Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Dolar maliyet averajı belli bir süre süresince aynı yatırım tutarlı dolar oranda yatırım oluşturma anlamına gelir. Mesela, XYZ hissesi satın almak ilginizi çekebilir, sadece paranızı bir kerede yatırma riskini almak istemezsiniz.

Bunun yerine durağan(durgun) bir miktar yatırım yapabilirsiniz, mesela her ay 300 $. Hisse senetleri bir ayda 10 dolardan işlem görürse, 30 hisse alırsınız. Sonrasında 12 $ ‘a çıkarsa, o ay 25 hisseye haiz olacaksınız anlamına gelir. Ve fiyat bir ay daha 8 dolara düşerse, 37 hisse biriktireceksiniz. .

Dolar maliyet averajının bir yatırımcının kendileri için doğru yatırım stratejisi olup olmadığını belirlemesine destek olabilecek hem artıları hem de eksileri vardır.

Dolar Maliyet Averajı Avantajları

Avantaj 1: Duygusal Bileşeni Azaltır

Dolar maliyet averajının bir pozitif yanları, yatırım yaparken karar verme sürecinizin duygusal bileşenini çıkarmasıdır. Fiyatın ne kadar çılgınca dalgalandığına bakılmaksızın, tercih ettiğiniz yatırımın belirli bir dolar miktarını satın almaya evvelinde belirlenmiş bir seyirde devam edeceksiniz. Bu şekilde, fiyat deli bir hızla düştüğünde yatırımınızdan kurtulamayacaksınız, bunun yerine daha düşük bir maliyetle daha çok hisse alma fırsatı olarak görmüş olacaksınız.

Avantaj 2: Fena Zamanlamayı Önler

Paranızı belirli bir yatırıma tek seferde yatırırsanız, büyük bir piyasa düşüşünden derhal ilkin yatırım yapma riski vardır. 2007’de süregelen piyasa gerileme döneminden derhal ilkin bir yatırıma atladığınızı hayal edin. Krizden ilkin  paranızın yalnızca bir kısmını yatırmış olsaydınız daha çok para kaybedersiniz.

Bir piyasa tabanını belirlemek neredeyse devamlı imkansızdır, bu yüzden dolar-maliyet averajı piyasa zamanlamalarını yumuşatmaya destek olabilir.

Doğal ki, bu madalyonun öteki tarafı, piyasa bir boğa piyasasında yükselişe geçmeye başlamadan ilkin doğru zamanda yatırım yapmayı da kaçırabilirsiniz.

Dolar Maliyet Averajı Dezavantajları

Dezavantaj 1: Vakit İçinde Piyasa Yükseliyor

Dolar maliyet averajının bir dezavantajı, piyasanın zaman içinde yükselme eğiliminde olmasıdır. Bu, daha ilkin toplu bir meblağ yatırırsanız, belirli bir süre süresince yatırılan daha ufak miktarlardan daha iyi netice vereceği anlamına gelir. Toplu ödeme, piyasanın yükselen eğiliminin bir sonucu olarak uzun solukta daha iyi bir getiri elde edecektir.

Dezavantaj 2: İyi Yatırımları Belirlemek İçin Kati Çözüm Değil

Sadece dolar maliyet averajı, tüm yatırım riskleri için bir çözüm değildir. Eylemsiz bir dolar-maliyet averaj yaklaşımını tercih etseniz bile iyi yatırımları belirleme görevini üstlenmeniz ve araştırmanızı yapmanız gerekecektir. Tanımladığınız yatırımın fena bir seçim olduğu ortaya çıkarsa, yalnızca devamlı olarak kaybedilen bir yatırıma yatırım yapacaksınız.

Ek olarak, eylemsiz bir yaklaşım benimseyerek, değişen ortama cevap vermeyeceksiniz. Yatırım ortamı değiştikçe, yaklaşımınızı tekrardan düşünmenizi isteyebilecek bir yatırım hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Mesela, XYZ şirketinin kazançlarını artıracak bir satın alma işlemi yaptığını duyuyorsanız, şirketteki riskinizi çoğaltmak isteyebilirsiniz. Bununla beraber, dolar-maliyet averaj yaklaşımı bu tür bir dinamik portföy yönetimine izin vermez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.