Çin’in Dijital Para Çalışmalarında Son Durum: Değeri 140 Milyar Dolara Ulaşabilir

Çin Merkez Bankası (PBoC), hükümet destekli dijital para birimini kontrol etmeye başladı. PBoC, geçtiğimiz yıl toplumsal medya devi Feysbuk’un görkemli bir lansmanla Libra‘yı duyurmasının arkasından merkez bankası destekli dijital para (CBDC) çalışmalarını hızlandırmıştı.

Çin Merkez Bankası, Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü (PBC), Çin’in DC/EP olarak adlandırılan resmi dijital para biriminin araştırma ve geliştirme çalışmalarının istikrarlı bir halde devam ettiğini ve dahili pilot testlerin dört değişik şehirde yapıldığını deklare etti.

Çin’in dijital para birimi hemen hemen piyasaya sürülmedi sadece oldukça kısa bir süre içinde sürüleceği tahmin ediliyor. Medya raporlarına bakılırsa denemenin ufak bir banka ve son kullanıcı yelpazesinde başlamış olacak ve iyileştirilmiş teknoloji ve sistemlerle beraber daha geniş bir yelpazeye yayılacak.

Central Üniversitesi’nin Finansal Araştırmalar Müdürü Chen Bo, ödeme aracının teknolojisini, güvenliğini ve istikrarını çoğaltmak amacıyla DC/EP testine daha çok bankanın katılmaya devam edeceğini duyurdu.

Ülkenin en büyük dört devlet bankasından kabul edilen Çin Ziraat Bankası, geçtiğimiz Çarşamba günü gösterilen bir uygulamada dört şehirde DC/EP’yi (dijital para/elektronik ödeme) kontrol etti.

Gelecek denemelerde iki tür oyuncu olacak, bankalar ve telekom şirketleri. Şu anda merkez bankası DC/EP’nin yazılımını kontrol ediyor ve gelecekte 5G ve sim kartlarla birleştirilip birleştirilmeyeceği tartışılıyor.

Mahalli medya organı South China Morning Post, Çin’in dijital para biriminin toplam boyutunun 1 trilyon yuan’a (140 milyar $) ulaşabileceğini ekledi.  Sadece şu anda Bitcoin de dahil olmak suretiyle tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa bir tek ortalama 200 milyar dolar seviyesinde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.