTurk Nedir, Güvenilir ve Yasal Mı?

Türkiye’de kripto para sektörünün hemen hemen net bir zemine kavuşmamış olması tamamımız için büyük tedirginlik yaratıyor. Bu yüzden kullandığımız borsalar ve bankalar için devamlı araştırmalar yapıyor ve informasyon topluyoruz. BtcTurk Türkiye’deki en oldukca kullanılan kripto para borsalarından biri olma hususi durumunu taşıyor. Bu rehber yazımızda özetlemek gerekirse BtcTurk nedir,  güvenli midir, ve BtcTurk’un mobil uygulaması var mıdır benzer biçimde birçok mevzuda informasyon bulabilirsiniz.

BtcTurk Nedir?

Türkiye’nin ilk kripto borsası olan BtcTurk, dünyanın ise 4. Bitcoin ve kripto para alım satım platformu olarak 2013 senesinde Kerem Tibuk tarafınca kurulmuştur.

CEO’luğu Özgür Güneri’nin yapmış olduğu kripto para işlem platformu BtcTurk, Türkiye’de hizmet vermeye devam ediyor. 1 Temmuz 2013’te TL ile ilk Bitcoin alım satımına aracılık eden BtcTurk’ün 90’dan fazla çalışan bulunuyor. Eliptik Yazılım ve Tecim A.Ş. tarafınca yönetilen BtcTurk, 750 bin kullanıcıya 7/24 hizmet veriyor.

BTCTurk borsası, Türk lirası için çeşitli kripto para birimleri sunmaktadır. Bu kripto para birimleri içinde en popüler olanlardan bazıları Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Tether (USDT) ve Stellar Lumens (XLM).

BtcTurk, 2019 senesinde, Yeni Malatyaspor isim ve forma sponsorluğu ile dünyada bir ilki gerçekleştirmiş oldu. 2020’de ise Hanım ve Adam Futbol Ulusal takımlarımıza ana sponsor olarak dünyada bir ilke daha imza atıldı. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun olarak hizmet veren BtcTurk, İstanbul Tecim Odası’na kayıtlıdır.

BtcTurk Güvenli Mi?

Ana sayfada, güvenlik sebebiyle 2 faktörlü kimlik doğrulama, blok zinciri boyut düzenlemeleri için SegWit kullanımı, satın alma ve satış seçeneklerini yönetmek için BTCTurk API ve satın alan fonlarının %95’inin donanım depolaması benzer biçimde kullanıcıları çekebilecek birkaç özellik vardır. Güvenliği çoğaltmak için BTCTurk, kimlik belgesi ve adres kanıtı benzer biçimde geçerli kimlik ister. Anonimliğe izin vermez. Ek olarak her müşteriye hususi bir güvenlik imajı önerir. Platformda kaldıraçlı alım satım sunulmadığından, CDF ticareti yapmak isteyen biri için değildir. Ek olarak herhangi bir düzenleme yok. Ücretlerle ilgili olarak, BTCTurk, kullanıcının işlem hacmi arttıkça daha uygun hale gelen makul komisyon ücretlerine haizdir. Sadece banka havalesi kanalıyla minimum para yatırma ve çekme tutarı (1000 TL) vardır. Anında transferler için oldukca minik bir limit de bulunuyor, 10 TL.

BtcTurk Güvenliği

BtcTurk üstündeki kullanıcı bakiyelerinin minimum %95’i hususi bir süreç ile yönetilen çevrimdışı Bitcoin cüzdanlarında saklanır.

 • Çevrimdışı Bitcoin cüzdanlarımız oldukca imzalı (“Multi Signature”) cüzdanlardır.
 • Cüzdanlarımız FIPS-Level 2 güvenlik düzeyine haiz cihazlarda saklanır.
 • Yedeklerimiz değişik ülkelerde hususi güvenlikli ortamlarda korunur.
 • Meydana getirilen harcamalar dijital imzalar ve kontroller yapıldıktan sonrasında gerçekleşir.

Her Hesapta İki Aşamalı Doğrulama

Hesabınız kullanıcı adı ve parolanız haricinde ikinci bir doğrulama yöntemi ile daha güvenli hale getirilmiştir. Hesabınıza her girişinizde size SMS ile tek kullanımlık parola gönderilmektedir. Üstelik bu SMS’ler için sizden bir ücret talep edilmemektedir.

Isterseniz iki aşamalı doğrulamanızı SMS parolasından daha güvenli bir yöntem olan Google Authenticator uygulamasını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

BtcTurk Tecim Görünümü

Değişik borsaların değişik tecim görüşleri vardır. Ve “bu genel bakış en iyisidir” benzer biçimde genel geçer bir görüş yoktur. Size en uygun tecim görünümüne kendiniz karar vermelisiniz. Normalde görünümlerin ortak noktası, hepsinin sipariş defterini yada en azından sipariş defterinin bir kısmını, seçilen kripto para biriminin fiyat tablosunu ve sipariş geçmişini göstermesidir. Normalde alış ve satış kutuları da vardır. Bir borsayı seçmeden ilkin, tecim görünümüne bir göz atmaya çalışın, böylece sizin için doğru hissettirdiğinden güvenilir olabilirsiniz. Bu, BTCTurk’teki tecim görünümünün bir resmidir:

Borsanın Marketinde Hangi Kripto Paralar Listeleniyor?

BtcTurk, artık bir tek Bitcoin (BTC) alım satımı için kullanılıyor. Bunun haricinde öteki kripto para birimleri için BtcTurk Pro’yu kullanmanız gerekmektedir. BtcTurk Pro’da listelenen kripto varlıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • BTC
 • ETH
 • LTC
 • XRP
 • XLM
 • USDT
 • NEO
 • EOS
 • DASH
 • LINK
 • ATOM
 • XTZ

Listelenen bu kripto paraları TRY, ABD Doları ve BTC bazında markette trade (al-sat) yapma imkanını kullanıcılarına sunan BtcTurk Pro, kolay ve gelişmiş market seçenekleri ile kullanıcılarına ustalaşmış deneyimler yaşatıyor.

BtcTurk Mobil Destek

BtcTurk kendi mobil uygulamasına haizdir, bu da kullanıcının hesaplarını yönetmesini kolaylaştırır. BtcTurk uygulamasını hem App Store’dan hem de Google Play’den indirebilirsiniz

BtcTurk Pro Nedir?

PRO versiyonunda detaylı alarm seçenekleri ile anlık veri takip edeni yapılabiliyor, geçmiş performansların görülebileceği değişik raporlama araçları geliyor.

Bu yaklaşım doğrultusunda BtcTurk, ustalaşmış kripto para yatırımcıları için BtcTurk | PRO platformunu geliştirdi. Ekranlar, araçlar, raporlar ve kullanıcılara sunulan yeni güvenlik uygulamaları yer ediniyor. Bu yeni ürün ileri düzey kullananların daha süratli ve profesyonelce yatırım sonucu vermesine destek oluyor.

BtcTurk | PRO aşağıdaki özellikleri ile ön plana çıkıyor:

 • Fiyat grafiklerinde, Tradingview tarafınca sağlanan halka açık indikatörler ve çizim araçlarının kullanımı,
 • İstenilen aralıklarla oldukca sayıda göstergeyi barındıran raporlara ulaşım
 • İşlem yapılmak istenen kripto paraların fiyat grafikleri ve derinlik tablosunun aynı sayfada takip edeni
 • API ile gerçek zamanlı ve geçmiş verilere anında erişim
 • OAuth2 ile hesabı 3. parti uygulamalara (örn. Matriks Trader) bağlanabilme
 • BtcTurk | PRO, her gün alım satım icra eden, yatırımlarını yönlendirirken güncel piyasa verilerini anlık kovuşturmak isteyen, bitcoin ve kripto para işlemi yaparken fiyat grafikleri ve teknik göstergelere bakan, karar alırken detaylı analizlere ve raporlara gereksinim duyan ve gelişimleri kaçırmak istemeyen tüm ustalaşmış yatırımcıların kullanımı için geliştirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.