Delayed Proof of Work (dPoW) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Komodo’nun güvenliği sağlama biçimine Geciktirilmiş İş İspatı (Delayed Proof of Work – dPoW) denir. Bu güvenlik yöntemi, mevcud en gelişmiş blockchain güvenliği biçimi olan Proof of Work (PoW) üstüne inşa edilmiştir.

Komodo’nun dPoW güvenliğinin kıymetini idrak etmek için, ilk olarak PoW’nin iyi mi çalıştığını ve niçin merkezi olmayan bir blok zincirini sürdürmenin en güvenli yöntemi bulunduğunu açıklamalıyız. Ek olarak, Komodo’nun dPoW yöntemine olan ihtiyacı ve blockchain topluluğuna sağlamış olduğu avantajları anlayabilmek için PoW’un eksikliklerini de incelemeliyiz.

Proof of Work Konsensüs Mekanizmasının Kısa Bir Özeti

Kısacası, Satoshi Nakamoto tarafınca tasarlanan PoW düşünce birliği mekanizması şu anda blockchain güvenliğinin en sağlam yöntemidir. Mekanizma, Çift Harcama sorununu çözer ve finansal kıymeti aktarabilen güvenli bir ağ oluşturur. Ek olarak, madenciler arasındaki rekabet ve En Uzun Zincir Kuralı, blok zincirinde hakkaniyet yaratır. Özelliklerin birleşimi, ağda kuvvetli bir genel hash oranı varsayarak en tehlikeli blok zinciri yok etme şekillerinden ikisine karşı yüksek düzeyde müdafa sağlar:

– %51 Saldırısı

–  Genesis Saldırısı

Yeni PoW blok zincirleri, direkt Bitcoin’in hash oranıyla rekabet etmeyi seçebilir ve bir miktar rekabet, kripto para birimi endüstrisinin etik değerleri ve yenilikçi gücü için iyidir. Bununla beraber, güvenlik gerektiren her yeni blok zinciri yeniliğinin direkt Bitcoin ile rekabet etmeye emek harcaması lüzumlu, uygun maliyetli yada çevre dostu değildir. Bu yalnız sürdürülemez değil, bununla birlikte güvenilmezdir. Bu sebeple dünya çapındaki madenciler ağının tadı seçimlerine bağlıdır.

Komodo Çözümü: Delayed Proof of Work (dPOW)

Komodo, yukarıda açıklanan sorunları çözen geciktirilmiş Proof of Work düşünce birliği mekanizması olan bir teknoloji sunar. Komodo’nun benzersiz düşünce birliği mekanizması, direkt rekabete girmeden en kuvvetli PoW ağıyla aynı düzeyde güvenlik sağlar. Bunun yerine, Komodo’nun düşünce birliği mekanizması seçilen PoW ağını Komodo işlemlerinin “yedekleri” için bir depolama kapasitesi olarak kullanır. Bu yöntemle, Komodo’nun blok zinciri geçmişine bir hücum girişiminde bulunulması durumunda, Komodo ana zincirinin hayatta kalan tek bir kopyası bile, tüm ekosistemin, saldırganın herhangi bir değişim girişiminin üstüne yazmasına ve geçersiz kılmasına elde edecektir.

Komodo’yu düzgüsel PoW ağlarından ayıran temel bir fark ise, dPoW düşünce birliği mekanizmasının, Komodo blok zincirinin son olarak “yedeğinden” daha eski işlemler için En Uzun Zincir Kuralını tanımamasıdır. dPoW düşünce birliği mekanizması, son olarak “yedeklemeden” daha eski işlemlere atıfta bulunan ortaya çıkabilecek çatışmalar için, doğru kaydı bulmak amacıyla seçilen PoW blok zincirindeki yedeklere bakar.

Ek olarak, Komodo ekosisteminde bağımsız blok zincirleri (Akıllı Zincirler) oluşturan girişimciler de aynı şekilde kendi kayıtlarının yedeklerini Komodo ana zincirine yerleştirmeyi seçebilirler. Bu şekilde, girişimcinin zincirinin kayıtları hemen sonra ana PoW blok zincirinin koruyucu hash oranına itilen yedeğe dahil edilir. Böylece, Komodo ekosistemindeki girişimciler ve geliştiriciler bağımsız blok zincirlerini, seçilen PoW blok zincirinin (Bitcoin) hash oranıyla korunabilir.

Bundan dolayı, Komodo’nun dPoW güvenliğini kullanan en minik Akıllı Zinciri bile yok etmek için saldırganın şunları imha etmesi gerekir:

a) Akıllı Zincirin tüm mevcut kopyaları;

b) Komodo ana zincirinin tüm kopyaları;

c) dPoW yedeklemelerinin eklendiği birlikte rol alan PoW güvenlik ağı (Bitcoin).

Bu seçenekler, Komodo ekosistemine Bitcoin seviyesinden daha yüksek güvenlik sağlarken, aşırı finansal ve çevre dostu maliyetlerden kaçınıyor.

Ek olarak, Komodo tarafınca sağlanan dPoW güvenliği yalnız Bitcoin’den daha büyük değil, bununla birlikte daha esnektir. Komodo güvenlik hizmetleri, hisse ağırlıklı oylama yöntemiyle seçilen noter düğümleri tarafınca gerçekleştirilir. Noter düğümleri, noter onayını başka bir PoW ağına geçirme özgürlüğüne haizdir. Noter düğümlerinin ağları değiştirmeyi seçmesinin sebepleri, dünya çapındaki madencilerin hash gücünün başka bir PoW ağına değişmiş olduğu yada mevcut PoW ağına noter tasdiki maliyetinin gereğinden fazla olduğu bir vakası içerebilir. Bu esneklik yardımıyla, Komodo ekosistemi, Bitcoin’in kendisinden hem üstün bir güvenlik seviyesi hem de daha esnek ve uyarlanabilir bir yapı sağlar.

Komodo’nun Iguana Core Teknolojisi Nedir?

Anlattığımız tüm süreçler, Iguana Core adında olan daha derin bir Komodo teknolojisi ile desteklenmektedir. Tüm Temel Teknoloji Münakaşa bölümlerinin okuyucuları, Iguana Core’un her bölümde yer aldığını not edeceklerdir. Bunun sebebi, Iguana Core’un, geniş Komodo ekosisteminin beraber çalışmasını elde eden temel değişen teknolojinin kalbi olmasıdır. Iguana Core kodunun kendisi karmaşıktır ve tam olarak açıklamak için ayrı bir teknik araştırma gerekir.

Kısacası, Iguana Core birçok amaca hizmet eden bir kod koleksiyonudur. Iguana Core’un bir işlevi, Komodo’nun inşa etmiş olduğu yada birbiriyle koordineli hareket etmek suretiyle benimsediği blok zinciri teknolojilerini güçlendirmektir. Çoğu zaman, Iguana Core başlangıçtaki kabiliyetlerini orijinal beklentilerin ötesine taşıyabilir. dPoW durumunda, noter düğümü işlevselliğinin temelini oluşturan kod, Iguana Core teknolojisinden ortaya çıkmıştır.

Iguana Core, önder geliştiricisi JL777’nin tercih etmiş olduğu dil olan C programlama dilinde kodlanmıştır. C dili, bilgisayarların yüksek hacimli detayları güvenli bir halde yüksek hızda işlemesini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu hususi tasarım, kullanıcılara güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlamak için Komodo’nun direktifleriyle uyumludur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.