Çin Merkez Bankası’nın Bu Kararı Sonrası 5 Kripto Para Borsasını Faaliyetlerini Sonlandırdı

Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası (PBoC), ülkedeki kripto para işletmeleri için bir takım uyarı ve bildirim yayımlamasının peşinden ülkede şu ana kadar minimum 5 borsa Çin’deki faaliyetlerini sonlandırdığını deklare etti.

Yahoo Finance raporuna gore, minimum beş mahalli borsa Çin Halk Bankası’nın (PBoC) kripto para işletmelerine yönelik baskıyı arttırmasının peşinden faaliyetlerini durdurma sonucu aldı.

Çin kripto para birimlerini incelemeye devam ediyor

Son olarak raporunda, Çin Halk Bankası, yatırımcıları Blockchain teknolojisini kripto paralarla karıştırmamaları mevzusunda uyardı. Yetkililere gore, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesinin bu alanda liderlik etmesini istediği Blockchain teknolojisine desteğinin açıkladığından bu yana ülkede kripto paralara yönelik spekülasyonlar artıyor.

Oldukca kısa bir süre ilkin Çinli borsa operatörleri Bitsoda ve Akdex operasyonlarını sonlandırdıklarını açıkladılar. Bir öteki borsa Btuex ise Çin hükümetinin bildirimine istinaden yalnız denizaşırı kullanıcılara hizmet vermek suretiyle gelecekte tekrardan operasyonlarına devam edeceklerini deklare etti.

Binance ve Tron’un Weibo hesapları askıya alındı

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’in Weibo hesabı 13 Kasım’da askıya alınmıştı. Weibo, Çinliler için twitter benzeri bir platform. Binance’ten bigün sonrasında, 15 Kasım’da ise Tron’un Weibo hesabı dondurulmuştu.

DCEP Geliyor

Çin ek olarak merkez bankası destekli dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bununla beraber, PBoC, dijital para biriminin ne vakit başlatılacağına ilişkin belirli bir vakit çizelgesi açıklamadı, sadece DCEP’in yakında başlatılması planlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.