Cosmos (ATOM) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Cosmos (ATOM) Nedir?

Kurucu ekibi tarafınca “blok zincirlerinin interneti (Web of blockchains)” olarak duyuru edilen Cosmos, aralarındaki işlemleri kolaylaştırmak için açık kaynaklı araçlarla birleştirilmiş bir kripto ağı oluşturmayı hedefliyor.

Cosmos’u öteki projelerden ayıran, özelleştirilebilirlik ve beraber çalışabilirliğe odaklanmış olmasıdır. Amacı, faaliyeti kolaylaştıran hiçbir merkezi taraf olmadan programatik olarak dataları ve tokenları paylaşabilen bir ağlar ekosistemini teşvik etmektir.

Cosmos içinde oluşturulan her yeni bağımsız blok zinciri (“bölge” olarak adlandırılır) ondan sonra Cosmos Hub’a bağlanır.
Cosmos Hub her bölgenin durumunun kaydını meblağ ve bunun tersi de geçerlidir.

Proof of Stake blockchain olan Cosmos Hub, kendi mahalli kripto para birimi olan ATOM  tarafınca desteklenmektedir.

Cosmos’un mevcut geliştirme durumu hakkında devamlı informasyon sahibi olmak isteyen kullanıcılar, internet sayfası vasıtasıyla yol haritasını takip edebilir.

Cosmos Iyi mi Çalışır?

Cosmos ağı üç katmandan oluşur:

Uygulama – İşlemleri işler ve ağın durumunu günceller.
Ağ Oluşturma – İşlemler ve blok zincirleri içinde iletişime izin verir.
Konsensüs – Düğümlerin sistemin mevcut durumu üstünde anlaşmalarına destek sağlar.

Cosmos hem de, tüm katmanları birbirine bağlamak ve geliştiricilerin blok zinciri uygulamaları oluşturmalarına olanak sağlamak için bir takım açık kaynaklı araca güveniyor.

1. Tendermint

Cosmos’un katmanlı tasarımının en mühim öğesi, geliştiricilerin blok zincirlerini sıfırdan kodlamak zorunda kalmadan oluşturmalarına olanak tanıyan ağın bir parçası olan Tendermint BFT motorudur.

Tendermint BFT, ağın güvenliğini sağlamak, işlemleri doğrulamak ve blok zincirine blokları işlemek için Cosmos yazılımını çalıştıran bilgisayarlar ağı tarafınca kullanılan bir algoritmadır. Uygulamalara, Uygulama Blok Zinciri Arayüzü adında olan bir protokol vasıtasıyla bağlanır.

2.Tendermint Byzantine Fault Tolerance (BFT)

Tendermint’in merkezinde, Cosmos Hub’ı çalıştıran dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize halde tutan bir Proof-of-stake (PoS) yönetişim mekanizması olan Tendermint Core bulunur.

Iştirakçilerin (“onaylayıcı düğümler”) blok zincirine güç vermesi ve değişimleri oylaması için, ilkin ATOM’u hisseye almaları gerekir. Doğrulayıcı olmak için, bir düğümün ATOM’u tutan ilk 100 düğüm içinde olması gerekir. Oylama gücü, stake edilen ATOM miktarına gore belirlenir.

Kullanıcılar ek olarak tokenlerini öteki doğrulayıcılara devredebilir, oyları onlara tahsis ederken, blok ödülünün bir kısmını kazanmaya devam edebilirler.

Doğrulayıcılar, dürüst bir halde performans göstermeye teşvik edilir, zira kullanıcılar, oylama tercihlerine bağlı olarak, ATOM’a delege ettikleri doğrulayıcılar içinde kolayca geçiş yapma esnekliğine haizdir.

3.Cosmos Hub ve Bölgeleri

Cosmos Hub, Cosmos ağında başlatılan ilk blok zinciriydi. Cosmos ağında oluşturulan, “bölgeler” adında olan tüm bağımsız blok zincirleri içinde bir aracı görevi görecek şekilde inşa edildi.

Cosmos’ta her bölge, temel işlevlerini kendi başına gerçekleştirebilir. Buna, hesapların ve işlemlerin doğrulanması, yeni tokenların oluşturulması ve dağıtılması ve kendi blok zincirinde değişimler yapılması dahildir.

Cosmos Hub, durumlarını takip ederek ağ içindeki tüm bölgeler içinde beraber çalışabilirliği kolaylaştırmakla göreve getirilmiştir.

4.Inter-Blockchain İletişim Protokolü

Bölgeler, Cosmos Hub’a, bilgilerin her bağlı bölge içinde serbestçe ve güvenli bir halde gezi etmesini elde eden bir mekanizma olan Inter-Blockchain İletişim protokolü (IBC) vasıtasıyla bağlanır.

Bir bölge Cosmos Hub’a bağlandığında, hub’a bağlı öteki tüm bölgelerle beraber çalışabilir, kısaca oldukca değişik uygulamalara haiz blok zincirleri, doğrulayıcılar ve düşünce birliği mekanizmaları veri alışverişi yapabilir.

5.Cosmos SDK

Cosmos ekibi, geliştiricilerin Tendermint düşünce birliği algoritmasını kullanarak blok zincirleri oluşturmalarına olanak tanıyan Cosmos yazılım geliştirme kitini (SDK) de oluşturdu.

SDK, blok zincirleri içinde bulunan en yaygın işlevleri (kısaca, stake etme, yönetişim, tokenlar) sunarak karmaşıklığı en aza indirir. Geliştiriciler, haiz olmak istedikleri ek özellikleri eklemek için eklentiler oluşturabilir.

Cosmos’u Kim Geliştirdi?

Açık kaynaklı blok zinciri projelerine fon elde eden ve kâr amacı gütmeyen bir İsviçre kuruluşu olan Interchain Foundation (ICF), Cosmos’un geliştirilmesine ve başlatılmasına destek olan kuruluştur.

Geliştiriciler Jae Kwon ve Ethan Buchman, Cosmos’u güçlendirecek düşünce birliği algoritması olan Tendermint’i yarattığı sırada Cosmos ağını 2014 senesinde kurdular. Kwon ve Buchman ondan sonra Cosmos teknik incelemesini yazdı ve yazılımını 2019’da yayınladı.

Interchain Vakfı, 2017 senesinde ATOM tokeninin iki haftalık ilk para teklifini (ICO) düzenledi ve 17 milyon doları aştı. Tendermint Inc., 2019’da A Serisi finansman turu kanalıyla projenin geliştirilmesine devam etmek için 9 milyon dolar topladı.

ATOM’un Niçin Bir Kıymeti Var?

ATOM tokenı, daha geniş Cosmos ağındaki tüm bölgeler içinde beraber çalışabilirliği sürdürmede mühim bir rol oynar ve tutma, harcama, gönderme yada stake etme için kullanılabilir. Bu yüzden, işlem geçmişlerini korumak için Cosmos Hub’a güvenerek, ağ içinde daha çok blok zinciri kuruldukça, ATOM daha kıymetli hale gelebilir.

Kullanıcılar, ATOM’a haiz olarak ve hisselerini alarak, ağ yükseltmeleri için oy kullanma olanağına haiz olurlar ve her oy, hissettiği ATOM miktarıyla orantılıdır.

Cosmos, onaylayıcıları kaç token stake ettiklerine bağlı olarak ATOM ile ödüllendiriyor ve delegatörler ödülün ufak bir yüzdesini alıyor.

Yatırımcılar, şu anda oluşturulabilecek yeni ATOM tedarikinde bir sınır olmadığını unutmamalıdır. Bunun yerine Cosmos, stake edilen ATOM sayısına gore oluşturulan token miktarını ayarlar. 2020 itibariyle bu, senelik enflasyon oranının %7 ile %20 içinde olmasıyla sonuçlanıyor.

ATOM Ne İçin Kullanılabilir?

Kullanıcılar, Cosmos ağını, blok zincirleri içinde beraber çalışabilirliği kolaylaştırmaya odaklandığı için çekici bulabilir.

Cosmos ağı üstüne inşa edilmiş çeşitli projeler vardır. Bazı örnekler içinde, fiyat açısından istikrarlı bir kripto para birimi ve traderların varlıklarından yararlanmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir finans (DeFi) projesi bulunmaktadır.

Yatırımcılar ek olarak, geliştiricilerin hususi blok zincirleri başlatmalarını elde eden çerçevelere akın edeceklerine inanmaları halinde ATOM satın alıp portföylerine eklemeye çalışabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.