Cornell Profesörü Emin Gün Sirer Bitcoin’i Topa Tuttu

Blockchain ve kripto para uzmanı Profesör Güvenilir Gün Sirer Bitcoin’i eleştirmeye devam ediyor. Cornell Profesörü Twitter hesabı üstünden Bitcoin’in ölçeklenebilirliğine yönelik tartışmaları tekrardan alevlendirdi.  Sirer’in paylaşımı şu şekilde:

Lightning Network’ün ile ölçeklendirme ve hız problemini çözeceği öne sürülmüştü. Sadece Bitcoin ağının hantallığı  hala son bulmuş değil.

Sirer, Geçtiğimiz aylarda Kanada’daki bir Bitcoin ATM’sinin soyulması haberine verdiği yanıtta hırsızların Bitcoin ağının yavaş işlem sürelerinden yararlanarak kullananların Bitcoin’lerini çalmayı başarabildiklerini belirtti. Cornell Profesörü ek olarak dolandırıcılığın Bitcoin’in ve ATM’nin suçu olmadığını ve yalnız kodlandıkları şeyi yaptıklarını belirtti. Ek olarak yüksek yada düşük teknoloji üretmenin koşulunun gerçekleri kabul etmek bulunduğunu da ekledi.

Dünyadaki kripto ATM’lerinin sayısı artmaya devam ediyor fakat Sirer, bazılarının kullanıcı deneyimini geliştirmek için risk aldığına dikkat çekiyor. Alınan riskler ara sıra kullananların fonlarını kaybetmesine yol açıyor.

Sirer, yazısında Bitcoin’in vermek istediği mesajın “  ileri teknoloji web parası” bulunduğunu belirtti. Sadece o, Bitcoin’in gerçeklikten uzak bulunduğunu ve yaygın kullanımı desteklemediğini düşünüyor.

Bitcoin maksimalistlerinin bir çok, Sirer’in Bitcoin teknolojisi hakkında eleştirisine öfkeyle tepki gösterdi. Sirer, Bitcoin ağının on yaşını doldurduğunu ve tasarımının bir çok kullanım durumuna uygun olmadığına tekrarlayarak, şirketlerin bu tür riskleri almasının müşterilerin para kaybetmesine sebep olabileceğini belirtti. Ek olarak maksimalistlerin gerçekleri kabul etmeyi reddettiklerini de öne sürdü.

Sirer son olarak Bitcoin topluluğunun gerçekleri kabul edemeyen iğrenç bir topluluk bulunduğunu, Bitcoin’in şirketleri risk almaya zorladığını ekledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.