Evi Arabayı Satıp Kripto Para Yatırımı Yapılır Mı?

Uzun yıllardan beridir evinden ve otomobilinden herhangi bir gelir elde edemeyen insanoğlu son yılların en karlı yatırımları içinde yerini alan kripto paralara yatırım yapmak için elde avuçta ne var ise satıp bu alana yatırım yapıyorlar. ABD’li dev yatırımcılar tarafınca Bitcoin’e tüm servetlerinin yatırılması sonrasında milyarder oldukları haberlerinin haklı olarak basında yansız bir halde yer almasından dolayı bazı insanoğlu ise kendilerinin de bu şekilde evi ve otomobilini satarak kripto paralara yatırım yapması durumunda milyarder olabilecek bulunduğunu düşünebiliyor.

Bunu tetikleyen durum elbet bir tek tek bu nedenden dolayı ortaya çıkmıyor. Kripto paralara yatırım yapma sevdası son dönemde tüm dünyada yayılıyor ve en fukara Hindistan ve Pakistan’da dahi kripto paralara yönelik ilgi devamlı yüksek yönlü artış gösteriyor. Benzer şekilde kripto paralara bir tek Türkiye’de değil yabancı ülkelerde de evi ve otomobilini satıp yatırım icra eden kişiler bulunuyor. İnternet üstünde her ”evi ve arabayı satıp yatırım yaptım” diyene inanmamak gerektiği benzer biçimde gerçek anlamda evi ve otomobilini satarak Bitcoin’e yatırım yapanların sayısı iç azca değil.

Evinizi ve Otomobilinizi Kaybedebilirsiniz

Evinizi ve otomobilinizi yitirme riski ile beraber ciddi anlamda problemler yaşayabilecek olduğunuz benzer biçimde tüm servetinizin Bitcoin üstüne yada öteki kripto paralar üstüne bağlamak uygun bir durum değil. Zira evinizi ve otomobilinizi sattıktan sonrasında elinize geçecek olan 500.000 TL rakamının tamamını yada tamamına yakın bir kısmını kripto paralara bağlamak aniden paranızın çökmesine niçin olabilecek olduğu benzer biçimde, siz değerli ziyaretçilerimizin tek bir alana bağlı olarak kalmanızı ve kira harcaması ile ulaşım harcaması vermenizi sağlar.

Aylık olarak 500.000 TL yatırdığınız Bitcoin çöküş dönemleri söz mevzusu olduğunda size bu giderleri karşılamayacak, aksine kripto paralara yaptığınız 500.000 TL’lik yatırımın 30 gün sonunda 450.000 TL seviyesine düşmesine niçin olabilir.

Evimi ve Arabamı Satıp Yatırım Yaptım, Kazanıyorum.

Evini ve otomobilini satıp bu alanda yatırımlar yaptığını belirten bilhassa de yabancı forum sayfalarında onlarca şahıs var. Bu kişiler binlerce dolarlık evlerini ve otomobillerini satıp kripto paralara yatırdıklarını belirtirken, kazandıklarını da iddia ediyorlar. Normal olarak dünyanın en fazla kazandıran yatırımı olan Bitcoin, son 1 yıl içinde yatırımcılarına milyarlarca dolar para kazandırmış durumda.

Fakat ve lakin bir durum unutuluyor. Bitcoin geçmiş 2 yıl öncesine kadar asla popüler olmayan ve 1000 dolar seviyesinde olan bir yatırım aracıydı. Aniden gelen ilgi sonrasında oldukça yüksek piyasa hacmine haiz olan Bitcoin, 1000 dolar seviyesinden 20.000 dolar seviyesine çıkmış, hali ile yatırımcılarına %2000’in üstünde kar elde ettirmişti.

Doğrusu o dönemde 1000 dolar yatıran bir kullanıcı 20.000 dolar paraya haiz olmuştu. Gene benzer şekilde o dönemde 1000 dolardan satışta iken 100.000 dolar para yatıran bir yatırımcı 2 milyon dolar civarında paraya haiz olmuştu.

Şimdilerde ise artık bu durum söz mevzusu değil. Kripto paralara gelen yoğun ilgi devamlı devam ederken, artık belirli bir seviyeye oturan ve tıpkı dolar ve euro’da olduğu şekilde devamlı oldukça yüksek düşüş ve yükselişler yaşamayan Bitcoin’in artık bu kadar fazla kazandırması neredeyse olanaksız.

Yatırım Yapmakta Israr eden Olanlara: Arabayı Satın, Ev Kalsın

Normal olarak asla ve asla kendi kararlarınız haricinde yatırım önerisi veren şahıs, kurum, site ve aracıların aklı ve yazdıkları ile hareket etmenizi önermiyoruz. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi verecek olan kişilere uymamanız icap ettiğini tekrarlarken, bir öteki taraftan ise kripto para yatırımı için ev ve otomobilinizi satmak istiyorsanız ilk olarak otomobilinizi satıp kazanmaya başladıktan sonrasında yine bir otomobil parasını çıkarmanızın peşinden evinizi satarak bu parayı kripto para yatırımına yatırmanız ihtimaller içinde kayıplarınızı en azından oldukça yüksek kayıplarınızı engelleyecektir.

Kripto paraların gelecekte 1 milyon dolar seviyesine kadar çıkabilme şansı olduğu benzer biçimde bugün yapılacak olan Bitcoin yatırımlarının gelecek yıllarda 20 kat daha çok kazandırma şansı hala daha azca bile olsa bulunuyor. Sadece bu şansı bekleyerek hareket etmek hem sizler adına hem yakınlarınız adına hüsran olmaması için dikkatli hareket etmeniz uzun seneler sonucunda yaptığınız varlıklarınızın elinizden gitmesini engellemeye yetecektir.

Çift Yönlü Yatırımlar Riski Yarı Yarıya Azaltır

Bitcoin yatırımı için elinizde bulunan 500.000 dolar paranın (temsili sayı) 250.000 dolar benzer biçimde bir kısmını Bitcoin’e yatırıp öteki kalan kısmını ise altın yada döviz yatırımına yatırmanız riski minimum %50 oranında azaltacaktır. Tek bir yatırıma bağlı kalmak hem kazançların daha azca olmasına sebep olabilecek olduğu benzer biçimde ihtimaller içinde yitik durumlarında tüm paranızın bitmesine daha çok borçlu çıkmanıza niçin olabilir. Benzer şekilde kripto paraların gelecekte artış gösterebilecek olduğu benzer biçimde döviz ve altının her geçen yıl dünyada durağan(durgun) olarak kıymet görmesi ve devamlı kıymet kazanması siz değerli ziyaretçilerimizin daha çok kazanç sağlamasının sağlayabilir.

Normal olarak bu mevzuda sonucu verecek olan yetkili şahıs kendiniz olduğunuz benzer biçimde değişik alanları da hesaba katarak en iyi yatırımı ve uzun solukta kar oranlarının fazlaca daha çok olan yatırımlara araçlarına yatırım yapmanız tercihinizin doğru ve muntazam bir karar bulunduğunu gösterecektir.

Uyarı!

*Bu yazı metni içinde paylaşılan hiçbir tavsiye, informasyon, tavsiye ve uyarı yatırım tavsiyesi olarak algılanamaz. Yazı içinde mevcut olan tüm tavsiye, informasyon, belge ve tavsiyeler yatırım tavsiyesi yerine geçmez ve bir tek kişisel olarak bir yazarın görüşünü açıklamaktadır. Tek bir kaynağa yada kaynaklara bağlı kalmış olarak yatırım yapmak yada yazıdan hareketle yatırım yapmak tamamen ilgili kişinin kendi sonucu olup ihtimaller içinde zarar, kar ve benzeri durumlarda tamamen kişinin kendisi görevli olacaktır.

**Kripto paralara yapılacak olan her türlü yatırım kazanç, yitik ve benzeri durumları bununla beraber getirme riski barındırmaktadır. Kripto paralara yapılacak olan tüm yatırımlarda mesuliyet tamamen kendinize ilişkin olduğu benzer biçimde öteki yatırım araçları içinde aynısı geçerlidir. Yapılacak olan yatırımın kar getirip getirmeyecek olduğu, zarar ettirip ettirmeyecek ettirmeyecek olduğu ile ilgili hiçbir kimse, kaynak doğru informasyon veremez.

***Gene benzer şekilde kripto para, döviz ve altın yatırımı meydana getirecek kişilerin bu sonucu kendileri almaları gerektiği benzer biçimde, yapılacak olan yatırımlar ile ilgili siteler yada yatırımcı bulunduğunu iddia eden kişilere güvenmemeleri ve kendi isteklerince bu yönde yatırım yapmaları ihtimaller içinde zarar durumlarını engelleyecektir. Bazı web sitelerinde kripto paralara yatırım yapıldığında yada değişik alanlara yatırım yapıldığında Çiftlik Bank benzeri %300 kar vaadi ile hareket eden sitelere, kişilere güvenmemeniz gerektiği açıktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.