ERC-20 Nedir? Ethereum İçin Anlamı Nedir?

Özetlemek gerekirse Ethereum Nedir?

Ethereum, her insana açık, açık kaynaklı, eşler arası bir sanal makine ağıdır. Akıllı sözleşme fonksiyonuna haiz blockchain temelli dağıtılmış bir hesaplama platformu ve işletim sistemidir. Öteki bir deyişle, herhangi birinin kullanabileceği merkeziyetsiz bir süper bilgisayardır. Ethereum’un en yaygın kullanımı Ether ve ERC20 tokenları şeklinde dijital varlıkların mülkiyetini takip etmektir. Fakat birçok değişik merkeziyetsiz uygulamayı da (dApp’ler) destek sunar.

Ethereum’un Özellikleri Nedir?

Akıllı Kontratlar

Vitalik Buterin, Bitcoin güvenli işlem teknolojisini genişletmiş ve işlemin kendisinin bir kontratla güvenceye alınabileceğini kuramsal olarak bulmuştur. Sözleşme, iki parti içinde tek ya da çift yönlü bir takasın yapılacağına dair verilen sözü güvenceye alan bir anlaşmadır. Buterin aklında bu fikirle, blockchain ağı üstündeki herhangi bir işlemin, iki partinin anlaşmaya varması durumunda kendiliğinden uygulamaya konacağı ve açık blockchain kayıt defterinde kaydedileceği bir Ethereum Sanal Makinesi tasarlamıştır. Kontratları “akıllı” icra eden bu kendiliğinden uygulamaya koymadır ve bu sayede işletme güvenilirliğine yönelik tamamen yeni bir dünya ve dolayısıyla da yeni bir iktisat yaratmıştır. Akıllı kontratların yararları:

 • Aracıyı ortadan kaldırarak, kullanıcıya tam denetim sunar ve extra harcamaları ortadan kaldırır
 • Açık blockchainlerin üstüne kaydedilir, şifrelenir ve kopyalanır, böylece piyasa hareketleri tüm kullanıcılar tarafınca görülebilir.
 • Belgelerin manuel olarak işlenmesi için lüzumlu vakit ve çabayı ortadan kaldırır. Akıllı kontratlar hala düzeltilmesi ihtiyaç duyulan birkaç soruna haiz tamamen yeni bir sistemdir. Kodun harfi harfine girilmesi gerekir ve akıllı sözleşme yaratılırken meydana getirilen hatalar ya da açıklar geri döndürülemez istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına ve fonların kaybedilmesine niçin olabilir.

Merkeziyetsiz Uygulamalar

Merkeziyetsiz bir uygulama, birçok kullanıcı/node tarafınca tamamen merkeziyetsiz bir ağ üstünde güvene dayalı olmayan protokollerle çalışan bir uygulamadır. dApp’ler tek bir hata ya da denetim noktası olmaması için tasarlanmıştır. Çoğu zaman, kullanıcıları hesaplama gücüne katkıda bulundukları için ödüllendirmek suretiyle tokenlara ve teşviklere haiz olurlar.

ERC-20 Nedir?

Ethereum olarak malum popüler kripto para birimi ve blockchain sistemi, satın alınabilen yada takas edilebilen tokenlerin kullanımına dayanmaktadır.  Bu durumda, tokenlar, IOU’lar ve hatta gerçek dünyadaki somut nesneler şeklinde çeşitli dijital varlıkları temsil eder. Bu şekilde tokenlar aslına bakarsak Ethereum blok zincirini kullanan akıllı sözleşmelerdir.

ERC-20 tokenları yalnızca Ethereum platformunda tasarlanmış ve kullanılan tokenlerdir. Paylaşılabilmeleri, öteki tokenlerle değiştirilebilmeleri yada bir kripto cüzdanına aktarılabilmeleri için bir standartlar sıralaması izlerler.

Ethereum topluluğu bu standartları üç isteğe bağlı ve altı mecburi kuralla oluşturdu.

İsteğe Bağlı Kurallar

 • Token Name
 • Symbol
 • Decimal (up to 18)

Mecburi Kurallar

 • totalSupply
 • balanceOf
 • aktarma
 • transferFrom
 • approve
 • allowance

Bu kurallara geçmeden ilkin ERC20 hakkında daha detaylı bilgiler edinelim.

ERC-20 Hakkında Bilinmesi Ihtiyaç duyulan Temel Noktalar

 • Bitcoin’den sonrasında en popüler ikinci kripto para birimi olan Ethereum ve Ethereum’un blockchain sistemi, satılabilen yada takas edilebilen tokenlerin kullanımına dayanmaktadır.
 • ERC-20, token uygulaması için Ethereum blok zincirindeki tüm akıllı sözleşmeler için kullanılan teknik standart olarak ortaya çıkan  denir.
 • ERC-20 standardı nispeten yeni kalmış olduğu için, Ethereum gelişmeye devam ettikçe muhtemelen çözülmesi ihtiyaç duyulan hatalar olacaktır.
 • Bir ERC20 tokenı, bitcoin, ether ve bitcoin cash ile benzer işlevselliğe haiz blok zinciri tabanlı bir varlıktır: kıymeti tutabilir ve gönderilip alınabilir.
 • ERC20 tokenları ve öteki kripto para birimleri arasındaki en büyük fark, ERC20 tokenlarının Ethereum blok zincirinde oluşturulması ve barındırılmasıdır. Oysa Bitcoin ve Bitcoin Cash, ilgili blok zincirlerinin mahalli para birimleridir.
 • ERC20 jetonları ethereum adresleri ve işlemleri kullanılarak depolanır ve gönderilir ve işlem ücretlerini karşılamak için gaz kullanır.

Niçin ERC-20?

ERC20, Ethereum (ETH) ağında iyileştirmeler öneren resmi bir protokoldür. ERC, Ethereum Requests for Comment anlamına gelir ve 20 teklif tanımlayıcısıdır. Bu, Ethereum blok zincirinde token oluşturmak için ortak bir standarttır. Bu token standardı, tüm ERC20 tokenları için birbirleriyle sorunsuz bir halde etkileşime girmelerine müsaade eden bir takım kaide tanımlar.
Cüzdanlar ve borsalar, çeşitli ERC20 tokenlerini platformlarına entegre etmek ve ERC20 tokenleri ile öteki kripto para birimleri arasındaki değişimi kolaylaştırmak için kullanıyor.

ERC20’yi daha yakından tanıyacağız sadece buna geçmeden ilkin token ve coin arasındaki farka özetlemek gerekirse bir değinelim.

Token ve Coin Arasındaki Fark Nedir: Kimi zaman bir kişinin “token” olarak bahsetmiş olduğu bir şeyden öteki bir şahıs “coin” olarak bahsedebilir ya da tam tersi durum söz mevzusu olabilir fakat gerçekte bunların her ikisi de kıymet transferi icra eden Dijital Varlıklardır. Coinler çoğu zaman ETH, BTC, LTC şeklinde ağların içinde yaratılmıştır. Tokenlar ise blockchain üstündeki bir uygulama içinde yaratılmış Dijital Varlıklardır. Ethereum ağı içinde bunlara ERC20 tokenı adı verilir.

ERC-20’yi Idrak etmek

Süratli bir halde tekrardan hatırlatmak için; Ethereum blockchain, dağıtılmış, açık kaynaklı, blockchain tabanlı bir data işlem platformudur. Bu data işlem platformu olan Ethereum ağı, akıllı sözleşmeler adında olan kod parçalarıyla yürütülen merkezi olmayan uygulamaları (dapps) barındırır. Ethereum ağındaki tüm işlemlerin yanı sıra akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için hesaplama maliyetleri, Ethereum kripto para birimi ether ile ödenir.

Bu dapplerin (merkezi olmayan uygulamalar) hepsi olmasa da bazıları ek bir dapp içi para birimi gerektirir – bu dapp’ler token adında olan yeni para birimlerini tanıtır ve bir ilk para teklifi (ICO) vasıtasıyla para toplarlar.

Ethereum blockchain platformu, dijital varlıkların oluşturulması, bakımı ve aktarılmasını gerektirenler de dahil olmak suretiyle her türlü dappi teşvik edecek şekilde inşa edilmiştir. Bu dapp’e özgü Ethereum tokenleri, tarayıcı çapında ödemeler ve kripto para birimi banka kartı şeklinde anlamlı kullanım durumlarına haiz bir dapp ağı oluşturmak için uygulanabilir.

Daha ilkin bahsedilen tüm fikirler şu anda oldukca yaygın bir token programlama standardını takip eden canlı Ethereum tabanlı dapp-tokenlerdir; aslına bakarsak, konuşlandırılan tüm Ethereum tokenlerinin %99’u ERC20 standardını izler.

”Ethereum Requests for Comment” anlamına gelen ERC20 token standardı, tüm Ethereum tabanlı tokenlerin izlemesi beklenen standart bir “kurallar” programlama setidir. Geliştiriciler, Ethereum ağı üstünden yazışma kurarken beklenen davranışları normalleştirmek için bu altı işlev ve iki vaka üstünde minimum uygulanabilir simge olarak anlaştılar. Ethereum geliştiricileri harici akıllı sözleşmelerle kolayca çalışabilirler.

ERC20 Standartının Yararları

ERC20 token standartından ilkin, Ethereum ağında bir token başlatmak için kendi standartlarını ve uygulamalarını belirlemek suretiyle değişik başlangıçlar yada DApp’ler kuruldu.

Ethereum ile beraber ERC20 standartının tanıtımı daha da arttı. Ek olarak, ERC20 standartının başka birçok pozitif yanları vardır:

• Standartlaştırılmış teknoloji ve protokol.

• Her türlü token uygulamasını daha anlaşılır hale getirdi.

• ERC20 tokenlerinin artan likiditesi.

• Sözleşmelerde kırılma riski düşüktür.

Ethereum ağında, her biri kendi standartlarına ve kurallarına haiz 100 tokenın başlatılmış olduğu bir senaryo düşünün. Bu, bu tür tokenlar için bir likidite problemi ve bu tarz şeyleri uygulamaya çalışan borsalar için oldukca fazla baş ağrısı yaratacaktır. Bu senaryoda, bir token borsaya her girdiğinde, listelenmek için kendini ayarlaması gerekir.

Sadece, ERC20’nin standartlarına ve tekdüzeliğine sahipseniz, tokenlerin ERC20’yi takip etmesi şartıyla, kullananların bu değişimleri süratli bir halde listelemesi oldukca uygun olacaktır.

ERC-20 Geliştiricileri Güçlendiriyor

ERC-20, en mühim tokenlardan biri için, Ethereum blok zincirindeki tüm akıllı sözleşmelerde kullanılan teknik standart olarak bilinir. 16 Nisan 2019 itibariyle, Ethereum ana ağında 181.000’den fazla ERC-20 uyumlu token bulunmaktadır.

ERC-20 dirimsel öneme haizdir. Bu sebeple ERC-20 Standartı, tüm Ethereum tokenlarının uyması ihtiyaç duyulan ortak bir kurallar sıralaması tanımlar. Netice olarak, bu hususi token, yeni tokenlerin daha büyük Ethereum sisteminde iyi mi çalışacağını doğru bir halde tahmin etmeleri için her tür geliştiriciyi sağlamlaştırır. Bu, geliştiricilerin görevlerini basitleştirir ve kolaylaştırır. Bu sebeple token kurallara uyduğu sürece, yeni bir token çıktığında her yeni projenin tekrardan yapılması gerekmeyeceğini bilerek, çalışmalarına devam edebilirler. Her neyse ki, şimdiye kadar token geliştiricilerinin büyük çoğunluğu ERC-20 kurallarına uygun hareket etti. Bu da Ethereum başlangıç ​​para teklifleri vasıtasıyla piyasaya sürülen tokenlerin çoğunun ERC-20 uyumlu olduğu anlamına geliyor.

ERC-20 Tokenlarının Kullanım Alanları

ERC-20 tokenları pek oldukca kullanım alanına haiz bulunuyor. Varlık haiz sertifikalarında, proje hisselerinde, sadakat puanlarında yada yalnızda kripto para olarak kullanılabilmektedirler. Üstelik ERC-20 tokenlerin bu işlerin yalnız birini gerçekleştirebildiği şeklinde birkaçını aynı anda da gerçekleştirebilmektedir.

ERC-20 Altı Değişik İşlev Belirtiyor

ERC-20, Ethereum sistemindeki öteki tokenlerin yararına altı değişik işlev tanımlar. Bunlar çoğu zaman belirteçlerin aktarıldığı yöntem ve kullananların belirli bir tokunla ilgili verilere iyi mi erişebileceği şeklinde temel işlevsellik sorunlarıdır.

Hep beraber, bu işlevler ve sinyaller seti, değişik türdeki Ethereum tokenlerinin Ethereum sistemi içindeki herhangi bir yerde muntazam bir halde çalışmasını sağlar. Bundan dolayı, ether para birimini destekleyen neredeyse tüm dijital cüzdanlar ERC-20 uyumlu tokenleri de desteklemektedir. Sadece ERC-20 standardı nispeten yeni kalmış olduğu için, Ethereum olgunlaşmaya devam ettikçe düzenlenmesi ihtiyaç duyulan hatalar olacaktır.

 1. Allowance: Allowance işlevi, iki adresin tekrarlanan tek yönlü aktarım oluşturmasına olanak tanır.
 2. Approve: Approve işlevi, uygun şekilde adlandırılmış, cüzdan sahibinin kendi adına bir ödenek bağlamında yapılacak bir işlemi “onaylamasını” isteyen kolay bir standart işlevdir. Bu işlev iki giriş gerektirir, gönderenin adresi ve gönderilen token miktarı.
 3. BalanceOf: BalanceOf, tek bir adres giriş parametresini kabul eden sezgisel bir işlevdir.
 4. TotalSupply: TotalSupply işlevi, adından da anlaşılacağı suretiyle, canlı Ethereum ağına ilk dağıtım anında yalnızca bir kez çalıştırılan anonim bir oluşturucu işlevidir.
 5. Geçirme: Geçirme işlevi, herhangi bir ERC20 belirtecinin temel işlevidir; direkt cüzdan sahibinden token aktarımını tanımlar ve uygular.
 6. TransferFrom: TransferFrom işlevi, akıllı bir sözleşmenin cüzdan sahibi adına iletilen parametrelerle bir aktarım gerçekleştirmesine izin verir. TransferFrom işlevi üç giriş parametresine haizdir; cüzdan sahibinin adresi, alıcı cüzdanının adresi ve gönderilen token miktarı.

Yukarıda ayrıntıları verilen altı işlev, şu anda  ERC20 tokenlerinin %99’unda bulunan altı temel işlevdir. Birkaç kural dışı haricinde, Ethereum geliştiricileri iç sözleşmeler geliştirirken yada dış kamu sözleşmeleriyle etkileşime girerken bu temel işlevler yardımıyla  kendilerini güvende hissedebilirler.

ERC-20 Tokenlarına Dair Eleştiriler

ERC-20 protokolü bir token için daima tek başına kafi olmayabilir. Bir tek Etheraum temelli token yaratabilmek için ERC-20 standardı kullanılabilir. Üstelik daima kıymetli, kullanışlı, fonksiyonel tokenler yaratmayı da güvence etmez. ERC-20’nin temellerine uyarsa ve bu standartlar devam ettirilirse bir token daha da özelleştirilebilir.

Gene ERC-20 standardının bir öteki negatif yönü, token yayılımını yalnız teknik bir düzeyde sağlamasıdır. Bu da başka türlü ICO piyasaya sürülememesinin önünü açmıştır. Yayılmış olan tokenleri sayısı her an artmakla birlikte oldukca benzer standartlarda tokenlerin bayağı fazla sayıda olmasına yol açmıştır. Bu da yatırımcılar için seçim sürecinde kafa karışıklıklarına, sürecin daha zorlaşmasına niçin olmaktadır.

ERC-20 problemlerinden bir diğeri ise bazı projelerin kurallarının kendine özgü şekilde uygulayabilmesidir. Bu, tokenlerin işleyişleri hakkında kafa karışıklıklarının daha da artmasına yol açmakta, mesela tokenler kimi vakit başka bir ICO’ların akıllı sözleşmelerine gönderilebilmektedir. Bu sözleşmeler bu olasılıklara izin vermezler ise de bu sefer tokenler kaybolabilmektedir. Geçmişte oldukca sayıda token yalnız bu şekilde kaybolmuş, ERC-223 teklifi de tam bu hataya karşı ortaya çıkmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.