Çin Merkez Bankası’nın Çıkaracağı Kripto Paranın İlk Yatırımcıları Belli Oldu

11 Ağustos’ta son dakika gelişmesi olarak Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) kendi kripto para birimini piyasaya süreceğini duyurmuştuk. İsmi açıklanmayan bir Merkez Bankası yetkilisi 5 senedir devam eden ARGE emek harcamaları sonucunda Çin Finans 40 Forumu’nda söz mevzusu kripto para çalışmalarında resmen son aşamaya gelindiğini duyurmuştu.

27 Ağustos’ta Forbes’ta gösterilen habere bakılırsa Çin’in piyasaya sürmeye hazırlandığı dijital para biriminin kurumsal alıcıları çoktan belli oldu. Forbes‘a bakılırsa Çin Merkez Bankası’nın geliştirdiği kripto paranın ilk yatırımcıları içinde Alibaba, Tencent ve Çin’in en büyük ilk birkaç bankası içeriyor.

Bu bankalar içinde dünyanın en büyük iki bankası olarak gösterilen Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) ile China Construction Bank (CCB) de içeriyor. Çin Merkez Bankası‘nın (PBOC) kısa sürede piyasaya sürmeyi düşündüğü kritpo para birimine yatırım yapacağı öngörülen iki banka ise şu şekilde: Bank of China (BoF) ve Agricultural Bank of China (ABC).

Dahası yetkililer Çin Merkez Bankası’nın kripto para biriminin bir tek Çin içinde değil ABD‘de de kullanıma sunulacağını ifade ediyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.