Ethereum’un Arkasındaki Dahi Vitalik Buterin Kimdir?

Vitalik Buterin, kripto para birimi dünyasında en malum adlardan biridir. Buterin, piyasa kıymeti açısından Bitcoin’in arkasındaki en kıymetli ikinci kripto para birimi ağı olan Ethereum’un yaratıcısıdır.

Bu yazımızda Ethereum’un arkasındaki dahi isim Buterin hakkında; Vitalik Buterin Kimdir, Vitalik Buterin’in Dünü ve Bugünü, Kişisel Yaşamı, Kariyeri ve Ethereum Rusya adlı başlıkları bulabilirsiniz. İyi okumalar!

Vitalik Buterin Kimdir

Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin 31 Ocak 1994 doğumlu olup, Ethereum’un kurucu ortağı ve Bitcoin Dergisi’nin kurucu ortağı olarak malum bir Rus – Kanadalı programcı ve yazardır.

2011’den beri Bitcoin topluluğunda bir yazar ve geliştirici olarak ve Mihai Alisie ile beraber popüler Bitcoin Dergisi’nin (Mayıs 2012’de ilk sayı) kurucu ortağı olarak etken olarak yer almıştır. Vitalik Buterin, ilk olarak Kasım 2013’te Ethereum hakkında yazdı ve varlığı “kripto para birimi 2.0″” olarak tanımladı ve “Bitcoin blok zincirini yalnız paradan daha fazlası için kullanma” fikrini ortaya attı.

Vitalik Buterin’in Dünü ve Bugünü

Vitalik Buterin 1994 senesinde Rusya’da dünyaya geldi ve 6 yaşlarında Kanada’ya taşındı. Buterin 2011 senesinde Bitcoin’i keşfetti ve hakkında yazmaya başladı, bu çalışmalarının sonunda ise Mihai Alisie ile Bitcoin Dergisi’ni kurdu. 2012 senesinde Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’ne girdi sadece kripto para birimlerinde gittikçe daha çok odaklanınca, 2013’te üniversiteyi bıraktı. Bu mevzuda şu şekilde diyor: “Hususi uygulamalar hakkında merak duymak ve spesifik alanlara yönelmek- o zamanlardan beri hayatıma yön veren Ethereum’un doğumu bu şekilde oldu.”

2014 senesinde, Ethereum’un ether için ön satışı büyük bir tepki aldı. Ethereum ona bakılırsa, “derhal her şeyi kodlamak, merkezsiz hale getirmek, güvence altına almak ve tecim yapmak” için kullanılabilir. Vitalik şimdi öncelikli olarak yeni nesil akıllı ve merkezi olmayan uygulama platformunun oluşturulmasıyla ilgileniyor. The Business Blockchain: Gelecek İnternet Teknolojisinin Sözü, Uygulaması ve Uygulaması (William Mougayar, Vitalik Buterin) ve THE BITCOIN: Bitcoin’in Küresel Ekonomiyi Iyi mi Devrediğini (Charlie Lee, Vitalik Buterin) yazdı. İlgi alanları içinde matematik, algoritmalar, kriptografi, mekanizma tasarımı, iktisat, toplumsal bilim, siyaset ve akılcı felsefe yer almıştır.

Kişisel Yaşamı

Buterin, Rusya’nın Kolomna kentinde bir bilgisayar bilimcisi olan Dmitry Buterin ve Natalia Ameline’ın evladı olarak dünyaya geldi. Ailesi daha iyi istihdam olanakları için Kanada’ya göç ettiğinde altı yaşına kadar o bölgede yaşamıştı. Kanada’daki ilkokulda üçüncü sınıftayken Buterin, yetenekli çocuklar için hususi düzenlenmiş bir sınıfa yerleştirildi ve matematik, programlama ve ekonomiye ilgi duyduğu anlaşılmaya başlandı.

Buterin Toronto’daki hususi lisesi Abelard Okulunda dört yıl süresince “Hayatımın en garip ve üretken yılları bu seneler oldu diyebilirim.”dedi. “Öğrenciler ve öğretmenler içinde daha yakın bağlantı ve verilen eğitimin derinlik seviyesi, beni öğrenmek ve birincil hedefim olarak öğrenmeye odaklanmak istememi sağlamış oldu.”

Buterin, “asla geleneksel eğitim sisteminden esin almamış olmasına karşın, entelektüel sorgulamaya adanmışlık ve odaklanma” mevzularında şunları yazmıştır:

“Tutumumu ve sonuçlarının büyük seviyede değiştiğini fark ettim. Eğitim sonuçta yalnız bireysel gerçekleri ezberlemekten ve hatta bireysel kavramları öğrenmekten oldukca daha fazlasıdır.”

Buterin, 17 yaşlarındayken babasından Bitcoin’i öğrendi. 2012 senesinde Internasyonal Bilişim Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanmıştır. 2013 senesinde, kodlama mevzusundaki heyecanını paylaşan öteki ülkelerdeki geliştiricileri ziyaret etti. O yıl hemen sonra Toronto’ya döndü ve Ethereum için bir whitepaper önerdi. Öğrenimine Waterloo Üniversitesi’nde devam etti sadece 100.000 dolar almış olduğu Thiel Bursunu da okulu da 2014 senesinde bıraktı ve Ethereum’da tam zamanlı çalışmaya başladı.

30 Kasım 2018’de Buterin, Dies Academicus vesilesiyle Basel Üniversitesi İşletme ve Iktisat Fakültesi’nden fahri doktora aldı.

Kariyer 

Bitcoin Dergisi

Buterin, bir Bitcoin blog forumunda, bir Bitcoin blogu çıkarmaya çalışan bir kişiyle tanıştı. Blogun sahibi, kendisi için bir yazı yazacak her insana beş Bitcoin (o devrin parasıyla ortalama 3.50 dolar) sundu. Bitcoin’e olan ilgi eksikliği sebebiyle internet sayfası kısa süre sonrasında kapanana kadar Buterin, site için yazı yazmaya devam etti.

Eylül 2011’de başka bir şahıs , Buterin’in ilk kurucu ortak olarak kabul edileceği ve önder yazar olarak katkıda bulunacağı bir pozisyon olan Bitcoin Magazine adlı yeni bir gösterim hakkında Buterin’e ulaştı.

Buterin ek olarak Bitcoin Weekly dahil olmak suretiyle öteki yayınlar için Bitcoin ile ilgili mevzular hakkında yazdı. 2012’de Bitcoin Dergisi hemen sonra basılı bir baskı yayınlamaya başladı ve kripto para birimlerine adanmış ilk ciddi gösterim olarak anıldı. Buterin 2014 yılının ortalarına kadar yazmaya devam ederken, Bitcoin Dergisi BTC Media tarafınca satın alındı.

Buna ek olarak Buterin, kripto para birimi ve blockchain teknolojisi mevzularında örneksiz ve orijinal araştırma yazıları gösteren hakemli bir bilimsel nitelikli mecmua olan Ledger’in gösterim kurulunda vazife aldı.

Ethereum 

Buterin’in bir “merkezi olmayan madencilik ağı ve yazılım geliştirme platformu” olarak tanımladığı Ethereum’u kurdu. Kurucusu ve yaratıcısı olduğu yeni kripto para birimi, ekosistemin geliştirilmesini kolaylaştırdı.

Buterin ilk olarak Ethereum’u 2013’ün sonlarında bir whitepaper’da yayınladı. Vitalik Buterin, Bitcoin’in uygulama geliştirme için bir betik diline ihtiyacı bulunduğunu savundu. Sadece antak kalma sağlanamayınca, daha genel bir betik diliyle yeni bir platform geliştirilmesini önerdi. Ethereum Projesi hakkında konuşan Buterin, “Kriptograflar, matematikçiler ve iktisatçılarla etkileşime girme şansım olan endüstrinin böylesine garip ve disiplinler arası bir alanda emek harcama fırsatına haiz olduğum için hakkaten minnettarım. Aslına bakarsan dünya genelinde on binlerce insanı etkileyen yazılım ve araçlar geliştirmeye destek olmak ve her hafta bilgisayar bilimi, iktisat ve felsefede ileri problemler üstünde çalışmak mükemmel.” Bununla beraber, New Yorker’ın 2018 baskısındaki bir  makalesinde babası, Buterin’in blockchain dünyasının filozofu olarak, ona odaklanmaktan kaçınmaya çalıştığını öne sürüyor. “Zamanını araştırmaya odaklamaya çalışıyor” diyor Dmitry Buterin [Vitalik’in babası]. “Topluluğun kendisine oldukca fazla ehemmiyet verdiği için çok da fazla mutlu değil. O, topluluğun daha esnek olmasını istiyor.”

Açık Kaynaklı Yazılım 

Buterin, öteki açık kaynaklı yazılım projelerine geliştirici olarak katkıda bulunmuştur.

Ethereum Rusya

Ethereum girişimcisinin anavatanı Rusya için ekonomik ve politik uygunluğunu tanıdığından, 2 Haziran 2017’de St.Petersburg Internasyonal Ekonomik Forumu (SPIEF) etkinliğinde Vladimir Putin ile Vitalik Buterin bir araya geldi. Rusya Başkanı Putin, “Ihtimaller içinde bir durumda, Rus ortaklarla ilişki kurma fikrini desteklediğini” söylemiş oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.