Bu Şehirde Kripto Para Madenciliği Yasaklandı!

ABD’nin New York eyaletine bağlı minik bir kent olan Plattsburgh’da kripto para madenciliği faaliyetleri yasaklandı. 20 bin kişiden oluşan minik bir nüfusa ev sahipliği meydana getiren kent, kripto para madenciliği yapanların gözdesi konumundaydı.

Geçtiğimiz ay uyarı yapılmıştı

Bundan bir ay kadar ilkin kent konseyi, yeni bir yasa hazırlığı içinde olduklarının uyarısını yapmıştı. Bu yasa tasarısında madencilik faaliyeti yaparken yakalanan her insanın 1,000 $ cezai yaptırımla karşı karşıya bırakılması da yer alıyordu.

Dünyanın en ucuz elektriği Plattsburgh’da

Kripto para madencilerinin ilgi odağına giren Plattsburgh, dünyanın en ucuz elektriğini sakinlerine sağlamasıyla biliniyor. Elektrik fiyatlarının fazlaca ucuz olmasının sebebi ise kent sınırlarında inşa edilen hidroelektrik santrali. Öyleki ki Plattsburgh’da elektriğin kw/s bazında perakende fiyatı yalnızca 0.2 dolar. Hal bu şekilde olunca kurumsal olarak madencilik meydana getiren dev firmalar, elektrik giderlerini en aza indirmek için rotayı Plattsburgh’dan yana çevirdi. 

Artan talebi karşılamakta zorlandılar

Yalnızca ABD genelinde değil, tüm dünyanın en ucuz elektriğini girişimcilere sunarak yeni yatırımlar çekmeyi amaçlayan Plattsburgh şehri bunda kısmen başarıya ulaşmış da oldu. Birçok yeni şirket faaliyetlerine Platssburgh’a taşınarak devam etme sonucu aldı.

Sadece madencilerin de bu şehre akın etmesi, artan elektrik ihtiyacının karşılanamamasına yol açmış durumda. Öyleki ki Puerto Rika’lı bir şirket olan Coinmint, Ocak ve Şubat aylarında tek başına şehrin elektrik arzının yüzde 10’unu tüketmiş. Hal bu şekilde olunca kent konseyine madencilik faaliyetlerini yasaklamaktan başka çıkar yol kalmamış.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.