En Çok Bitcoin’in Sahibi Kim?

Bitcoin, piyasadaki ilk kripto para birimlerinden biridir ve 2008 küresel finansal krizi ile ortaya çıkmıştır. Eşler arası bir dijital para birimidir ve bugüne kadarki en başarı göstermiş dijital para birimlerinden biridir.

2009’daki lansmanından bu yana, birçok insan Bitcoin’i çıkarıyor ve takas ediyor ve o zamandan beri multimilyoner oldu. Oldukca azca insan Bitcoin’in bu kadar başarı göstermiş olacağını ve milyoner olacağını biliyordu. Bu bir tek riskli bir işti ve erkenden bunu seçen insanoğlu başarı göstermiş oldu.

Birçok şahıs de Bitcoin’i finansal bir fırsat olarak görmüş oldu ve yatırımlarından büyük seviyede yararlandı. Böylesine popüler bir kripto para birimiyle, en oldukca Bitcoin’e kimin haiz bulunduğunu merak edebilirsiniz. Bu yazıda, Bitcoin sahibi bazı kişilikleri keşfedeceğiz.

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto takma adıyla gizemli bir varlık, 2009 senesinde Bitcoin ağının geliştirilmesine ve piyasaya sürülmesine neden olan ‘Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi’ üstüne bir yazı yayınladı.

Nakamoto, herhangi bir küresel ekonomik krizin onu etkilemeyeceği ve insanların varlıklarını güvende ve kıymetli tutmalarına destek olacak bir para birimi yaratmak istedi. Tüm dünya için devrim durumunda bir finansal sistem olması hedeflendi.

Başlangıç ​​bloğu Ocak 2009’da ortaya çıktı. Satoshi Nakamoto, projeden ayrılmadan ilkin etken geliştirme ekibinde bir buçuk yıldan fazla çalıştı. Bugüne dek kimse Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini bilmiyor. Birçok şahıs kurucusu bulunduğunu iddia etse de, bu hala bir gizemdir. 

Nakamoto, anon posta barındırma hizmetlerinden bir e-posta adresi kullanarak anonim e-posta hesapları oluşturmuştu. Genesis bloğunu kazmadan birkaç ay ilkin bir PGP bloğu oluşturmuştu. Bu halk tarafınca bilinmek istemediğini ve Bitcoin ağını korumak istediğini gösteriyor.

Nakamoto ek olarak, ilk madencilik yapanlardan biri olduğundan oldukca sayıda Bitcoin’e haizdir, sadece onları nakde çevirmedi. Satoshi Nakamoto’nun ortalama 1 milyon Bitcoin’e erişmesi umut ediliyor.

Çeşitli araştırmacılar, kurucunun kökenini, konuşma şeklini ve kimliğini belirlemek için bıraktığı bazı veri noktalarını çözümleme etmeye çalıştı. 5 Nisan 1975 doğumlu, Japonya’da ikamet eden ve Amerikan saatinde çalışan Japon yada Asyalı olduğu tahmin edildi. Sadece tahmin edilen şahıs, bu iddiaları yalan olduğunu beyan etti.

Barry Silbert

Barry Silbert, İcra Kurulu Başkanı ve Digital Currency Group’un kurucusu olarak bilinir. Firmanın amacı, küresel finansal sistemin gelişimini hızlandırmaktır. Bunu Bitcoin ve öteki blockchain şirketlerini kurup destekleyerek başarabilirler. 

Digital Currency Group, senelik Bitcoin sanayi konferansını düzenleyene bununla beraber bir Bitcoin haber deposu olan CoinDesk’i satın aldı. Barry Silbert, şirketi 100’den fazla Bitcoin ile ilgili şirkete yatırım yapmış olduğu ve bununla beraber Bitcoin ile ilgili şirketlere yatırım meydana getiren dünyanın önde gelen firmalarından biri olduğundan “Kripto Kralı” olarak da biliniyor.

Digital Currency Group, dijital para birimine odaklanan en büyük düzenlenmiş tecim şirketlerinden kabul edilen Genesis’e de haiz. Grayscale ile beraber, bir şirket dijital para birimlerine yatırım yapmayı hedefledi

Barry bir yatırım bankacısıydı ve Emory Üniversitesi Goizueta İşletme Okulu’ndan onur derecesiyle mezun oldu. 2012’nin başlarında Bitcoin’e yatırım hayata geçirmeye başladı ve sektörde etken bir yatırımcı oldu. 

DCG’yi 2015 senesinde kurdu ve şu anda 30 ülkede 140’ın üstünde şirketi desteklemektedir . Barry ek olarak liderliği için Crain’s ve Ernst & Young tarafınca Senenin Girişimcisi şeklinde oldukca sayıda ödül aldı. Bitcoin Investment Trust, Barry’nin, 2014 senesinde 100.000 bitcoin’in üstünde bir kilometre taşına ulaştığını iddia etti.

Blythe Masters

Blythe Masters, finans endüstrisinde ve en önemlisi 28 yaşlarında JP Morgan Chase & Co’da Genel Müdür olarak öne çıkan birçok pozisyonda bulunmuş oldu. 2014 senesinde Masters, Bitcoin ticaretinin verimliliğini, güvenliğini, uyumluluğunu ve uzlaştırma hızını artırmaya destek olan şifreleme tabanlı işleme araçları oluşturan bir şirket olan Digital Asset Holdings’in CEO’su olarak vazife yapmış oldu.

İlk günlerde, şirket 150 milyon dolar fon topladı. DAH’ın ilk müşterilerinden biri şaşırtıcı bir halde JP Morgan Chase & Co idi ve işlemleri daha süratli çözmek için blok zinciri teknolojilerini kontrol etmek istedi. DAH, dünya genelinde üç değişik kıtada altı ofis işletmektedir.  Sadece Masters, kişisel nedenlerden dolayı 2018’de DAH’tan ayrıldı. Motive Partners’a sanayi ortağı olarak katıldı.

Linux Vakfı’nın açık kaynaklı Hyperledger Projesi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yerine getirdikten birkaç ay sonrasında Masters, “Blockchain Ulusal Fiil Planı” nı yönlendiren bir tweet ile blockchain’i savundu .

Masters, önder firmalar için çeşitli rolleri yerine getirmeye devam ediyor ve onlara blok zinciri, finansal hizmetler ve teknoloji ile rehberlik ediyor. Blythe iktisat alanında lisans derecesine haiz ve şüphesiz blockchain endüstrisindeki en etkili kadınlardan biri. Blythe Masters’ın net kıymeti bilinmemekle beraber, parçası olduğu şirketlerin yapmış olduğu büyük yatırımlarla ilgili birçok haber var.

Dan Morehead

Dan Morehead, kripto para birimlerine odaklanan dünyanın ilk yatırım şirketlerinden kabul edilen Pantera Capital’in kurucusudur. Pantera ilk kripto fonunu 2013’te başlattı ve 2018’in sonlarına doğru kripto para birimlerinin en büyük kurumsal sahiplerinden biri oldu.

Pantera, Polychain Capital, Bitstamp şeklinde çeşitli borsalara ve yatırım şirketlerine ve hatta Augur şeklinde dijital para ticareti hizmetlerine yatırım yapmış oldu. Yatırımcılar 2018’de %10.000’den fazla getiri elde etti.

Morehead, eski bir Goldman Sachs Trader’ıydı ve ek olarak Tiger Management’ta makro tecim ve CFO başkanıydı. Ek olarak CME tarafınca spot fiyatlar için girdi olarak kullanılan bir kripto tecim borsası olan Bitstamp’ın yönetim kurulunda içeriyor.

Tyler ve Cameron Winklevoss

Tyler ve Cameron Winklevoss, ilk olarak Feysbuk’taki dava anlaşmalarıyla tanınıyor. Açıklanmayan anlaşmadan kazandıkları milyonlar kripto para birimlerine yatırdılar ve 2017’nin sonlarında Bitcoin tutarları yükseldiğinde milyarlar oldular.

Dolaşımdaki tüm Bitcoin’in ortalama %1’ine haiz olduklarını iddia ediyorlar (180.000 BTC’den fazla) ve ek olarak dijital varlıkları için hususi anahtarlarını saklamak için tanımlanmış bir sistem geliştirdiler.

Winklevoss ikizleri, kripto para birimleri için dünyanın ilk düzenlenmiş borsalarından kabul edilen Gemini’yi başlattı. Kurumsal yatırımcıların yanı sıra günlük tüccarları kripto para birimine çekecek bir ekosistem oluşturmak istiyorlar.

Borsa, Chicago Board Options Exchange’de vadeli işlem sözleşmeleri için Bitcoin spot tutarları için kullanılır. Kardeşler ek olarak, kripto para biriminin yatırımcılar için daha erişilebilir olmasına destek olmak için bir Bitcoin ETF’si oluşturmak için başvurdu, sadece SEC bunu ikinci kez reddetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.