Ethereum (ETH) Teknik Analizi: 16 Eylül 2019

Ethereum’un uzun vade fiyat hareketlerine haftalık grafikler üstünden göz atalım.

Ethereum/Dolar paritesinin haftalık grafiğinde fiyatın T1-T2 kanalı içinde hareketini sürdürdüğünü görüyoruz. Aslına bakarsak bakarsanız, T1 trendini son iki haftanın mumları yukarı yönlü olduğundan dolayı çizdim. Bu barların boyu daha uzun olsaydı yukarı dönüş için oldukça daha güzel bir veri olurdu. Sadece yukarı yönlü bu barlara, yataydaki 183$ direncinin yukarı kırılmasını da ekleyince yukarı hareket için koşulların yavaş yavaş oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Bu veriler ışığında fiyatın, T1 trendinin altına inmemesi halinde orta/uzun solukta T2 trendini hedefleyeceğini düşünüyorum.

Ethereum/Bitcoin paritesinde durum birazcık daha değişik görünüyor. Ethereum, 2018 yılının başından itibaren Bitcoin karşısında kıymet yitirmiş. D1 düşen trendinde bunu net olarak görüyoruz. Ortalama 20 aydır devam eden bu düşen trend ETH/USD paritesinin de ciddi kıymet kaybetmesine niçin oldu. Grafiğin mevcut durumuna bakılırsa geçtiğimiz hafta uzun fitilli haftalık barın peşinden yukarı yönlü bir bar daha gelmiş. Bu da ETH/BTC fiyatının D1 trendine doğru hareket edeceğini gösteren bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Doğal olarak grafik haftalık olduğundan bunu orta/uzun vade için değerlendirmek gerekecektir. Şimdi günlük grafik üstünde daha yakın plandaki durumu inceleyelim.

Günlük grafiğe bakılırsa fiyatın D1 düşen trendini yukarı yönlü kırdığını görüyoruz. Bununla beraber yataydaki 183$ seviyesi de yukarı kırılmış. Bu iki durum, Ethereum/Dolar’ın görünümünü orta/kısa vade için oldukça pozitif hale getiriyor. Mevcut durum için 224$ seviyesinin yataydaki mühim direnç bölgesini oluşturduğunu söyleyebiliriz. 224$ seviyesinin üstünde ise T2 trendine doğru ivmenin artacağını değerlendiriyorum. Piyasada baskı ortamı oluşur ve fiyat düşüşe geçerse öncelikli olarak 183$ seviyesini peşinden da T1 trendini destek olarak kovuşturmak uygun olacaktır. T1 trendinin altında yapılacak günlük kapanışlar satış baskısının artmasına niçin olacaktır.

Analizde yer edinen data, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.