Ethereum Ağındaki Aktif Adres Sayısındaki Artışa Rağmen ETH Yükselmiyor

Ethereum, yatırımcılarını son dönemde pek de memnun etmeyi başaramadı.

Ethereum’da fiyat artışı yaşanmasa da elde edilmiş bazı veriler, pozitif yönde özellikte. Bilhassa Ethereum ağındaki etken hesap sayısında son dönemde üstün dereceli üzerine üstün dereceli kırılıyor. Bu sebepten dolayı otoriteler, Ethereum’da ciddi bir yükseliş bekliyor. Sadece bu yükselişin tam olarak ne vakit yaşanacağı mevzusunda ise net bir düşünce sağlanamıyor.

Ethereum Göstergeleri Üstün dereceli Kırıyor

Son elde edilmiş verilere nazaran, Ethereum ağındaki etken adres sayısı yeni bir üstün derece elde etti. Bu kırılan üstün dereceli ile beraber sayı, son iki senenin en yüksek seviyesine terfi etti. Santiment tarafınca gösterilen raporda, Etheruem ağındaki günlük etken adres sayısının 5 Mayıs 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmış olduğu açıklandı. Bu sayı, 29 Haziran günü 486 bine kadar çıktı.

Analistlere nazaran artan rakamın en büyük sebebi DeFi uygulamaları. Bilinmiş olduğu benzer biçimde son dönemde DeFi ekseninde oldukca ciddi gelişmeler yaşanıyor. Bilhassa de Compound projesinin kripto parası COMP’un büyük bir artış yakalaması ile beraber, DeFi projelerine olan ilgi oldukca fazla arttı.

Son haftalarda, DeFi kontratlarında kilitlenen ETH miktarı, günlük bazda 15 milyon doları geçti. Bu, günlük üretilen ETH değerinin neredeyse dört katına karşılık ediyor. Bununla birlikte platformlara aktarılan ETH miktarlarında da büyük artışlar var. Hepsi, Ethereum etken adres sayısındaki artışı açıklayan mühim veriler olarak dikkat çekiyor.

Fiyat Iyi mi Etkilecek?

Bazı otoriteler, DeFi ile beraber Ethereum fiyatlarında büyük bir artış beklentisine haiz bulunduğunu dile getirmişti. Bilhassa sürecin ETH fiyatı açısından, ICO çılgınlığını anımsattığı belirtilmişti. Sadece yaşanmış olan tüm bu pozitif yönde gelişmelere rağmen, ETH fiyatında şu an için yükseliş görünmüyor. Hatta, bazı analistlere nazaran, Ethereum özelinde düşüş daha da artarak devam edebilir. Mevzuya dair meydana getirilen kimi fiyat analizleri, Ethereum fiyatının yüzde 55 oranında düşerek 120 dolara kadar inebileceğini iddia ediyor.

Ethereum fiyatının, Bitcoin fiyatı ile yakından ilişkili olduğu malum bir gerçek. Önder kripto para biriminin yaşayacağı ihtimaller içinde bir artışın, Ethereum başta olmak suretiyle birçok altcoin’e de mühim yükselişler getirmesi mümkün olabilir. Hatta ihtimaller içinde bir ikinci dalga durumunda, genel kanının aksine, Bitcoin fiyatında artış yaşanabileceği ifade ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.