Decred (DCR) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Decred Nedir?

Decred (DCR) , blok zincirinde merkezi olmayan yönetişim ve karar almaya öncelik veren bir kripto para birimidir. Amaç, direkt madenciler ve para sahipleri tarafınca oylanan ve yürürlüğe giren iyileştirmelerle özerk olarak çalışan bir kripto para birimidir.

Decred, bu merkeziyetsiz hedeflere ulaşmak için temel almış olduğu Bitcoin protokolüne gore bazı temel değişimleri içeriyor.

Decred, kripto meraklılarını için 8 Şubat 2016’da ana ağını başlattı. Bazıları için Decred, Bitcoin’in başından beri olması ihtiyaç duyulan her şeyi temsil ediyordu. Bunu, eşler arası bir ağ için merkeziyetsizliğin ve demokratik karar almanın zirvesi olarak gördüler. Buna ek olarak yeni özellikler için saldırılara ve topluluk taleplerine süratli bir halde cevap vermesine izin verdiler.

Öte taraftan, birçok şüpheci, Decred’in masaya hakkaten yeni ve benzersiz olan ne getirdiğini sorguluyor. Öteki kripto para birimleri, topluluk gereksinimlerini dahil etmek için mekanizmalara haizdir ve Decred’i niçin daha yerleşik bir para birimi yerine kullanmayı seçeceğiniz tam olarak açık değildir.

Decred’in geliştiricileri ve topluluğu, ağın iyileştirmeleri ve değişimleri dahil etme protokolünün uzun solukta piyasadaki en uygun kripto para birimi haline gelmesine izin vereceğine inanıyor. Zaman içinde, Decred’in gelecekteki kripto para birimi kullanıcılarının gereksinimlerine en oldukca yanıt veren kripto para olacağına ve bunun da onu kullanıcı etkisine dayalı olarak en önde gelen para haline getireceğini iddia ediyorlar.

Decred Hangi Problemi Çözmeyi Amaçlıyor?

Decred’in geliştiricileri kripto meraklıları ve Bitcoin’i erken benimseyenler, Bitcoin’in emek harcama biçiminde bir verimsizlik tespit ettiler. Madencilik operasyonları büyüdükçe, Bitcoin’in karar verme süreci daha merkezi hale geldi ve en büyük madencilik şirketleri Bitcoin iyileştirme süreci üstünde büyük oranda güce haiz oldu. Ek olarak, bazı Bitcoin iyileştirmeleri yumuşak bir çatal kanalıyla uygulanabilirken, Bitcoin yazılımında mühim bir değişim içeren nerede ise tüm iyileştirmeler, eski blok zincirinden sert bir çatal gerektirdi.

Bu, Bitcoin blok zincirinde tavsiye edilen SegWit2x hard fork’uyla 2017’de sergilendi. Tartışmalar alevlendi ve topluluk, ağın geleceği mevzusunda kargaşa içindeydi. Sonunda, madencilerden, kurumsal kullanıcılardan ve borsalardan kafi desteği olmadığı için hard fork iptal edildi. Decred’e gore, madencilerin ve kurumsal kullananların blok zincirinde bir iyileştirme üstünde haiz oldukları bu tür bir güç, ters tesir yaratıyor.

Topluluğun bir çatal üstünde anlaşmaması durumunda, bağımsız gruplar da Bitcoin açık kaynak blok zincirinin kendi sert çatallarını oluşturabilirler. Bunu Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve Bitcoin Diamond ile aslına bakarsanız gördük . Bu şubeler, değişik şekillerde ve değişik hızlarda çeşitli iyileştirmeler uygulayarak, bir gelişme hakkında her düşünce birliğine varılmadığında Bitcoin topluluğunu parçalamaktadır.

Decred, bilhassa topluluğu bölen sert çatalları azaltmayı yada ortadan kaldırmayı hedefliyor. Decred’de hard fork mümkünken ve aslına bakarsak proje kısa süre ilkin tamamen kullanıcı odaklı ilk hard fork’ta gezinirken, Decred’in oylama protokolü, kullananların aktivasyondan ilkin değişimleri oylayabilmesini sağlıyor. Sonrasında oylama geçtiğinde değişimler canlıya geçer.

Decred Ekip ve İlerleme

Öteki birçok blok zinciri projesinden oldukca daha fazlası, topluluk Decred’i yönetiyor. Politeia’nın uygulanmasıyla beraber, projenin geleneksel bir liderlik ekibi yok.

2016’daki kökeninden bu yana, Decred çok çok fazla şey başardı. Geliştirme ekibi, Q2 2017’de blockchain tabanlı süre damgaları oluşturdu, o senenin 3. çeyreğinde Bitcoin ve Litecoin ile zincir üstünde atomik takasları tamamladı ve bildiğiniz şeklinde 2018 Ekim ayında Politeia’yı piyasaya sürdü.

Yol haritasındaki sonraki dönüm noktalarından bazıları şunlardır:

  • Android cüzdan ve Trezor entegrasyonu
  • Yıldırım Ağı
  • Decrediton Politeia entegrasyonu
  • Gizlilik işlevi
  • Merkezi olmayan özerk kuruluşlar

Rekabet

Decred, Bitcoin ve Litecoin şeklinde geleneksel kripto para birimleri haricinde, merkezi olmayan bir yönetişim odağına haiz projelerle rekabet ediyor. Aragon, yönetişim odaklı bir kripto örneğidir. Bununla beraber, Decred topluluğu projenin fiili para birimi haline gelmesiyle daha oldukca ilgilenirken, Aragon merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) çevresinde toplanıyor.

DCR Nereden Alınır?

DCR satın almak için en iyi seçenekler Binance ve Bittrex’tir. Her iki platformda da bunun için BTC ticareti yapabilirsiniz. UPbit’te KRW ile tecim çifti olarak da mevcuttur.

DCR Nerede Saklanır?

DCR’nizi saklamak için ideal yer Decrediton cüzdanındadır. Bu bir Grafik Kullanıcı Arabirimi olduğundan, kullanımı Komut Satırı Arabiriminden daha kolaydır ve Mac, Linux ve Windows işletim sistemlerinde mevcuttur. Bu cüzdanı kullanırsanız paralarınızı yatırdığınızdan güvenli olmanız gerekir.

Ek olarak üçüncü taraf seçenekler olarak emrinizde Exodus, Coinomi ve Atomic var.

Daima olduğu şeklinde, güvenlik bir numaralı önceliğinizse, donanım cüzdanı muhteşem bir seçimdir. Ledger ürünler DCR desteklemez ve Trezor’a kısa bir süre sonrasında  Decrediton entegre edilecek.

Netice: Kuvvetli Yönler ve Zorluklar

Decred’in en büyük gücü, topluluğudur. Kurucu geliştirme ekibi, büyük kripto projelerinin eski geliştiricilerinden, bilhassa de Bitcoin’in Go programlama dilinde yazılmış bir sürümü olan Btcsuite’in geliştiricilerinden oluşuyor. Btcsuite’in açık kaynak Go kodu öteki projeler için de kullanılmıştır.

Ekip, Decred’i topluluk üyeleri için daha kullanışlı hale getirecek şekilde genişleten mükemmel özellikler oluşturabilirse, o süre Decred’in benimsenmesi, iyi yönetişimin iyi kararlar almasına yol açmış olduğu için büyümeye devam edecektir. Bununla beraber, Decred’in topluluğu süratli gelişmeler için harekete geçemez yada organize edemezse, Decred kendisini kutudan daha iyi özellikler sunan yeni, coşku verici kripto para birimleri tarafınca hızla aşılmış bulabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.