Çin-Bitcoin Flörtünde Şaşırtıcı Bir Gelişme Yaşandı: Bitcoin’de Yeni Zirve Yakın Mı?

Çin, Blockchain teknolojisinin bir aldatmaca bulunduğunu iddia eden toplumsal medya paylaşımlarını ve haberleri yasaklayarak kendini merkez bankasının devlet destekli kripto para biriminin lansmanına hazırlıyor.

Ülkenin Blockchain ve kripto para teknolojileriyle son dönemde oldukça yakından ilgilenilmiş olduğu bir gerçek sadece  bu teknolojilere yönelik kayda kıymet kayma bilhassa Çin’in 2017 yılındaki adımları göz önünde bulundurulduğunda oldukça şaşırtıcı karşılanabiliyor. Devlet Başkanı Xi Jinping’in Blockchain yanlısı açıklamaları, Çin Parlamentosu’nda ‘Kriptografi” yasasının geçirilmesi ve ülkenin merkez bankası PBOC’nin DCEP isminde bir kripto para çıkaracağını duyurması sürecin artık oldukça değişik bir yönde şekilleneceğini açıkça gösteriyor.

Blockchain ve Bitcoin Karşıtı Makaleler Yasaklandı

Çin Hükümetinin bu U dönüşü, Çin merkezli kripto para haber platformu CNLedger tarafınca ortaya atıldı. CNLedger, Blockchain  reklamlarının ülkedeki popüler uygulamalarda ve toplumsal medya sitelerinde görünmeye başladığını ve Blockchain teknolojisinin bir aldatmaca bulunduğunu söyleyen yazıların artık yasaklandığını  belirtiyor.

Çin ek olarak ülkede kriptografinin gelişimini amaçlayan yeni bir yasa çıkardı. Söz mevzusu yasanın 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girmesi planlanıyor. Yeni yasa, Çin’in devlet destekli kripto para birimi DCEP’in oldukça kısa bir süre içinde piyasaya sürüleceğini gösteriyor.

Saatler İçerisinde %40’ı  Aşkın Artış

Çin’in Blockchain ve kripto paralara gösterdiği ilgi, Bitcoin başta olmak suretiyle kripto para sektörüne de pozitif yansıdı. Hatırlanacağı suretiyle geçtiğimiz günlerde Çin’in kripto paralara yönelik pozitif hamleleri sonrası Bitcoin 7,500 dolardan 10,000 dolara soluksuz bir halde yükselmişti. Eğer Çin sıhhatli bir halde Blockchain ve kripto para açılımına devam ederse Çinli yatırımcılar, piyasadaki FOMO’nun da etkisiyle önder kripto para Bitcoin’i bu kez 20 bin doların üstüne taşıyabilir.

Öne Çıkan Gelişmeler

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.