CipherTrace: 2018 Sonunda 1.5 Milyar Dolar Aklanmış Olacak

CipherTrace adlı araştırma şirketinin yapmış olduğu araştırmaların sonucunda kripto paralar ile kara para aklama ve para aklama mevzusunda yeni artışlar yaşanacak. Bugüne dek milyonlarca dolarlık para aklamanın Bitcoin yardımıyla gerçek bulunduğunu belirten CipherTrace araştırması, bu yıl içinde ve geçtiğimiz senelerde kara para aklama işlemlerinde yaşanmış olan artışların devam edecek bulunduğunun sinyallerini verdi.

Açıklamada ve araştırma sonuçlarında bu yıl içinde 761 milyon dolarlık para aklama işleminin kripto paralar yardımıyla gerçek olduğu açıklanırken, bu senenin sonunda 1.5 milyar dolarlık para aklama yapılmış olacak bulunduğunun tahmin edilmiş olduğu açıklaması paylaşıldı.

CipherTrace Deklare etti

CipherTrace açıklamasında kripto paralar ile kara para aklama işlemlerinde artışlar olacak bulunduğunu doğrularken, kara para aklama işlemleri için bugüne dek harcanan 761 milyon dolarlık paranın tamamen yasal olmayan paralar bulunduğunu deklare etti.

Ciddi bir artış olması dolayısı  ile hükümetler tarafınca önlemler alınmaya yönelik adımlar atılırken, bu mevzuda atılan adımların kafi olmaması dolayısı ile kripto paralar mevzusunda ABD ve Cenup Kore hükümetinin yeni önlemler alacak oldukları daha önceki tarihlerde açıklanmıştı. Açıklanan son rakamlar hükümetleri daha çok harekete geçirir mi? Kim bilir sadece gelecekte kara para aklama işlemlerinde kripto paraların daha etkin rol oynayacak olduğu oldukça kolaylıkla söylenebilir.

  • Bitcoin kara para aklamada en fazla kullanılan kripto para olurken, Çin’de ve dünyanın belirli devletlerinde kara para aklama işlemlerinde siyasilerin dahi tercih etmiş olduğu bir vasıta olarak yansıtılmakta.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.