Ethereum Casper Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Ethereum Casper-Ethereum 2.0’a Giriş

Ethereum, piyasadaki dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için önder platformdur. Bununla beraber, Ethereum’un mevcut uygulamasının, ölçeklenebilirliğin mühim sorunlardan biri olduğu birkaç sınırlaması vardır. Bu platformla ilgili tüm endişeleri gidermek için Ethereum, Ethereum Casper olarak malum Ethereum 2.0 adlı bir evrim geçiriyor.

Ethereum Casper, Ethereum’un tercih etmiş olduğu POS (Proof of Stake) protokolüdür ve Casper’ın sonunda Ethereum’u bir PoS blok zincirine dönüştürecek uygulama bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu yalnız belirli bir proje değil; Ethereum ekosisteminde ortak geliştirilmiş iki Casper uygulaması var. Bu iki proje, Friendly Finality Gadget (FFG) ve Correct-by-Construction (CBC) ‘dir. Casper, öteki blockchain ağlarında da benimsenip uygulanabilen bir PoS modelidir ve bu iki sürüm de bilhassa Ethereum için geliştirilmiştir.

Özetlemek gerekirse Proof of Stake Nedir?

Ethereum Casper’ın uygulamasının ayrıntılarına girmeden ilkin, değişikliğin bağlamını idrak etmek önemlidir. Casper’ın ana hedefi, Ethereum’u mevcut Proof of Work (PoW) mutabakatından oldukça daha azca enerji kullanan ve ağı ölçeklendirmenin yeni yollarının kapısını açan Proof of Stake (PoS) konsensüsüne çevirmektir. Blockchain araştırmacıları, birkaç senedir PoS düşünce birliğinin kusurlarını tartışıyorlar.

Bir Proof of Work sisteminde, madenciler deftere yeni bir blok eklemek amacıyla sıkıntılı bir bulmacayı çözmek için rekabet ederler. Bu bulmacayı çözmenin tek yolu, işe yarayan bir yanıt bulana kadar milyarlarca yada trilyonlarca ihtimaller içinde cevabı anlamak ve denetim etmektir.

PoW madencileri bu hesaplamaları yürütmek için yüksek kuvvetli bilgisayarlar kullanırlar ve buldukları her yanlış cevapla elektrik tüketirler. Sonuçta, bu bir yarış ve yalnız cevabı gören ilk bilgisayar ödülü kazanacak. Dünyadaki öteki tüm madencilik bilgisayarlarından gelen öteki tüm yanlış cevaplar, boşa harcanan çabadır.

Proof of Stake Avantajları Nedir?

Proof of Stake ise temelde düşünce birliğini değiştirir. Sıkıntılı bir bulmaca sunmak yerine, bir bloğun içeriğini birleştirmek ve doğrulamak için rastgele birini seçer. Bununla beraber, rastgele kişinin yanlış işlemler oluşturmasını yada ağa saldırmasını önlemek için algoritma, doğrulayıcının kendi kişisel parasını güvence olarak koymasını gerektirir. Ağ, doğrulayıcının işlemlerini kabul ederse, doğrulayıcı bir ödül alır. İşlemlerin yanlış olduğu tespit edilirse, doğrulayıcı teminatlarını kaybeder.

Göreceğimiz şeklinde, Proof of Stake düşünce birliği sisteminin potansiyel yararları çoktur. Bununla beraber PoS mutabakatı, her olasılık için iyi yazılmış bir algoritma ve planlama gerektirir. Güvence, ödül ve ceza fikrini ortaya attığınızda, davranışı anlamak daha karmaşık hale gelir. Ek olarak, PoW madenciliği için donanıma büyük yatırım icra eden madenciler, donanım yatırımlarının kıymetini kaybedecekler. Bundan dolayı, Ethereum Casper, güvenlik ve şeffaflığı sağlamak için seneler süresince PoW’dan PoS’ye kademeli bir geçiş ve birçok yineleme önermektedir.

Ethereum Casper Iyi mi Çalışır?

Vitalik’in Casper’ı olarak da malum Casper FFG, Ethereum ağı için PoS’u tanıtmaya yönelik oldukça adımlı bir geçişe daha oldukça odaklanan POW / POS konsensüs mekanizmalarının bir melezidir. Casper CBC adında olan ikinci protokol, yapı gereği düzeltme protokolü olarak malum protokolü kullanır.

Madencilerin işlem blokları oluşturmak ve doğrulamak için pahalı ve hususi sistemler çalıştırdığı PoW’dan değişik olarak Casper uygulaması, madencilik sürecini Ethereum’dan kaldırmayı amaçlamaktadır. Burada yeni blokların doğrulanması, hisselerine nazaran seçilecek olan blok doğrulayıcılar tarafınca yapılacaktır. Bunlara ek olarak, her doğrulayıcının oylama gücü, riske attıkları ETH miktarına nazaran belirlenecektir.

PoS uygulamasının birçok pozitif yanları vardır. Merkeziyetsizçilik, güvenlik, enerji verimliliği ve en önemlisi ölçeklendirme elde edilmesine destek verir.

Casper’ın tamamen piyasaya sürülmesi seneler alacak, sadece uygulanması Ethereum’u yeni bir ölçeklenebilirlik ve kullanışlılık aşamasına taşıyacak. Bununla beraber, PoS’nin ilk sürümlerinin merkezden dağıtılmayacağını akılda tutmak önemlidir. Ethereum stake etme mekanizmalarını kontrol ettiğinden, yalnızca birkaç katılımcının katılmasına izin verilecek. En eski sürüm, ETH’de 1 milyon doları aşan cüzdanların katılabileceğini öngörüyor. Zaman içinde bu sayı azalacak ve temeldeki protokoller üstünde oldukça emek verme yapılacaktır.

Bu kesinlikle kısa vadeli bir proje değil. Ethereum ekibi, geliştirmeleri mevzusunda titiz ve davranışlarında ölçülü davrandıklarını gösterdi. Ethereum ağının, çok büyük kurumsal müşterilerin yakından izlediği multi-milyar dolarlık bir varlık olduğu düşünüldüğünde, dikkatli olunması ve yavaş bir geçişin güvenli olduğu söylenebilir. Sonunda, Casper’ın tam anlamı ile uygulamaya geçmesi ve anlaşılması seneler alacak, sadece bunu başarabilirlerse çabaya kıymet olacaktır.

Ethereum 2.0 Artıları ve Eksileri Nedir?

Artıları

PoS, düşünce birliği sonucu için hesaplama gücü yerine bir hisseye dayanır. Payla ilgili mühim bir özellik, hissenin blok zincirinin “içinde” bir şey olmasıdır, bu da çift harcama saldırısı riskini azaltmak için mekanizmalar tasarlamanın daha kolay olduğu anlamına gelir. Casper, blockchain projelerinin güvenlik ve merkeziyetsizçilik şeklinde ek özelliklere haiz olmasını sağlar. Casper güvenlidir. Bu sebeple herhangi bir doğrulayıcı, fena niyetli bir faaliyette bulunursa kesilip devralınabilir. Doğrulayıcı fena niyetli davranırsa, çabucak kaldırılır ve cezalandırılır. Kuralları aldatmanın cezası ise doğrulayıcının hissesi, kısaca ETH’dir.

Eksileri

Şu anda Casper’ın verimliliği ve güvenliği hala kanıtlanmamıştır. Kuramsal yönlere nazaran, Ethereum Casper, Ethereum’un doğrulama sistemi bozulursa blokları tamamlayamayacak ve dahası % 51 saldırılarına tamamen dirençli değil.

Son Düşünceler

Casper hala geliştirme aşamasında ve yaygın bir halde benimsenmeye hazır olması için birazcık daha zamana ihtiyacı var. Ethereum, madencilik kavramından uzaklaşıyor ve kullananların blok zinciri ekosistemini güvence altına almak için bir para yatırma adresinde eteri paylaşacakları stake etmeye doğru aşama kaydediyor. Bir ihtimal Casper başarıyla uygulandığında, öteki kripto para birimleri ve blok zinciri tabanlı platformlar da aynı şeyi takip edecek. Ethereum 1.0’ın Ethereum 2.0’a geçişi, dikkate kıymet etkisinde bırakır getirebilir. Bununla beraber Ethereum 2.0 resmi olarak piyasaya sürüldüğünde, Ethereum tarihinde mühim bir dönüm noktası olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.