Ethereum Yükselişe Geçebilir

Ethereum  bir süredir 240 dolar civarında seyrediyor. Analistlerin fikirleri bu durumun pozitif olduğu yönünde. Şu anki duruma bakılırsa, grafikte en büyük direnç seviyesi 250 dolar. Kripto para piyasasının tanınmış analistleri,  bu seviyenin aşılması durumunda fiyatta ciddi bir yükseliş yaşanabileceği düşüncesindeler. Hem de DeFi ekseninde yaşanmış olan gelişmeler de heyecanı artıran ve yorumları destekleyen özellikte bir detay olarak dikkat çekiyor.

Ethereum İçin Tehlikeli sonuç Düzey

240 dolar seviyesinde işlem görmeye devam eden Ethereum, dün bir ara 246 dolara kadar çıkış gösterdi. İkinci büyük kripto para birimi, o seviyeye çıkmasının arkasından  yine bir düşüş yaşadı. Sadece bundan sonrasında iyi mi bir yol izleyeceği şu an için bilinmiyor. Mevzuya dair meydana getirilen analizler, 250 dolar seviyelerinin fazlaca eleştiri bulunduğunu ifade ediyor.

Ethereum eğer  250 doların üstüne çıkabilirse, fiyatın 300 dolara kadar daha yükselebileceği ifade ediliyor. 300 doların üstünde ise yepyeni bir yarışın başlayabileceğine vurgu yapılıyor.

Ethereum’la ilgili dikkat çeken başka detaylar da var. Son dönemde DeFi ekseninde mühim gelişmeler yaşanıyor. Compound projesinin kripto parası COMP’un yakaladığı büyük sıçrayış ile beraber, DeFi projeleri sektörün gündemine birinci sıralardan giriş yapmıştı. DeFi projelerinin hepsinin Ethereum ağı üstünde yer ediniyor olması, ETH’de yeni bir fiyat artışı yaşanacağı beklentisini de bununla beraber getiriyor.

2017 yılı sonunda müthiş bir artış yakalamayı başaran ETH, ICO’ların da etkisiyle beraber 1400 dolara kadar çıkmıştı. Devamında ise ETH,  ICO balonunun patlaması sonucunda sert bir düşüş yaşamıştı. Bu düşüş ayı piyasasıyla birleşince ETH 80 dolara kadar inmişti.

DeFi özelinde ise elde edilmiş veriler şaşırtıcı özellikte. Son haftalarda, DeFi projelerine aktarılan ETH miktarında büyük artışlar var. DeFi platformlarında kilitlenen günlük ETH miktarı 15 Milyon Doların üstüne çıktı. Kontratlara aktarılan sadece kilitlenmeyen ETH’lerin miktarının ise gene günlük 75 milyon doları aştığı konuşuluyor.

Fena Tesiri Olur Mu?

DeFi’nin durumu, yakından takip etmeye kıymet görülüyor. Sadece bu zamanda, sektörün önde gelen adları bazı mevzularda ikazlar yapmayı aksatmıyor. Bilhassa Compound‘un yakaladığı büyük artış, DeFi projelerinde yeni bir balon oluşması korkusunu da yarattı. Bu mevzu hakkında bir uyarı meydana getiren Waves platformunun kurucusu ve CEO’su Sasha Ivanov, şunları söylemiş oldu:

”Lütfen, DeFi projelerinden yeni bir ICO balonu çıkartmayalım. Ben DeFi’ye fazlaca fazla inanan bir insanım. DeFi, bana kalırsa geleceğe damga vuracak. Sadece çevresinde yaratılan hava, beni endişelendiriyor. DeFi ürünleri, ICO tokenlerine fazlaca daha karmaşık ve sofistike. ICO’daki tokenler rahat birer yapılanma idi. Sadece DeFi’nin projeleri daha karmaşık olduğundan, görece düşük bir data düzeyine haiz olan yatırımcıların ilgisini çekmesi zor. Fakat bu gene de yaratılan hava ile bu insanoğlu da bu tokenlerden naturel olarak almak isteyecek bu da volatil bir durum yaratıp, DeFi’nin potansiyeline ket vurabilir.”

Bu şekilde bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda, ETH’de sıkıntılı bir süreç yaşanabileceği ifade ediliyor. Sadece işin pozitif yanına bakılırsa, Ethereum 2.0 güncellemesi ve onun bununla beraber getirecekleri fazlaca büyük bir öneme haiz olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.