DODO (DODO) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

DODO, benzersiz proaktif piyasa yapıcı (PMM) algoritması ile otomatik piyasa yapıcılardan (AMM) daha iyi likidite ve fiyat istikrarı sunmayı amaçlayan, Çin merkezli bir merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü ve zincir içi likidite sağlayıcısıdır.

PMM fiyatlandırma mekanizması, varlıklar için son aşama doğru piyasa tutarları toplamak için oracle’ları kullanır. Arkasından, likidite sağlayıcılarının (LP) portföylerini istikrara kavuşturmak, fiyat düşüşünü azaltmak ve arbitraj ticaretine ödül olarak izin vererek süreksiz ziyanı ortadan kaldırmak için bu fiyatlara yakın kafi likidite sağlar.

DODO ek olarak, ihraççıların yalnızca kendi tokenlerini yatırmalarını gerektiren İlk DODO Teklifi (IDO) vesilesiyle parasız bir ICO listelemesiyle yeni kripto projelerine de hitap ediyor.

DODO’nun akıllı sözleşmesi, Ethereum ağında bir ERC20 tokenı olarak çalışır.

DODO (DODO) Nedir?

DODO, Ethereum ve Binance Akıllı Zincir (BSC) üstüne kurulu Proaktif Piyasa Yapıcı (PMM) algoritmasını kullanan merkezi olmayan bir borsadır.

DODO, yatırımcılar için tek token tedarikini, azalan kalıcı ziyanı ve en aza indirilmiş kaymayı destekleyen ana para açısından verimli likidite havuzlarına haizdir.

DODO tecim platformu, herhangi iki token arasındaki en uygun tutarları teklif etmek için çeşitli likidite kaynaklarına yönlendiren ve bu tarz şeyleri karşılaştıran merkezi olmayan bir likidite toplama hizmeti olan SmartTrade’i de sunar. Ek olarak DODO, varlık oranları, likidite derinlikleri, ücret oranları ve gerçek zamanlı olarak özelleştirilebilen ve yapılandırılabilen öteki parametreler şeklinde yeni varlıkların ihracı için likidite havuzu oluşturulmasını önleyen engelleri de ortadan kaldırır.

DODO token, hem de sahiplere platformda işlem tutarı indirimleri ve Crowdpooling / IDO tahsisleri de elde eden bir yönetim tokenıdır. DODO tokenleri, DODO’nun sadakat programında üyeliğin kanıtı olarak hizmet veren devredilemez tokenler olan vDODO’ya para yatırılabilir.

DODO’nun Kurucuları Kimlerdir?

Dodo, Diane Dai, Radar Bear ve anonim bir geliştirme ekibi tarafınca kuruldu ve Ağustos 2020’de resmen başlatıldı.

Ekip, Eylül 2020’de Pantera Capital, Binance Labs ve Three Arrows Capital liderliğindeki ek 5 milyon dolarlık hususi satış fonu turunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

Hususi satış turu ek olarak Coinbase Ventures, Galaxy Digital, CMS Holdings ve Alameda Research şeklinde öteki önde gelen risk sermayesi şirketlerinden, kripto para borsalarından ve tecim firmalarından yatırım çekti.

DODO’nun Avantajları Nedir?

  • Proaktif Piyasa Yapıcılık (PMM) algoritması tamamen şirket içinde geliştirilmiştir. Blockchain üstündeki operasyonlar için uyarlanmış ve optimize edilmiştir ve piyasa yapımında birçok yenilikçi, esnek kullanım durumu ile yüksek performanslı ve ana para açısından verimli bulunduğunu kanıtlamıştır.
  • DODO, yeni varlıkları en düşük maliyetle ihraç etme ve Crowdpooling vesilesiyle oldukça likit ana para havuzları oluşturma kabiliyeti sağlar. Başlangıç ​​fiyatı yada tedarik edilen fon ve token oranı mevzusunda herhangi bir engelleme yoktur.
  • DODO, verimli zincir üstünde ustalaşmış pazar yapımını destek sunar. Herhangi bir proje sahibi, piyasa yapıcısı yada perakende yatırımcısı, piyasa orta fiyatı, likidite derinliği ve spread şeklinde parametreleri ayarlayarak piyasa yapıcılık stratejilerini etkin, esnek ve kapsamlı bir halde denetim edebilir ve uygulayabilir. DODO’daki bu likidite de paylaşılabilir ve öteki zincir içi akıllı sözleşmelerle birleştirilebilir.
  • DODO hem bir DEX hem de bir toplayıcıdır. Kendi likidite havuzlarına haizdir ve ek olarak piyasada bulunan herhangi iki token içinde ticareti destek sunar.
  • DODO token iktisat modeli, bir üyelik sistemi ve bir ücret paylaşım mekanizması sunar. DODO, yönetişim işlevlerine ek olarak, sahiplerine işlem tutarı indirimleri ve İDO katılım tahsisleri sunar. Sistemin vDODO üyelik kanıtı tokenları, sahiplerine işlem tutarı temettüleri ve üyelik ödüllerinin yanı sıra DODO sahibi avantajlarından yararlanma hakkı tanır.

DODO’yu Benzersiz Icra eden Nedir?

DODO, kendisini ilk olarak Nisan 2020’de tasarlanan PMM algoritması vesilesiyle fazlaca düşük işlem ücretleri ve fiyat düşüşü sunan en rekabetçi likidite sağlayıcılarından biri olarak konumlandırıyor.

Ekip, daha düz bir fiyat eğrisi sebebiyle PMM algoritmasının AMM rakibi Uniswap’e nazaran daha üstün fiyatlandırma sağladığını iddia ediyor.

PMM, kafi likidite oluşturmak için piyasa fiyatlarına yakın fonlar toplar ve bu da, fiyat piyasa fiyatından daha çok hareket ettikçe hızla düşer. DODO, likidite sağlayıcı portföylerini durağan(durgun) tutmaya destek olacak arbitrajı çekmek için piyasa fiyatlarını otomatikman ayarlar. Bu özellik, daha uygun fiyatlandırma, daha yüksek fon kullanımı ve azalan fiyat düşüşü, tek riske maruz kalma ve kalıcı kayıpların olmamasını sağlar.

DODO platformu, yatırımcılarına tasfiye ve açık artırmalar şeklinde zincir içi işlemler için akıllı sözleşmeler tarafınca mahalli olarak kullanılabilen merkezi borsalar (CEX) ile karşılaştırılabilir kafi likidite sunar. Arbitrajcılar ek olarak DODO ile öteki borsalar arasındaki fiyat farklarından da yararlanabilir.

Likidite sağlayıcılarının minimum depozito yatırması gerekmez. LP’ler kendi tecim çiftlerini oluşturabilir, fiyat riskini ortadan kaldırmak için kendi tokenlerini yatırabilir ve ek olarak DODO işlem ücretlerinin bir kısmını ödül olarak toplayabilir.

DODO ek olarak, İlk DODO Teklifi (IDO) olarak parasız listeleme ile yeni kripto projelerini çekiyor. AMM protokollerinden değişik olarak, DODO teklif tokenlarına gereksinim duymaz ve IDO projelerinin yalnızca kendi tokenlarını likidite havuzuna yatırması gerekir.

Dolaşımda Kaç DODO (DODO) Coin Var?

DODO tokenın toplam arzı 1 milyar (1.000.000.000). Şu anda dolaşımda 12 milyon DODO coin var.

DODO’nun toplam arzı şu şekilde dağıtılacaktır:

Çekirdek ekibe / gelecekteki işe alımlara / danışmanlara %15
Yatırımcılara %16
İlk likidite provizyonuna (IDO) %1
Operasyonlara / pazarlama / ortaklıklara %8
Topluluk teşviklerine %60

DODO Ağı Iyi mi Güvende Tutulur?

DODO, merkezi olmayan bir protokoldür ve bu yüzden tek bir hata noktasına dayanan merkezi ağ saldırılarına karşı dirençlidir. DODO’nun akıllı sözleşmeleri, 10 Temmuz 2020’de bir blockchain güvenlik şirketi olan PeckShield tarafınca denetlendi.

Lütfen DeFi protokollerinin yenilikçi ve yüksek riskli projeler bulunduğunu ve bu yüzden bilgisayar korsanları tarafınca istismar edilebilecek ve para yitirilmesine niçin olabilecek kodlama hatalarına ve güvenlik problemlerine karşı savunmasız bulunduğunu ihmal etmeyin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.