Ethereum Nedir?

Ethereum, kurucusu Vitalik Buterin’in Şimal ABD Bitcoin Konferansı’nda tanıtımını yapmış olduğu bir sistemdir. Çoğu zaman altcoin olarak bilinse de aslına bakarsak blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha çok alanda kullanılmasını amaçlayan yenilikçi bir sanal para birimidir.

Ethereum’un Amacı

Ethereum yerine özetlemek gerekirse, güç deposu anlamına gelen Ether (ETH) de kullanılabilir. Ortaya çıkış amacı Bitcoin’in bağlı olduğu blockchain sistemi üstünde kullananların yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara bu özgürlüğü sağlaması ile bir oldukca altcoin ortaya çıkmıştır.

Ethereum sistemi ile amaçlanan, kişisel veriler şeklinde bilgilerin üçüncü şahıslar tarafınca depolanmasını ve değişik amaçlar için kullanılmasını engellemektir. İnternetten yaptığımız tüm işlemler (alışveriş, banka işlemleri, toplumsal medya kullanımımız, web geçmişimiz vb.) veriler halinde data banklarda kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağı mevzusu ise tam bir bilinmezliktir.

Ethereum sistemi ile bu işlemler tamamen dağınık ve anonim bir halde bir oldukca değişik aygıt üstünde saklanmaktadır. Böylece bu bilgilere erişim olanaksız bir hale gelir ve tüm bir interneti merkezsiz bir platforma çevirir. Bu merkezsiz sistem içinde yer alacak  yazılımların üretilebilmesi için Ehereum, Ether kripto para biriminin yakıt olarak kullanılmasını amaçlar.

Ethereum bir tek bir platform değil, hem de blockchain üstünde çalışan bir programlama dilidir. Geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına destek sunar.

Ethereum’u Idrak etmek

Ethereum üstünde çalışan uygulamalar platforma özgü bir şifreleme simgesinde çalıştırılır. 2014 senesinde, Ethereum, için bir ön satış başlatılmıştı. Ether, Ethereum platformunda hareket etmek için bir vasıta gibidir ve çoğunlukla Ethereum içinde uygulama geliştirmek ve çalıştırmak isteyen geliştiriciler tarafınca kullanılır.

Ether iki amaç için yaygın olarak kullanılır: öteki kripto para birimleri şeklinde dijital para birimi değişimi olarak işlem görür. İkinci amaç ise, Ethereum içinde uygulamaları çalıştırmak ve hatta bu işten para kazanmaktır.

Ethereum, derhal her şeyi kodlamak, güvence altına almak ve tecim yapmak için kullanılabilir. Ethereum’un çevresindeki büyük projelerden biri, Microsoft’un “Kurumsal müşteriler ve geliştiricilerin tek tıklamayla bulut tabanlı bir blockchain geliştirici ortamına haiz olmaları için Microsoft Azure’da Hizmet Olarak Ethereum Blockchain (EBaaS)” sunan ConsenSys ile olan ortaklığıdır.

2016 senesinde Ethereum iki ayrı blok zincirine ayrıldı: Ethereum ve Ethereum Classic. Fena niyetli kimseler, Ethereum’un yazılım platformundan meydana gelen bir takım akıllı sözleşme olan DAO’da toplanan 50 milyon dolardan fazla fon çaldı. Yeni Ethereum, daha çok fena amaçlı yazılım saldırısına karşı korunmayı amaçlayan orijinal yazılımdan sert bir çataldı. Eylül 2019 itibarıyla, Ethereum, bir tek Bitcoin’in arkasındaki piyasadaki en büyük ikinci sanal para birimi haline geldi.

Ethereum Akıllı Sözleşmesi Nedir?

 Akıllı sözleşme, para, içerik, mülk, paylaşım yada kıymetli bir şeyin alışverişini kolaylaştırabilecek bir bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan terimdir. Akıllı sözleşme blockchain üstünde çalışırken, belirli koşullar karşılandığında otomatikman çalışan bir bilgisayar programı şeklinde olur. Akıllı sözleşmeler blockchain’de çalmış olduğu için, sıkıdüzen, kesinti, sahtekarlık yada üçüncü taraf müdahalesi olasılığı olmadan tam olarak programlandığı şeklinde çalışırlar.

Tüm blok zincirleri kod işleme kabiliyetine haiz olsa da, bir çok ciddi şekilde sınırlıdır. Sadece bu durum ethereum’da farklıdır. Bir takım sınırı olan işlem vermek yerine, ethereum geliştiricilerin istedikleri işlemleri yaratmalarına izin verir. Bu durum, geliştiricilerin daha ilkin gördüğümüz her şeyin ötesine geçen binlerce değişik uygulama oluşturabileceği anlamına geliyor.

Ethereum Sanal Makinesi

Ethereum’un temel yeniliği olan Ethereum Virtual Machine (EVM), ethereum ağında çalışan bir Turing yazılımıdır. Kafi süre ve hafıza verilen programlama dilinden bağımsız olarak her insanın herhangi bir programı çalıştırmasını sağlar. Ethereum Sanal Makinesi, blockchain uygulamaları oluşturma işlemini asla olmadığı kadar kolay ve verimli hale getiriyor. Her yeni uygulama için tamamen orijinal bir blok zinciri oluşturmak yerine, tek bir platformda potansiyel olarak binlerce değişik uygulamanın geliştirilmesini sağlıyor.

Bitcoin vs. Ethereum: Genel Bakış

Ethereum ağının kripto para birimi olan Ether (ETH), muhtemelen Bitcoin’den sonrasında en popüler ikinci dijital sanal paradır. Hakikaten de, piyasa değerine nazaran ikinci en büyük kripto para birimi olan Ether ile BTC arasındaki karşılaştırmalar oldukca doğaldır.

Ether ve Bitcoin birçok yönden benzerdir. Her biri çevrimiçi borsalarla ticareti meydana getirilen ve çeşitli kripto para cüzdanlarında gizlenen dijital bir para birimidir. Bu coinlerin her ikisi de merkezi olmayan, doğrusu bir merkez bankası yada başka bir otorite tarafınca düzenlenmeyen dijital para birimleridir. Her ikisi de blockchain olarak malum dağıtılmış defter teknolojisini kullanır. Bununla beraber, piyasa kıymeti açısından en popüler iki kripto para birimi içinde da oldukca mühim farklılıklar da vardır. Aşağıda, bitcoin ve ether arasındaki benzerlik ve farklılıklara daha yakından bakacağız.

Bitcoin ile Arasındaki Temel Farklılıklar

Bitcoin, herhangi bir hükümetin yada firmanın kontrolü haricinde etkinlik gösteren köktencilik olarak yeni bir dijital para biçiminin ortaya çıkmasına işaret etti. Zaman içinde insanoğlu, blockchain’in başka amaçlar için kullanılabileceğini fark etmeye başladı.

Ethereum, bir tek merkezi olmayan bir ödeme ağını korumak için değil, hem de daha dayanıklı merkezi olmayan finansal sözleşmeleri ve uygulamaları güçlendirmek için kullanılabilecek bilgisayar kodunu saklamak için blockchain teknolojisini kullanmayı önerdi. Ethereum uygulamaları ve sözleşmeleri, Ethereum ağının para birimi olan ether tarafınca desteklenmektedir.

Ether, Bitcoin ile rekabet etmek yerine tamamlamayı amaçladı, sadece gene de kripto para birimi borsalarında bir rakip olarak ortaya çıktı. Hem Bitcoin hem de Ethereum ağları dağıtılmış defterler ve kriptografi prensibi ile güçlendirilirken, ikisi teknik olarak birçok yönden farklıdır. Mesela, Ethereum ağındaki işlemler yürütülebilir kod içerebilirken, Bitcoin ağ işlemlerine yapıştırılan veriler genel olarak yalnızca not tutmak içindir. Öteki farklılıklar içinde blok süresi (bir eter işlemi bitcoin dakikalarına kıyasla saniye cinsinden onaylanır) ve üstünde çalışmış oldukları algoritmalar farklıdır.  Bitcoin SHA-256 kullanırken Ethereum ethash kullanır. Daha da önemlisi, Bitcoin ve Ethereum ağları genel hedefleri bakımından farklıdır. Bitcoin ulusal para birimlerine alternatif olarak oluşturulmuş ve bu yüzden bir değişiklik aracı ve bir kıymet deposu olmayı amaç edinmiştir. Ethereum, değişmez, programlı sözleşmeleri ve uygulamaları kendi para birimi üstünden kolaylaştırmak için bir platform olarak tasarlandı.

BTC ve ETH’nin her ikisi de dijital para birimleridir, sadece etherin birincil amacı kendisini alternatif bir para sistemi olarak oluşturmak değil, Ethereum akıllı sözleşmesinin ve merkezi olmayan uygulama (dapp) platformunun işleyişini kolaylaştırmak ve para kazanmaktır.

Ethereum, Bitcoin ağını destekleyen bir blockchain için başka bir kullanım örneğidir ve kuramsal olarak Bitcoin ile hakikaten rekabet etmemelidir. Bununla beraber, etherin popülaritesi onu, bilhassa traderların bakış açısından dolayı tüm kripto para birimleriyle rekabete itti. 2015’in ortalarından bu yana tarihinin çoğunda, ether piyasa kıymeti ile en iyi kripto para sıralamasında bitcoin’in peşinde kaldı. Bununla beraber, ether ekosisteminin Bitcoin’den oldukca daha ufak bulunduğunu akılda tutmak önemlidir. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz: Ocak 2020’den itibaren, etherin piyasa kıymeti 16 milyar doların birazcık altındayken, bitcoin 147 milyar dolardı. Bu sayı ortalama 10 katına tekamül etmektedir.

Ethereum, Bitcoin’e Rakip Olabilir Mi?

Bitcoin kripto para piyasasında en oldukca işlem gören para birimidir. Kısa bir süre içinde Ethereum’a gösterilen değerin ve ilginin artma sebebi, Bitcoin blok zincirinden daha yenilikçi olması olabilir. Bu durum Ethereum Bitcoin’e rakip olabilir mi sorusunu akıllara getirmiştir. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ise bu mevzuda şu şekilde anlatmaktadır:

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan kıymetli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Bu sebeple Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın web sistemindeki enerji deposu olacaktır. Dünyada petrol iyi mi bir oldukca sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bundan dolayı biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun gerekseme duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

Buterin’in açıklamalarına nazaran Ethereum’un Bitcoin ile rakip olmak şeklinde bir amacı yok. Ethereum kurucu ekibin Bitcoin çıkmış olduğu ilk dönemlerden itibaren blockchain ve Bitcoin geliştiricileri içinde yer almıştır.

Ethereum Madenciliği Iyi mi Yapılır?

Madencilik tıpkı Bitcoin’de olduğu şeklinde bu sistemin süreklilik ve güvenliği için ehemmiyet arz eden bir faktördür.  sistem gereksinimi, Bitcoin madenciliğinde hususi üretim cihazlar ile karşılanan sistem gereksinimi; Ethereum madenciliğinin hepimiz tarafınca yapılabilmesi için ekran kartı (GPU) ile karşılanmaktadır. Madenci sayısının artması, Ethereum madenciliğinde de günden güne kazancın azalmasına niçin olmaktadır.

Ethereum Iyi mi Üretilir?

Ethereum üretimi Bitcoin üretimiyle aynı yöntem şeklinde görünsede bazı ufak farklılıklar vardır. Bu farklılıklar Ethereum üretimini daha avantajlı hale getirmektedir.

Ethereum üretimi için ilk olarak bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Lüzumlu programları yükledikten sonrasında üretime başlayabilirsiniz. Bireysel olarak üretebileceğiniz şeklinde bir havuza dahil olarak da üretim yapabilirsiniz. Havuza dahil olmak üretiminizi arttıracaktır. Ethereum üretimi için yüksek işlemcili cihazlara ihtiyacınız yoktur. Üretim ekran kartı (GPU) üstünden yapılmaktadır.

Ethereum Platformunun Yararları Nedir?

Ether para birimini elde etmek Bitcoin’den daha hızlıdır ve dolaşımda Bitcoin’den oldukca daha çok eter birimi vardır. Merkezi olmayan uygulamalar blockchain üstünde çalıştığından, blok zincirinin tüm özelliklerinden yararlanırlar.

Değişmezlik: Üçüncü bir taraf veri üstünde hiçbir değişim yapması imkansız.

Yolsuzluk ve kurcalamaya karşı koruma: Uygulamalar, düşünce birliği ilkesi çevresinde oluşturulmuş ve sansürü olanaksız kılan bir ağa dayanmaktadır.

Güvenli: Merkezi bir arıza noktası bulunmayan ve kriptografi kullanılarak güvenli hale getirilen uygulamalar, hücum saldırılarına ve hileli faaliyetlere karşı iyi korunur.

Sıfır kesinti süresi: Uygulamalar asla kapanmaz ve hiçbir süre kapatılamaz.

Şu anda, dünyanın dört bir tarafındaki binlerce geliştirici, Ethereum’a uygulamalar geliştiriyor ve bugün birçoğunu kullanabileceğiniz yeni uygulamalar geliştiriliyor:

  • ETH yada öteki varlıklarla ucuz, anında ödeme yapmanızı elde eden kripto para cüzdanları
  • Borç almanızı, vermenizi yada dijital varlıklarınızı yatırım için kullanmanızı elde eden finansal uygulamalar
  • Dijital varlıkları takas etmenize, hatta gerçek dünyadaki vakalar hakkında “öngörüleri takas etmenize” müsaade eden merkezi olmayan pazarlar
  • Oyun içi varlıklara haiz olduğunuz ve hatta gerçek para kazanabileceğiniz oyunlar
  • Ve oldukca daha fazlası

Ethereum ve Altcoin’lerin İlişkisi

Bir oldukca yeni yazılımın oluşturulmasına uygun  bir ortam elde eden Ethereum, sonradan ortaya çıkan bir oldukca yeni coinin de işlem görmüş olduğu bir sistemdir. Yeni bir coini piyasaya sürmek için ICO adında olan İlk Para Teklif’lerinin, hemen hemen piyasaya sürülmeden ilkin kitlesel olarak fon topladıkları sistemde, fonlar Ethereum sisteminin para kıymeti olan Ether ile yapılmaktadır. Böylece Ethereum sistemi dolaşıma yeni kripto para birimlerinin girmesini elde eden bir sistem görevi görmektedir. Birçok şahıs tarafınca güvenilmez görülen ICO’larda bir oldukca kez dolandırıcılık vakaları yaşanmıştır

Ethereum Enterprise Alliance’ın Tanımı

Şubat 2017’de başlatılan Ethereum Enterprise Alliance (yada eea), şirket düzeyinde teknoloji olarak Ethereum üstünde çalışmak için start-up’ları, Fortune 500 şirketlerini, teknoloji satıcılarını, akademisyenleri ve Ethereum mevzu uzmanlarını bir araya getiriyor.

İttifak, Ethereum blockchain teknolojisi en iyi uygulamalarını, standartlarını ve referanslarını oluşturmayı, tanıtmayı ve desteklemeyi hedefliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.