Çin Merkez Bankası Dijital Para DCEP için Son Dakika Gelişmeleri: Huawei Yarışa Katıldı!

Çin’in önde gelen finans medya kuruluşu Caijing tarafınca gösterilen bir rapora bakılırsa, Çin Halk Bankası‘nın (PBoC) dijital para birimini DCEP‘in Shenzhen ve Suzhou‘daki testlerinde, Huawei ve ülkenin en büyük ticari bankaları ile beraber çalışacak.

Anonim bir kaynağa dayandırdığı haberde Caijing, ülkenin ulusal dijital para birimi DCEP’nin PBoC için büyük ehemmiyet taşıdığını söylemiş oldu. Pilot projelerini yürütmesi beklenen devlete ilişkin ticari bankalarla kapalı toplantılar yapmış oldu. Şu an itibariyle, pilot proje üstünde çalışan bir tek dört köklü banka var, sadece haberde, PBoC’nin minik ve orta ölçekli bankaları işe alarak yeni ortaklık modellerini keşfedeceğini belirtti.

Ülkenin üç büyük telekom operatörü (China Mobile, China Telecom ve China Unicom), bankalarla beraber yeni para birimi için cüzdan uygulamaları geliştirmek amacıyla yarışa dahil oldu.

Huawei İle Antak kalma İmzalanmıştı

Kasım ayının sonunda Çin Halk Bankası Çin Başkan Yardımcısı Fan Yifei, ülkenin dijital para biriminin gelişimini tamamladığını ve pilot plan üstünde çalışmaya başladıklarını açıklamıştı. O ayın başlarında, PBoC ile Çin telekomünikasyon devi içinde finansal teknoloji araştırması yapmak suretiyle stratejik bir ortaklık imzalanması amacıyla Yifei Huawei’nin Shenzhen merkezini ziyaret etmişti.

DCEP Nerelerde Kullanılacak

Yifei ek olarak, DCEP’nin “oldukca karmaşık bir proje” bulunduğunu ve bundan dolayı süratli bir halde gerçekleşmeyeceğini belirtiyor. Çin’in büyük bir nüfusu var ve her bölgenin ekonomik kalkınma açısından farkları bulunuyor. DCEP’in pilot uygulamaya sürüleceği ilk şehirlerden Shenzhen’de PBoC 2020’de DCEP’nin benimsenmesini hızlandırmaya odaklanacak. Pilot testlerde temel uygulama alanları ulaşım, eğitim, sıhhat ve tecim şeklinde endüstriler olacak.

5 ila 6 senelik bir çalışmanın peşinden önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulması beklenilen DCEP’le beraber kendi kripto para birimini geliştiren ilk ülkenin Çin olması umut ediliyor. Sadece, öteki ülkelerin aslına bakarsanız Çin’i sollamak için emekler yürüttüğü biliniyor. Fransa Merkez Bankası Banque de France’ın da 2020’de dijital parasını kontrol etmeye başlaması umut ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.