Civic (CVC) Nedir? Yeni Başlayanlara Temel Rehber

Civic (CVC) Nedir?

Civic, dijital kimlikleri daha iyi yönetmek için dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanan kişisel bir kimlik doğrulama protokolüdür. Civic, tüketici ürünleri için kalite doğrulamaya odaklanan blockchain projelerinde olduğu şeklinde , dünya çapındaki bireyler ve endüstriler için daha güvenli, daha ucuz ve daha verimli bir kimlik doğrulama yöntemi öngörüyor.

Müşterinizi Tanıyın (KYC) doğrulama sürecinden kaç kez geçmek zorunda olduğunuzu hayal edin. Yeni bir işe başvurduğunuzda, bir banka hesabı açtığınızda yada bir ICO’ya katıldığınızda, kimlik kanıtı sunmanız ve doğrulanmasını beklemeniz gerekir. Hizmete bağlı olarak, kuruluşların bu detayları eski sistemlerle doğrulamak için vakit ve kaynak harcanması gerektiğinden, bu işlem günler yada haftalar sürebilir.

Civic, bu soruna yeni bir çözüm sunuyor; kişisel kimlik bilgilerinizin tek bir girişi, herhangi bir kurum yada hizmetin, aynı verileri iki kez sağlamanızı istemeden blok zincirinde çapraz denetim etmesine izin verir.

Civic Iyi mi Çalışır?

Civic’in ağı, üç değişik fakat birbirine bağlı varlığı barındırır: kullanıcılar, doğrulayıcılar ve hizmet sağlayıcılar

Kullanıcılar, bir kimlik kaydetmek için protokolü kullanmak isteyen kişilerdir. Civic, Secure Identity uygulamasıyla bunu kolay ve güvenli hale getirir .

Doğrulayıcılar, blok zincirinin dağıtılmış defterinde bir kimliğin gerçekliğini doğrulamaktan mesuldür. Sonrasında bu detayları, müşterilerinin kimliklerini doğrulaması ihtiyaç duyulan hizmet sağlayıcılara satarak verileri CVC ile değiştirebilirler. Civic, Ethereum blok zinciri üstüne inşa edilmiştir ve bu iş için veri doğrulamasını ve ödemeyi denetlemek için akıllı sözleşmeler kullanır.

Güvenli Kimlik Uygulaması

Civic’i kullanmaya adım atmak için, Secure Identity uygulamasını mobil yada web biçiminde (yada her ikisinde) indirmeniz gerekir. Uygulamayı kurarken, adınız, adresiniz, toplumsal güvenlik yada vergi kimlik numaranız, geçişlik numaranız, ehliyetiniz vb. dahil olmak suretiyle çeşitli kişisel kimlik bilgilerinizi girersiniz. Kullanıcı adı ve gizyazı kullanmadan, parmak izi taraması şeklinde fazlaca faktörlü yöntemlerle, uygulamayı tamamen kontrolünüz altında tutmak için güvenli hale getirmeniz gerekir.

Uygulama ek olarak kişisel detayları üçüncü taraf bir cüzdan tarafınca verilen hususi bir anahtarla şifreler. Bu şifreleme, Civic ve kullanıcıları içinde bir tampon görevi görerek, Civic’in sizin izniniz olmadan kişisel kimlik bilgilerine erişmeyeceği mevzusunda içinizin rahat olmasını sağlar.

Aslen Civic, herhangi bir kişisel bilgiyi direkt blok zincirinde saklamaz. Bunun yerine, referans için bu bilgilerin tasdiklerini saklar. Verilerin kendisi yerine verilere referansları saklamak, kendi duyarlı kimlik bilgilerinizin kontrolünün devamlı elinizde olmasını sağlarken, bununla birlikte doğrulayıcıların verilerinizin gerçekliğini onayladığına dair kanıt sağlar.

CVC Token ve Civic Marketplace (Identity)

Doğrulayıcı kimlik bilgilerini doğruladığında, öteki hizmet sağlayıcılar, Civic’in destek program simgesi olan CVC’ye haiz bir kullanıcı adına bu bilgilere erişim haklarını satın alabilir. Doğrulayıcılar ek olarak, kısa sürede markalı Identity olan Civic Marketplace’te kullanıcının izniyle bilgilerin haklarını satabilir . Bir hizmet sağlayıcı kimlik detayları için ödeme yaptığında, CVC bir doğrulama sözleşmesine dahil edilir. Doğrulayıcı kimlik bilgilerinin kanıtını sağladığında, karşılığında hem kendisi hem de kullanıcı CVC’yi alır. Doğrulayıcılar, bir servis sağlayıcının talebine nazaran hangi bilgilerin doğrulanacağını seçip seçebildiğinden, bu hizmet de esnektir.

Bir kredi puanı şirketi şeklinde bir hizmet sağlayıcısının bir müşterinin kredi geçmişine ve banka hesabı bilgilerine erişmesi icap ettiğini varsayalım. Kullanıcı ile yazışma kurduktan sonrasında, hizmet sağlayıcı önceki bir onaylayıcıya, bir ihtimal bir kredi kartı şirketine, bankaya yada başka bir finans kuruluşuna bir veri talebi sunacaktır. Bu doğrulayıcı, müşterinin şu anda sağlamış olduğu bilgilerle bunu doğrulamak için blok zincirinden istenen bilgilerin karmasını alır. Her şey denetim edilirse, doğrulayıcıya bu hizmetler için ödeme yapılır (kullanıcı şeklinde) ve hizmet sağlayıcı müşterinin kimliğini onaylar.

Civic Ekibi ve Yol Haritası

Kurucu ortak ve CEO Vinny Lingham, on yıldan fazla e-ticaret deneyimine haiz bir seri girişimcidir. 

Projenin CTO’su ve kurucu ortağı Jonathan Smith, Deloitte ve RBS şeklinde kuruluşlar için geliştirme, teknik çözümleme ve yönetim mevzularında 15 yıldan fazla deneyime haizdir.

Civic’in web ve mobil uygulamasında esasen çalışan bir ürün var. Ve bugün isterseniz, doğrulayacak bir doğrulayıcı olduğu sürece, ağa onay için data gönderebilirsiniz. 2018’in 3. çeyreğinde ekip, Civic Marketplace’i Identity olarak tekrardan adlandırdı, akıllı sözleşmeler uyguladı ve fiat oranları için destek ekledi. Görünüşe nazaran ekibin odak noktası, temel Civic teklifinden Identity pazarına kaydı. 

CVC Nereden Alınır?

Binance, BTC yada ETH’de token’ın 24 saatlik hacminin neredeyse yüzde 50’sini oluşturan CVC pazarına hakim. Bittrex ve Huobi öteki iki popüler seçenektir.

CVC Nerede Saklanır?

Bir ERC20 tokenı olarak CVC’yi bir Ethereum cüzdanında saklayabilirsiniz. Seçenekleriniz içinde  MyEtherWalletLedger Nano STrezor ve MetaMask bulunmaktadır.

Civic: Son Düşünceler

Civic ile, tekrardan kullanılabilir KYC ve kişisel kimlik detayları, ilgili herhangi bir hizmet için kimlik doğrulamasını kolaylaştırabilir. Hizmet sağlayıcıların bir kullanıcının kimliğini doğrulamak için çaba ve para harcanması gerekmez. Ağdaki bir doğrulayıcı onlar için eski işleri yapmış olduğu sürece, data sürecini gerçek zamanlı olarak almak için Civic’te yalnızca bir ücret ödemeleri gerekir. Ek olarak, kullananların aynı detayları birbiri ardına yorulmaksızın değişik kuruluşlara göndermeleri gerekmez; bu da ek vakit ve emekten tutum sağlar.

Tüm bunların arkasında daha çok kimlik güvenliği ve bütünlüğü vaadi var. Civic uygulamasının şifreleme ve biyometrik kilitleme mekanizmaları, kullanıcılara kimlikleri üstünde tam denetim sağlarken, blok zincirinin kendi şifrelemesi ve dağıtılmış yapısı, bu detayları kullanıcı izni olmadan hırsızlık ve açığa çıkmadan korur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.