Dubai’deki tüm araçlar Blockchain teknolojisine kavuşacak!

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin başkenti Dubai‘nin Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, blockchain tabanlı yeni ulaşım sistemini 2020’ye kadar hayata geçirmeye planladıklarını deklare etti. Yeni sistem yardımıyla vatandaşlar, otomobillerini üretim bandından indirilmiş olduğu günden hurdalığa gönderileceği güne dek çevrimiçi olarak takip edebilecekler.

Uzmanlar tarafınca oldukça “inovatif” bulunan bu proje, Dubai hükümetinin önümüzdeki 10 yıl içinde BAE‘yi dünyanın geri kalan ülkelerinden daha da gelişmiş bir hale getirmek için hazırlanan Dubai 10X girişimi kapsamında geliştirildi.

Dubai 10 yıl ileri taşınacak

Bahsi geçen 10X girişimi, geçtiğimiz yıl Dubai Prensi Şeyh Raşid El Maktum tarafınca 5. Dünya Hükümet Zirvesi‘nde kamuoyuna tanıtılmıştı. Dubai’yi 10 yıl ileriye taşımayı hedefleyen projeye eklenen son yenilikçi düşünce, ulaşımda blockchain teknolojisinden yararlanmak oldu. Ek olarak bu sistem, Dubai’de blockchain teknolojisinin kullanıldığı ilk kamu projesi olma özelliğine de haiz.

Blockchain yerine ArabChain!

Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bu projeyi ArabChain olarak adlandırıyor. Projenin amacı ise hem alıcı, hem de satıcılar için saydam ve güvenilir bir platform oluşturmak. Otomobil üreticileri, otomobil galerileri, sigorta şirketleri ve hatta tamirhaneler dahi bir arabanın tüm geçmişine ArabChain ağı üstünden erişebilecek. Arabanın daha ilkin kimler tarafınca kullanıldığı, kaç kez el değiştirdiği, satış ve kaza raporları da sistemdeki yerini alacak.

Amerikan teknoloji şirketi IBM‘nin danışmanlığı ile beraber yürütülen proje Dubai Gelecek Vakfı tarafınca da destekleniyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.