Curve Finance (CRV) Nedir?

13 Ağustos’ta Curve geliştirici ekibi, CRV’yi Ethereum topluluğuna sundu. Geçmişte likidite sağlayıcılarına dağıtılan dolaşımdaki arzın %3’ü %5’e çıkarıldı, Curve görünüşe gore protokolü erken zamandan beri destekleyenleri ödüllendirmek istiyor. CRV şu anda Uniswap, Moonswap ve öteki merkezi olmayan borsalarda işlem görüyor.

Curve, Ocak 2020’deki lansmanından bu yana Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminde hızla önder bir oyuncu haline geldi. Curve, kullanıcılara kripto para birimlerinde getiri elde etmeleri ve merkezi olmayan bir halde belirli altcoinleri alıp satmaları için bir ortam sunuyor.

Tarif olarak, Curve bir likidite toplayıcıdır. Teşvikler sunarak herhangi bir finans piyasasının mühim bir yönü olan likidite yaratılmasını destekleyen merkezi olmayan bir borsadır. Şimdi, merkezi olmayan bir değişiklik platformu olarak Curve hakkında birazcık daha informasyon edinelim.

Curve Nedir?

Yukarıda belirtildiği şeklinde Curve, kullanıcılara belirli Ethereum tabanlı varlıkları kolayca takas etmeleri için bir platform sağlamaya odaklanan bir protokoldür. Projenin söz mevzusu kurucusu Michael Egorov’un yakın tarihindeki bir röportajında açıklamış olduğu şeklinde:

“Curve’den bahsetmişken, bu açıkça Ethereum’daki stabilcoinler ve bitcoin tokenleri için tasarlanmış bir borsadır.”

Satın alma emirleriyle eşleşmek için belirli bir siparişte satış emirleri gerektiren geleneksel merkezi olmayan borsaların aksine, Curve, pazarlarının likiditesini desteklemek için bir pazar oluşturma algoritması yada algoritmaları kullanır. Bu, Curve’yi Automated Market Maker (AMM) protokolü yapar.

Bilincinde olmayanlar için, bir market maket (piyasa yapıcı), bir piyasaya likidite sağlarken hem de alış ve satış tutarları arasındaki farktan da kar elde eden, finansal enstrümanlar alıp satan bir yazılım yada varlıktır.

Dolayısıyla, bir market maker algoritması uygulayarak Curve, kendi platformunda siparişlerin daha süratli eşleştirilmesine izin verebilir. Egorov, yukarıda belirtilen aynı röportajda, uyguladığı algoritmanın Curve piyasalarına “Uniswap yada Balancer’dan 100-1000 kat daha yüksek pazar derinliği” sağlayabileceğini söylemiş oldu.

“Curve’nin temel özelliği, kilitli aynı toplam kıymet için Uniswap yada Balancer’dan 100-1000 kat daha yüksek pazar derinliği sağlayabilen pazar oluşturma algoritmasıdır. Bu dinamik hem traderlara hem de likidite sağlayıcılarına destek oluyor. Bu sebeple bunlar için temel getiriler Uniswap’tan daha yüksek ve benzer şekilde piyasa derinliği ile aynı faktörden kaynaklanıyor. “

Bu ifade, traderların, hatta daha büyük “kuvvetli kullananların” kripto para birimlerini, minimum ücret ve kayma ile (bir Curve havuzu tarafınca desteklendiği sürece) başka bir para birimiyle kolayca değiştirebileceği anlamına gelir.

Curve Ne İşe Yarar?

Curve ve sınıfındaki öteki Ethereum tabanlı DeFi protokolleriyle ilgili garip olan şey, her insanın piyasaya likidite sağlayabilmesidir.

Geleneksel market makerlarının, bir piyasaya likidite sağlamak için çoğunlukla borsayla sağlanan varlıkları yada kendi varlıklarını kullandıkları yerlerde, Curve, likidite sağlamak için tüm kullanıcılara piyasaları tarafınca desteklenen varlıklar sunar.

Likidite provizyonu, bunu yapmaktan elde edilebilecek potansiyel kârlar tarafınca teşvik edilir. Merkezi olmayan bu likidite havuzları ücretler alır. Bunlar ondan sonra likidite sağlayıcılarına aktarılır.

Kripto para birimlerini bir havuza yatırarak elde edilebilecek karlar, büyük seviyede bir havuzun günlük olarak görmüş olduğu hacme ve biriktirme miktarına bağlı olduğundan değişebilir.

Curve’un 21 Temmuz itibarıyla kendi istatistiklerine gore, Bileşik havuzundaki averaj likidite sağlayıcısı senelik %5,51 kazanabilirken, Binance USD havuzundaki averaj likidite sağlayıcısı bunu iki katına çıkarıyor.

Bu getiriler, bilhassa %0 faiz oranlarının olduğu ve fiatın devalüe edilmiş olduğu bir dünyada kulağa çekici gelse de, bir havuza kripto para birimi sağlamanın riskleri bulunduğunu unutmamak önemlidir.

Curve, Balancer ve Öteki AMM’lere Likidite Sağlamanın Riskleri

Curve ve öteki AMM protokollerini kullanmanın ana riski, geçici kayıptan (impermanent loss – IL) muzdarip olma riskidir.

Basitçe söylemek gerekirse, geçici bir yitik, kripto para birimini bir cüzdanda tutmak yerine Curve yada Balancer şeklinde otomatik bir piyasa yapıcı protokolüne yatırarak kişinin maruz kalabileceği kayıptır. IL’ler, likidite havuzundaki bir tokenın tutarları farklılaştığında ortaya çıkar.

Bu kayıplar süreksiz olabilir. Sadece, her bir havuzu dengeleme rolüne haiz olan arbitrajcılar, havuzu borsalardaki havuzlanmış varlıkların fiyatına gore tekrardan dengelediklerinde IL’ler kalıcı hale gelebilir. Gene, bu yalnız Curve ile ilgili bir mevzu değildir. Uniswap ve Balancer şeklinde öteki AMM’ler de IL’lere duyarlıdır.

Bununla beraber, potansiyel IL’lerin büyüklüğü, havuzların bileşimi sebebiyle öteki AMM’lere gore organik olarak Curve’de daha düşüktür: Curve, stabilcoin merkezlidir. Öteki AMM protokolleri ise neredeyse tüm Ethereum tabanlı altcoin’in alım satımına izin verir. Bir DeFi yorumcısının mevzu hakkında yazdığı şeklinde:

“Curve yalnızca stabilcoin ticareti yapmış olduğu için, likidite sağlayıcıları herhangi bir süreksiz yitik olsa bile minimum düzeyde deneyim ederler. Bu, Curve’de likidite sağlamayı bazı açılardan Uniswap’ten daha cazip hale getiriyor şu sebeple getiriler piyasadan bağımsız.”

CRV Nedir?

Daha ilkin belirtildiği şeklinde, Curve lansman esnasında tamamen merkezi olmayan bir yapıya haiz değildi. Kullanıcılar Twitter, Reddit yada öteki forumlar vesilesiyle düşünce alışverişinde bulunabilirken, Ethereum tabanlı protokolün yönü büyük seviyede Curve ekibine bağlıydı.

2017’de piyasaya sürülen kripto para birimlerinin aksine CRV, ICO yerine teşvik programı vesilesiyle dağıtılacak. Dijital paraların tam olarak iyi mi dağıtılacağına dair ayrıntılar hemen hemen net değil, sadece Curve ekibinin bir üyesi şunları yazdı:

“CRV, Curve.fi likidite sağlayıcılarına verilecektir. Herhangi bir halka açık satış yada ICO olmayacak. Curve’de likidite elde eden tüm kullanıcılara, CRV’ye ne kadar süreyle ve ne kadar likidite sağladıklarına bağlı olarak 1. günden itibaren geriye dönük olarak CRV verilecektir.”

Bu sistem, geçmişte likidite elde eden yada şu anda Curve havuzlarına likidite sağlayanların CRV talep etmesine izin verileceği anlamına gelir.

CRV’nin maksimum arz kapitalizasyonu 3,03 milyar token olacaktır. Bu arz aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır:

%61′ i (~ 1,85 milyar) likidite sağlayıcılarına gidecek. Bu %61’in %3’ü (~ 90 milyon), CRV’nin piyasaya sürülmesinden ilkin etken olan likidite sağlayıcılarına dağıtılacaktır.
%31′ i (~ 939 milyon) Curve hissedarlarına gidecek. Bu hissedarlar, 2 ila 4 senelik bir hakediş süresine doğal olarak olacakları halde, kamuya açıklanmamaktadır.
%3′ ü (~ 90 milyon) iki senelik bir hak kazanma süresi ile Curve çalışanlarına gidecek.
%5′ i (~ 150 milyon), yalnızca acil durumlarda kullanılacak olan yanabilir rezervlere gidecek.

CRV, DeFi çılgınlığından kar etmek isteyen traderlar için büyük olasılıkla bir token olarak piyasaya çıkacak olsa da, birincil amacı CurveDAO için bir yönetişim tokenı olmaktır.

Ethereum tabanlı merkezi olmayan organizasyon yöneticisi Aragon’dan yararlanan bir DAO olan CurveDAO, CRV sahiplerinin “vakit ağırlıklı oylama” sistemiyle protokolün yönünü etkilemesine izin verecek. Süre ağırlıklı sistem, bir teklifi ilk kez oylayan bir sahibinden daha deneyimli bir CRV sahibine karar vermede daha çok ağırlık verir. Bu sistem, varlıklı saldırganların protokolü kendi yararlarına kullanmalarını zorlaştırabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.