Chainlink (LINK) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

ChainLink, blok zincirindeki akıllı sözleşmelere gerçek dünya verileri elde eden merkezi olmayan bir oracle ağıdır. LINK ağdaki hizmetler için ödeme yapmak için kullanılan dijital varlık tokenıdır.

Başlangıç ​​Kılavuzu

Chainlink, blok zincirlerinin üstünde çalışan akıllı sözleşmelere güvenilir, gerçek dünya verileri sağlamak için küresel bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir.

Aşina değilseniz, akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında ve gerçekleştiğinde yürütmek suretiyle programlanmış sözleşmelerdir. Bugüne dek, yeni kripto-finansal ürünler oluşturmaktan yeni kripto varlıkları geliştirmeye kadar her şey için akıllı sözleşmeler kullanıldı.

Bununla beraber, devam eden bir mesele, bir çok akıllı sözleşmenin şartlarını muntazam bir halde yürütmek için bir tür harici veri kaynağına güvenmesi gerektiğidir.

Mesela, tahvilleri yada sigorta sözleşmelerini kopyalamak isteyen akıllı sözleşmelerin, piyasa tutarları yada Nesnelerin İnterneti verileri hakkında rapor veren API’lara erişmesi gerekebilir.

Chainlink, veri sağlayıcılarını (“oracles” olarak adlandırılır) blockchain akıllı sözleşmeleri ve harici veri kaynakları içinde bir köprü görevi görmeye teşvik ederek bu problemi çözmek için oluşturuldu.

Chainlink ağındaki her oracle, her birine bir saygınlık puanı atandığından doğru veriler sağlama mevzusunda teşvik edilir. Ek olarak, düğümler yazılımın kurallarına uyduklarında ve yararlı veriler sağladıklarında, Chainlink’in kripto para birimi LINK olarak ödüllendirilirler.

2017’de kalabalık bir proje alanının ortasına gelen Chainlink ekibi, şimdiye kadar vizyonunu yerine getirmeyi başardı ve pazar faaliyetlerindeki artışla beraber Ethereum’un (ETH) ötesinde çabaları genişletti.

Chainlink, 2020 itibariyle tüm blockchain tabanlı akıllı sözleşme ağlarını desteklemeye çalışıyor.

Chainlink’in mevcut geliştirme durumu hakkında bağlantıda kalmak isteyen kullanıcılar, güncel ayrıntılar için resmi proje takipçisini takip edebilir.

Chainlink Iyi mi Çalışır?

Chainlink, kullanıcıları ve harici veri kaynakları arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için yürütme sürecini üç değişik adıma ayırır.

Oracle Seçimi – İlk olarak, Chainlink kullanıcıları bir takım istenen veri gereksinimini belirten bir hizmet seviyesi anlaşması (SLA) hazırlar. Yazılım sonrasında kullanıcıyı verileri sağlayabilen oracle’larla eşleştirmek için SLA’yı kullanır. Parametreler ayarlandıktan sonrasında, kullanıcı SLA’yı gönderir ve LINK kripto para birimini oracle’lardan teklifleri kabul eden bir Sipariş Eşleştirme sözleşmesine yatırır.

Veri Raporlama – Bu, oracle’ların harici kaynaklarla bağlandığı ve SLA’da istenen gerçek dünya verilerini almış olduğu yerdir. Veriler sonrasında oracle’lar tarafınca işlenir ve Chainlink blok zincirinde çalışan sözleşmelere geri gönderilir.

Netice Toplama – Son adım, veri oracle’larının sonuçlarının hesaplanmasını ve bir Toplama sözleşmesine geri döndürülmesini ihtiva eder. Toplama sözleşmesi yanıtları alır, her birinin geçerliliğini değerlendirir ve kullanıcıya alınan tüm verilerin toplamını kullanarak ağırlıklı bir puan verir.

Mimari

Chainlink blok zinciri, üç tür akıllı sözleşme tarafınca desteklenmektedir.

Sözleşmeleri Birleştirme – Oracle’lardan veri toplar ve en doğru neticeleri, onlara gerekseme duyan akıllı sözleşmeyle eşleştirir.

Sipariş Eşleştirme Sözleşmesi – Akıllı bir sözleşmenin hizmet düzeyi sözleşmesini (SLA) en iyi teklif oracle’larıyla eşleştirir.

İtibar Sözleşmesi – Geçmiş geçmişini denetim ederek bir oracle’ın bütünlüğünü doğrular. Bu, tamamlanan isteklerin toplam sayısı, averaj cevap süresi ve oracle’ın istediği LINK kripto para birimi miktarı benzer biçimde faktörleri ihtiva eder.

Bununla beraber, Chainlink, kendi blok zincirinde çalışmayan ve sözleşmelerin talep etmiş olduğu gerçek dünya verilerini toplamaktan bağımsız olarak görevli olan oracle’larla da etkileşime girer. Düğümler iki bileşenden oluşur:

Chainlink Core – Chainlink Core, yeni dosyalanmış SLA’ları okumaktan ve atamaları Chainlink Adapterine yönlendirmekten mesuldür.
Chainlink Adapter – Düğüm ile harici veriler içinde köprü görevi görür. Adapter verileri okuyup işleyebilir ve blok zincirine yazabilir.

Chainlink’i Kim Oluşturdu?

Chainlink ağı, kar amacı gütmeyen SmartContract şirketi tarafınca Haziran 2017’de başlatıldı ve ilk sürüm aynı ay piyasaya sürüldü.

Firmanın kurucu ortakları Steve Ellis ve Sergey Nazarov, sonrasında Chainlink’in teknik incelemesini Eylül 2017’de firmanın danışmanı Ari Juels ile beraber yayınladı.

Chainlink ekibi sonrasında, LINK kripto para biriminin 1 milyar birim arzının %35’ini satarak 32 milyon $ ‘a eşdeğer bir artış elde eden bir ilk madeni para teklifi (ICO) düzenledi.

Tokenların geri kalanına ulaşınca, %30’u Chainlink blok zincirinin geliştirilmesi için kullanılmak suretiyle SmartContract’a dağıtıldı ve %35’i düğüm operatörlerini teşvik etmek için gitti.

LINK’in Niçin Kıymeti Var?

LINK kripto para birimi, kıymetini, Chainlink ağına bağlı akıllı sözleşmelerin başarı göstermiş bir halde yürütülmesini sağlama becerisinden alır.

En önemlisi, LINK ağın kendisinde yerleşiktir ve anahtar ağ işlemleri için kullanılabilen tek para birimidir. Mesela LINK, verileri alan düğüm operatörlerine ödeme yapmak için kullanılır. Bu şekilde, Chainlink kullanıcıları arasındaki etkileşimlerin yönetilmesinde de lüzumlu bir rol oynar.

LINK, akıllı sözleşme yaratıcıları tarafınca talep edilen ve oracle’lar tarafınca ödenen bir depozito olarak kullanılır. Bu ücret, hizmetleri kabul edilmezse yada görevi tamamlar tamamlamaz iade edilir. Akıllı sözleşme yaratıcıları, bir Oracle sözleşmenin sonunu tamamlayamazsa tutarı meblağ.

Son olarak, bir oracle’ın haiz olduğu LINK miktarı, itibarını belirleyen faktörlerden biridir.

Öteki birçok kripto para birimi benzer biçimde, LINK belirteçlerinin arzı da sınırlıdır, şu demek oluyor ki yazılımın kurallarına bakılırsa yalnızca 1 milyar LINK olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.