Changpeng Zhao: Malta Örnek Alınmalı

Binance CEO’su Changpeng Zhao, kripto paralar hakkında yapmış olduğu açıklamada Bitcoin ile ilgili Malta’nın örnek alınması icap ettiğini deklare etti. Tüm dünyanın Malta’nın getirmiş olduğu yasaları örnek almasını öneren Binance CEO’su Changpeng Zhao, Malta hükümetinin almış olduğu kararların oldukca pozitif ve iyi kararlar bulunduğunu deklare etti.

İfadelerinde ”Sert düzenlemelerin sektördeki sıkıntıları arttıracağı aşikar. Bunun da daha çok mesele yaratacağını düşünüyorum. Bu aşamada Malta örneği oldukca kıymetli. Eğer kripto paraları mevcut sisteme başarıya ulaşmış bir halde entegre etmek istiyorlarsa, öteki ülkelerin de bu modeli takip etmeleri icap ettiğini düşünüyorum.”  sözlerini kullanan meşhur CEO’nun bu ifadelerinin ne kadar dikkate alınacak olduğu mevzusu bilinmezliğini korurken, Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinin ne meydana getirecek olduğu ve Malta’nın yasalarını örnek alıp almayacak olduğu merak mevzusu.

Washington Örnek Almıyor, Örnek Yaratıyor

ABD’nin aslına bakarsan halihazırda Malta’nın yasalarını örnek almayacak olduğu ve kendi yasalarını yazabileceği tahmin edilirken, birçok ülkenin Malta tarafınca yazılan yasalara değil ABD tarafınca yazılacak olan yasalara nazaran hareket edecek olduğu düşünülmekte. Washington yönetiminin ise yapmış olduğu açıklamalara bakılacak olursa en azından kısa vadede yeni yasaları devreye alma ile ilgili bir planı bulunmamakta.

Malta’ya oranla Cenup Kore’de de kripto paralar mevzusunda oldukca fazla yasa olmasına karşın Cenup Kore yasaları ”gereksiz ve muntazam olmayan” şekilde hazırlandığı eleştirileri ile gündemde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.