Dolar Alan Yatırımcı Kazandı, Bitcoin’e Yatıran Kaybetti

Bitcoin ve dolar son 1 aydır Türk kullananların gözünde, kulağında ve dilinde durmak bilmiyor. Türk kullanıcılar Bitcoin almaya devam ederken, bir taraftan da dolar almak için adım atıyor. Siyasal adların son günlerde yaptıkları açıklamalar dövizin düşmesine tesir sağlamazken, Merkez Bankası tarafınca atılan tüm adımlara karşın döviz devamlı olarak yükseliyor. 2011 yılından bu yana devamlı olarak yükselen doların önüne geçebilecek hiçbir güç hemen hemen bulunamazken Türk Lirası karşısında devamlı kıymet kazanan para birimi dolar yatırımı olanlara fazlası ile kazanç getiriyor.

Dolar yatırımı icra eden Türk kullanıcı son 1 ay içinde neredeyse %30 oranında kar elde ederken, 1 ay ilkin Bitcoin’e yatırım icra eden bir Türk kullanıcı ise averaj olarak %25 oranında zarar ettikleri biliniyor. Bundan tam 1 ay ilkin 9.103 dolar seviyesinde olan Bitcoin, bugün itibari ile 7.500 dolar seviyesine gerilemiş durumda.

Yatırımlarını Çektiler, Dolar Satın Aldılar

Toplumsal medyada ve çeşitli platformlarda kripto paralardan kazanç yerine zarar ettiğini belirten bazı kullanıcılar mevcut. Bu kullananların bir kısmının kripto paralarda bulunan yatırımlarını zarar etmelerine karşın çekerek dolar satın aldıkları bilinir hale geldi. Dolardan kazançlar 1 ay içinde %30 oranını dahi aşarken, bu oranın yatırımcı için ”güvenilir ve kati kazanç” olması Türk yatırımcının Bitcoin yerine dövize yönlenmesini sağlamış oldu. Yükselen döviz kurları vatandaşların kar etme mevzusunda oldukca daha çok kar etmelerini sağlarken, Bitcoin ise uzun vadeli yükseliş durumlarında daha çok kar ettirebilecek yatırım olarak görülüyor.

  • 30 günlük kur verileri baz alınarak hesaplanmıştır.
  • Güncel kur saati seviyesi 19.10 saatinde baz alınmıştır.
  • Tarih: 26.04.2018  –  26-05-2018

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.