district0x Nedir? DNT Nedir?

District0x: Temel Bilgiler

District0x ağı, mahalleler olarak da malum merkezi olmayan ve özerk pazar bölgeleri ve topluluklardan oluşan kollektif bir topluluktur. Bu bölgeler, merkezi olmayan ve dağıtılmış bir açık kaynaklı çerçeve, Ethereum akıllı sözleşmeleriyle desteklenen d0xINFRA ağı üstüne inşa edilmiştir.

District0x ağı, kullananların alım ve satım kararlarını verebilecekleri, işlemleri tamamlayabilecekleri ve hatta tek bir tıklamayla alışveriş yapabilecekleri ve sorunsuz bir sanal iktisat oluşturmayı amaçlamaktadır. District0x, gelişmiş girişimcilik konseptleriyle esnek ve özgür bir pazar geliştirmeyi hedeflemektedir.

District0x Geliştirme

“Aragon” yönetişimi ve dağıtılmış dosya sistemi “IPFS” ile desteklenen ağ, her bölgenin temel bir işlevi çözdüğüne inanır:

Ethlance – 2017 yılının Ocak ayında Ethlance başlatıldı. Özgür çalışan bir iş piyasası ve district0x ağının ilk bölgesidir. Yalnızca d0xINFRA çerçevesini oluşturmak ve yenilemek için deneysel bir sanal alan olarak hizmet etmekle kalmaz, bununla birlikte arama, filtreleme, gönderme, sıralama ve listeleme işlevlerinden de mesuldür. Bu ilk bölge devamlı olarak çalışacaktır

Name Bazaar – “Ethereum Name Service” vasıtasıyla kaydedilen adların değişimi için eşler arası bir pazar yeri, d0xINFRA ağı için çekirdek çerçeveye yada sözleşmelere bakar.  Bu bölge, ENS isimlerini bulmayı ve satın almayı daha kolay hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Meme Factory – Simon de la Rouviere’nin çalışmasından ve onun Kürasyon Piyasaları tasarımından esinlenen üçüncü bölgedir. Çeşitli kürasyon ve topluluk işlevlerini araştırır. Meme Factory bölgesi konuşlandırılmış üçüncü bölge olacak ve kullanıcılar Ethereum blockchain yöntemiyle ender dijital varlıkları oluşturmak için müsaade edecektir.

District0x tokenı, district ağının ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Platformda her yeni bölge oluşturulduğunda yeni bir kriptocoin birimi oluşturulur. District0x Coin’ler açık pazarda da satın alınabilir.

District0x ağı, çeşitli coğrafyalardan değişik geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafınca yürütülmektedir. District0x ekibi dünyanın dört bir yanından gelen geliştiricilerden oluşuyor ve gerçek anlamda küresel bir topluluk yaratmaktadır. Matus Lestan tarafınca Ağustos 2017’de kurulmuştur. Matus Lestan bununla birlikte ağın baş geliştiricisidir. Protokollerin merkeziyetsizliğine büyük ilgi duyan Matus Lestan, ek olarak Clojure-Ethereum ekosistemini geliştirmek ve yaymak için de uzun süre çalışmıştır.

District0x’in kurucu ortağı ve operasyonlarının büyümesi göreviyle ilgilenen Joe Urgo, bununla birlikte Sourcerers.io’nun kurucusu ve CEO’sudur.

District0x’in Yararları Nedir?

District0x altyapısı, bazı iyi özetlenmiş özelliklerle fazlaca temiz bir konsepte haizdir:

 1. Staking Arayüzü: DNT sahiplerinin çevrimiçi olarak gelen tüm pazarlar için bir Aragon yönetişim katmanı vasıtasıyla bölgeler üstünde açık kontrole haiz olmalarını elde eden bir stake etme arayüzü yerleştirilmiştir. Bir bölgenin oluşturulmasından sonrasında, insanların bu stake etme mekanizmasıyla etkileşimde bulunmak için kullanabilecekleri bir Aragon varlığı da oluşturulacak. Bir kullanıcı, stake ettikten sonrasında o bölgede oy haklarını alacaktır.
 2. Bölge Oluşturma Arayüzü: Bölge oluşturma arayüzünü kullanarak, herhangi bir pazardan merkezi güç yapıları, geliştirme yada programlama becerilerine ek gereksinim duyulmadan kaldırılabilir. Başlatılan bölgelerin wordpress şablonları benzer biçimde olduğu ve destek modüllerin genişletilmiş işlevsellik için WordPress eklentileri olduğu dApp’lerin WordPress’i olarak tanımlanabilir.
 3. Yönetişim: Aragon, d0xINFRA ağı için bir yönetim katmanı olarak kullanılır. Bölgelerin DNT’ye hisse almasını sağlar. Ek olarak, insanların DNT tokenlarını paylaşacağı bölgeye özgü yönetişim işlevleri ve modelleri yapmaya başlamayı kolaylaştırır. Bu yönetişim modellerinden bazıları şunlardır:
 •  Zamana dayalı stake etme
 • Bahis ağırlıklı
 • Meritokrasi
 • Liquid demokrasi yada delege seçimi yönetişim

Bir kullanıcı bir bölgeye DNT yatırdıktan sonrasında, kendisine Aragon varlığının oy haklarına erişim hakkı verilecektir. Aragon’un modüler yapısı sebebiyle, stake etmenin faydası bölgeye gore değişim gösterecektir.

District0x Teknolojisi

 • D0xINFRA ağı, District0x kripto coin’i destekleyen, Ethereum akıllı sözleşmelerine dayalı açık kaynaklı bir altyapıdır. Bunlar toplu olarak yeni bölgelerin ağa konuşlandırılmasını yönetir ve arkasından temel işlevlerini kolaylaştırır.
 • Her bölgenin arka uç mantığı, bir d0xINFRA kombinasyonu ile denetim edilir. Ağa katılan tüm bölgeler tarafınca paylaşılan sözleşmeler ve bölgeye özgü bir takım sözleşme bununla birlikte coinin arka uç teknolojisini de yönetir. Ön uç, aynı şekilde tekrardan kullanılabilir modülleri kullanır. Ve ek olarak geniş bir kullanıcı arayüzü görsel çeşitliliği sağlar.
 • Esasen, ağ, bölgelerin benzersiz özellikleri uygulamasına ve çeşitli destek işlevsel birimlerin eklenti kabiliyetlerini kullanarak gelişmiş bir işlevsellik deneyimlemesine olanak tanıyan genişletilebilir bir modüler sistem olarak tasarlanmıştır.
 • Mesela, kullananların listelerinin prim yerleşimi için teklif vermeleri için bir mekanizma sağlamak suretiyle bir destek modül tasarlanabilir. Böylece bölgeler için gelir elde edilebilir. Değişik bir yöntem, istenmeyen postaların, açık içeriğin yada fena amaçlı bağlantıların tanımlanmasına ve kaldırılmasına müsaade eden bir denetim mekanizması kullanarak bir bölgenin kullanıcı deneyimini geliştirebilir.
 • Ek olarak, merkezi olmayan kuruluşlar için temelde yatan yenilikçi işletim sistemi olan Aragon, oylama hakkı dağıtımı, rol atamaları ve diğerlerinin yanı sıra muhasebe benzer biçimde temel işlevlerin kullanıcı dostu yönetimine müsaade eden bir çerçeve sağlar.
 • Bölge kayıt defteri, ağa erişim izni verilen bölgelerin kimlik detayları için bir depolama kapasitesi görevi gören, merkezi olmayan bir bölge beyaz listesidir.Bölge kayıt defterinde bir bölgenin varlığı, bölgenin fena niyetli olmadığı ve ağa katma kıymet sağladığını gösterir.
 • Gelişmiş teknolojik altyapının yanı sıra, district0x’i kullanmanın pozitif yanları, kullanıcı arayüzünde yatmaktadır. Kullanıcılar, bölge önerileri için oylama ve belirli bölgeler içinde karar alma hakkına haizdir. District0x platformu kullanıcıları, ağdaki her bölge tarafınca sağlanan kabiliyet ve hizmetlerle etkileşim kolaylığına da haizdir.
 • Dahası, kendi bölgelerini özgürce yaratma özgürlüğüne de sahipler. Mesela Ethlance kullanıcıları iş teklifleri gönderebilir yada topluluk içinde yeni işler arayabilir. District0x ağı, merkezi olmayan otonom organizasyonlar yada DAO’lar olarak işlev görebilen bölgelerin oluşturulması ve yönetilmesi için neden olur.

District0x Destekleyicileri Kimlerden Oluşmaktadır?

Daha ilkin bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, District0x;  Aragon, IPFS ve Ethereum tarafınca desteklenmektedir . IPFS dosya depolamadan mesuldür. Bir öteki görevi her bölgede güvenlik ve kolay erişim sağlamasıdır. Her bölge için temel elde eden d0xINFRA çerçevesi, daha ilkin açıklanan şekilde Ethereum kaynaklarını kullanır. Son olarak ise, tüm sistem Aragon tarafınca yönetilmektedir.

District0x (DNT) Kripto Paraları Nereden Satın Alınabilir?

Direkt kripto borsalarından fiat para birimleri (dolar, euro) kullanarak diğerlerine kıyasla azca malum kripto para birimlerini satın almak fazlaca zor olsa da, district0x (DNT), temel kriptocoin olarak Ethereum yada Bitcoin kullanılarak çeşitli borsalardan kolayca satın alınabilir.

Binance, District0x için Bitcoin yada Ethereum ticaretine destek olabilecek popüler değişiklik platformlarından biridir. Öteki borsalar içinde OKEx ve HitBTC bulunur.

En büyük kripto para birimi dönüştürme platformu olan CoinSwitch, 300’den fazla kripto para birimi için işlem seçenekleri sunar. Tüm büyük borsalardaki oranları karşılaştırarak en iyi oranları sağlar.

DNT Kripto Paraları Nerede Saklanabilir?

Merkezsiz bir piyasa ve topluluk oluşturmayı hedefleyen district0x platformunun kripto para birimi District0x (DNT) coinlerini saklamak için myetherwallet.com benzer biçimde çeşitli cüzdanlar kullanılabilir. Coinbase, Blockchain, Exodus, Ledger Wallet da district0x kripto coin’i destekleyen öteki cüzdanlardır.

District0x’in Öteki Kriptolardan Farkı Nedir?

Bir kripto coin olan district0x, temel konseptinde ve üstüne inşa edilmiş olduğu mimaride bir çok dijital paradan farklıdır. Birbirine bağlı bölgeler ve pazar bölgeleri terimi, çağdaş ekonomilere yeni bir yapı vaat ediyor. Pek fazlaca kullanıcının kaçırılmış olduğu şey, bunun yalnız bir oylama tokenı değil, bir stake etme mekanizması olduğu gerçeğidir. Stake, temelde PoS (proof of stake) kripto paralarının madenciliği sürecidir. Erken yatırımcılar, tokenlerini ağdaki belirli bir bölgeye kilitleyebilecek ve böylece ondan sonra yönetimine katılabilecek.

DNT tokenleri bölgelere yatırılabilir. Bundan dolayı yalnız o bölgede oylama gücü ve ayrıcalıklar vermekle kalmaz, bununla birlikte yatırımcının ticarete ne süre başladığına bağlı olarak bölgeye özgü tokenlar da sağlar. Mesela, PoS tokenının erken yatırımcıları, kârın paydaşlar içinde dağılımı, iş modelinin incelikleri vb. hakkında kararlar alabilme hakkına haizdir. DNT temelde, gelecekteki district0x ekosisteminde dinamik bir hisse senedi olarak düşünülebilir.

Dahası, DNT coinleri, bir kullanıcıya district0x ağındaki değişimler ve eklemeler üstünde oylama hakkı verir, böylece onlara ağı belirli şekillerde yönetme yetkisi de vermiş olur. Yeni bölgelere oy verebilme özelliği, geliştirme ekibi tarafınca yapılmalıdır. Gelecekte, DNT sahiplerine daha çok güç verilecek benzer biçimde görünüyor. district0x ekibi, tüm district0x ağının yönetiminin sonunda tamamen token sahiplerinin elinde olacağını belirtti. Bu özellikler district0x coin’i öteki kripto paralardan ayırırken, nispeten yeni ortaya çıkan bu dijital para birimine yatırım yapmanın başka birçok pozitif yanları da olabilir.

District0x Proje Ekibinin Yol Haritası

District0x Proje Ekibi iyi mi ilerlemeyi planladığını açıklayan detaylı bir yol haritası yayınladı. İlk adım, teknik incelemesinin son taslağını yayınlamayı ve bölge0x Sözleşmesinin üç dış denetimini gerçekleştirmeyi ihtiva eder. Whitepaper v0.2, 17 Temmuz 2017’de gösterildi ve bu adımdaki ilerlemeyi gösteriyor.

Önümüzdeki dönemde, district0x d0xINFRA’yı konuşlandıracak ve Ethlance’ı ona taşıyacak. Sonrasında, her ikisi de yapım aşamasında olan hem Name Bazaar hem de Meme Factory’yi konuşlandıracak. Katkı döneminden önceki son adım, ilave beş bölgenin yanı sıra yönetişim ve stake etme modüllerinin konuşlandırılmasını içerecektir. Bu aşama bununla birlikte destek modüllerin bölgeyi genişletmesine izin vermeyi de içerecektir.

Katkı süresinin arkasından, ekip destek modül kaydını, bölge oluşturma platformunu ve district0x Ağı kaydını dağıtacaktır. Bu aşamada, district0x Projesi, district0x Ağ Jetonuna haiz olanlar tarafınca yönetilecektir.

District0x’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

District0x coin’in Binance, Coinbase Pro, Bitrue ve Bittrex benzer biçimde borsalarda listeleniyor olması da bir taraftan itimatı arttıran bir unsur olarak yorumlanıyor. District0x coin, temiz bir internet sayfası ve anlaşılır bir beyaz kağıt ile nispeten yeni bir dijital para olması sebebiyle, iyi bir yatırım seçeneği olabilir.
Dijital para biriminin sunmuş olduğu teknolojik tasarım ve kullanıcı deneyimi sebebiyle, bazıları DNT’nin gelecek için satın alınması icap ettiğini iddia edebilir. Normal olarak burada kendi araştırmanızı da yapmanızı tavsiye ederiz. Piyasayı yakından takip etmeniz ve araştırmalar sonucu district0x’e yatırım yapmanız mantıklı olacaktır.
Dahası, DNT geçmişte aslına bakarsanız 0,10$ ‘ın üstünde fiyatlar gördüğünden, kriptocoinin yakın gelecekte trendi yakalaması olası olabilir. Sadece, teknolojiye yatırım yapmadan ilkin arka uç algoritmalarının çeşitli anahtar terimleri ve nüansları okunmalı ve gözden geçirilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.