Columbia Barolar Birliği Avukatlar İçin Kripto Para Ödemelerine Başladı

ABD Birleşik Devletleri’ndeki dört baro derneği, ön ödeme yada sunulan hizmetler için ödeme şekli olarak kripto para birimine karşı olmadıklarını belirten görüşler yayınladı.

Columbia Bölgesi Barolar Birliği (DCB), ülkenin başkentindeki avukatların ücretin makul ve objektif olarak müşteriler için adil olduğu sürece kripto para birimini ödeme şekli olarak kabul edebileceğini belirten etik görüş yayınladı. DCB’ye nazaran, kriptoyu ödeme olarak kabul eden herhangi bir avukatın da “bu mülkü korumak için makul güvenlik önlemleri” alması gerekir.

Dijital Ödemeleri Kabul Eden Öteki Barolar

DCB’nin şu anda ortalama 100.000 üyesi var ve bu da onu ABD’de “avukatın kripto para birimini kabul etmesinin etik olmadığını” belirten öteki barolardan daha büyük bulunduğunu gösteriyor.

New York City barolar derneği Temmuz 2019’da kripto ödemelerini “ticari işlemler” olarak adlandırırken, DCB bunlara fiat yerine “mülkte ödeme” olarak atıfta bulunmuş oldu.

Nebraska ve Şimal Carolina’daki barolar 2018’de avukatlar için kriptoyla ilgili izahat icra eden ilk kuruluşlardı. Bununla beraber, North Carolina Barosu, kripto ödeme şeklinin etikliğini sorgulayan en şüpheci görüşü belirtmişti:

“Tanıdığımız insanların büyük kısmı Bitcoin’i“ şüpheli para ”olarak görüyor ve Bitcoin’i kabul eden avukatları“ şüpheli avukatlar ”olarak kabul ediyor. ”

Niçin Şimdi?

DCB, kriptoyu “avukatlar için etik zorluğu artıran” bir “geçici alternatif para birimi” olarak tanımladı. Bununla birlikte dijital para biriminin her insanın geleceğinde olabileceğini de kabul ediyor:

“Avukatlar isteseler bile değişiklik dalgalarını tutamazlar. Kripto para birimi satıcılar ve servis sağlayıcılar tarafınca giderek daha çok ödeme yöntemi olarak kabul edilir. […] Kurallar, teknolojilerin ilerlemelerini reddetmeden müşterilerin çıkarlarının ve mülklerinin korunmasını sağlayacak kadar esnektir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.