Decentraland (MANA) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland: Temel Bilgiler

 1. Decentraland, kullananların sanal araziyi satın alabileceği, kullanabileceği ve inşa edebildiği açık kaynaklı bir etkileşimli sanal gerçeklik platformudur. Ek olarak bu platform kullanıcılarının iyelik haklarını tamamlamasını güvence etmenin yanı sıra Ethereum blockchain üstünde kalıcı bir iyelik kaydı tutmaktadır.
 2. İçerik ve uygulamalar oluşturabileceğiniz, deneyimleyebileceğiniz ve bunlardan para kazanabileceğiniz bir platform. Bir sanal gerçeklik aleti yada düzgüsel bir tarayıcı kullanılarak deneyimlenebilen 3D etkileşimli bir dünyadır.
 3. Satın alabileceğiniz arazi, her birimin 33 x 33 fitlik bir alana haiz olmasıyla sınırı olan oranda tedarik edilmektedir, sadece üstüne inşa ettiğiniz her şeyin yüksekliğinde herhangi bir sınırlama yoktur.
 4. MANA, Decentraland’ın araziyi satın almanın yanı sıra platformdaki öteki mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilen kendi ERC20 tokenıdır.

Decentraland Geliştirme

 1. Decentraland’ın internet sayfası, 2 üyeden oluşan bir çekirdek yönetimi ve 5 danışmandan oluşan bir kurulu listeler.
 2. Teknoloji lideri Esteban Ordano, Smart Contract Solutions’da kurucu ortaktı. Proje lideri Ari Meilich, Benchrise’da kurucu ortak ve CRV’de pazar araştırma analistiydi.
 3. Danışmanlar içinde Aragon’un proje lideri Luis Cuende, CoinFund kurucusu Jake Brukhman ve INBlockchain kurucusu Xiaolai Li benzer biçimde blockchain ve p2p ağlarında uzmanlar bulunuyor.
 4. Ek olarak Aragon, district0x ve imToken benzer biçimde gelecek vaat eden projelerle ortaklıklar kurmuştur.

Decentraland’ın Avantajları Nedir?

Decentraland (MANA) Teknolojisi

 1. Decentraland, halka açık bir blockchain üstünde çalışır ve bu platform kullanılarak oluşturulan tüm sanal dünyaları küresel olarak erişilebilir hale getirir. Tüm kullananların platformda satın alınan herhangi bir arazinin tam mülkiyetine haiz olmasını sağlamak için blok zincirini kullanır. Ek olarak, kullanıcılara söz mevzusu arazi ile ilişkili tüm içeriklerin tam kontrolünü verir.
 1. Platformda satın alınan her Arazi arsası, Ethereum Akıllı Sözleşmesi kullanılarak tutulan esnek olmayan bir dijital varlık ile temsil edilir ve satın alma kayıtları Ethereum blok zincirinde kalıcı olarak saklanır.

MANA Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

MANA Iyi mi Alınır?

Decentraland’ın tokenlar (MANA), öteki kripto para birimleri karşılığında satın alabileceğiniz 20’den fazla borsada mevcuttur. Öteki kripto para birimleri de kabul edilse de, esas olarak Bitcoin, Ethereum ve Tether için MANA satın alabilirsiniz. En iyi borsalar içinde Bittrex, Binance, Upbit vb. bulunmaktadır.

Ek olarak, bunu kabul eden borsa sayısı azca olsa da, fiat para birimleri için MANA satın alabilirsiniz. Aslına bakarsak, yalnızca Ethfinex, HitBTC ve Upbit fiat para birimlerini kabul eder.

MANA Depolama

 1. MANA, Ethereum blockchain üzerindedir ve Ethereum’un tüm geniş cüzdan rezervleriyle uyumlu olmasını sağlar.
 2. Exodus ve Mist, Ethereum’un Windows, Linux ve Mac işletim sistemleriyle uyumlu popüler masaüstü cüzdanlarından ikisidir.
 3. Ledger Nano S ve Trezor benzer biçimde donanım cüzdanları, Ethereum blok zincirindeki paraları destek sunar ve çoğu zaman ötekilerden daha güvenlidir.
 4. Jaxx, Masaüstü Bilgisayarlar (Windows, Linux ve Mac OS), Android ve iOS akıllı telefonların yanı sıra Chrome ve Firefox web uzantılarıyla uyumlu bir cüzdandır.
 5. MyEtherWallet, Decentraland cüzdanı olarak muhteşem bir halde çalışan en popüler Web cüzdanıdır. Bunlara ek olarak ETHAdress kağıt cüzdanlardan biridir.

Decentraland’ın Geleceği Nedir?

Pazar Kıymeti ve Küresel Kabul

 1. Decentraland token, Bitcoin ve öteki benzer para birimlerinin aksine Ethereum blockchain üstünde çalmış olduğu için madencilik yapılabilen bir kripto para birimi değildir. Bundan dolayı, bazı Decentraland madenciliği yapmak isteyen kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bunun yerine, token satışlarında ve borsalarda satın alınabilir.
 2. İlk token arzı şu şekilde dağıtıldı:
  1. Token satışı esnasında katılımcılara %40 satıldı.
  2. Platformdaki içerik oluşturucuları ve geliştiricileri teşvik etmek için %20’si ayrıldı.
  3. % 20’si geliştirme ekibine, erken yatırımcılara ve katkıda bulunanlara gitti.
  4. Kalan % 20, Decentraland vakfına ayrıldı.

Decentraland’ı Öteki Kripto Para Birimlerinden Değişik Kılan Nedir?

 1. Merkezi olmayan kripto para birimi, sanal gerçekliği tamamen merkezi olmayan bir platform haline getiren tek birimdir. Öteki VR platformları daha uzun süredir mevcutken, tek bir varlık tarafınca denetim ediliyorlar. Decentraland, herhangi bir şirkete ilişkin değildir ve kullanıcılara haiz oldukları arazinin ve bu araziden elde edilmiş gelirlerin tam kontrolünü ve sahipliğini güvence eder.
 2. Kullanıcılara tüm gücü ve blockchain teknolojisi vesilesiyle tam iyelik elde eden dünyanın ilk VR platformudur. 3D interaktif VR Oyun atmosferinde ve düzgüsel bir tarayıcıda mevcuttur.
 3. Bilhassa bu platformu merkezi değildir, kısaca hiçbir tarafa ödenecek hiçbir gizli saklı ücret, ücret yada komisyon yoktur.

Decentraland’a Yatırım Yapmalı Yısınız?

 1. Hala gelişim aşamalarında olan ve kısmen yeni olan bir kripto para birimi için Decentraland kesinlikle süratli bir halde terfi etti. Bu değerlendirilecek bir şeyse, kripto para birimi sadece gelecekte takdir edilebilir.
 2. Decentraland platformu gerçekleşmeyi bekleyen bir video oyunu benzer biçimde görünüyor, sadece platform bundan oldukca daha karmaşık. Doğal ki, 3D olarak deneyimlenebilmesi onu garip kılıyor, sadece her şeyden oldukca, blok zincirinde reddedilemez bir kaydını tutarken sanal olarak arazi satın almanın bir yolu.
 3. Bu onu ümit verici bir kripto para birimi icra eden ve yatırım halletmeye kıymet kılan şeydir. Hala yenidir ve hemen hemen tam olarak geliştirilmemiştir, kısaca ona yatırım yapmanın platforma yarar sağlayacağı anlamına gelir. Doğal ki, MANA kripto para biriminin değerinin daha da artması, onu ümit verici bir uzun vadeli yatırım fırsatı haline getirmesi de oldukça olası.
 4. MANA tokenın bireysel fiyatı düşük olabilir ve bu, bazı süratli kazançlar arayan kripto piyasasında pozitif yönde bir ruhsal etkiye haiz olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.