Facebook’un Kripto Parası 19 Milyar Dolar Ek Gelir Sağlayabilir

CNBC’nin 11 Mart’ta gösterilen raporuna gore, Feysbuk’un kendi kripto para birimi, eğer piyasaya sürülürse, 2021’e kadar 19 milyar dolar ek gelir sağlayabilir.

Barclays web analisti Ross Sandler bir müşteriye, bir kripto para biriminin Feysbuk için yeni bir gelir akışı oluşturabileceğini ve geçen yıl bir takım yüksek profilli skandalın ortasında toplanan hisse fiyatına destek olacağını belirtti.

Sandler, tahminde, kripto temelli gelir seçeneğinin, reklam içermeyen herhangi bir gelir akışının Feysbuk’un hissedarları tarafınca iyi algılanabileceğini vurgulayarak, “firmanın anlatımının bu aşamasında şiddetle gereksinim duyulan” bir şey bulunduğunu belirtti. Sandler, yeni madeni para için gelir tahmininin 3 milyar dolar bulunduğunu söylemiş oldu.

Barclays analisti, Feysbuk’un bugünkü kripto para birimlerine benzeyen orijinal ödeme projesini hatırladı. Kaliforniya merkezli şirket The Menlo Park tarafınca 2010 senesinde geliştirilen “Feysbuk kredileri”, kullananların bu kredileri mahalli para birimleri kullanarak ön ödemelerini ve uygulama içi satın alımlar için kullanmalarını elde eden sanal bir para birimini temsil ediyordu.

Sandler, Feysbuk’un fiat para birimleri ile ihtimaller içinde yeni kripto para birimi arasındaki değişiklik maliyetlerini taşıyacağını ve bunun da işletmenin karlılığını azaltabileceğini belirtti.

Barclays’den meydana getirilen atıf analizinden Sandler, “Feysbuk Coin” nin ilk versiyonunun, mikro ödemeler ve evden eşler arası (p2p) para transferi için tek bir para olarak kullanılabileceğini belirtti.

Sandler ek olarak, projenin kapsamını değerlendirdi ve bunun Feysbuk’un önceki hedeflerinden daha büyük bulunduğunu belirtti. Analist, eski ödeme operatörü PayPal’ın eski başkanı olan Feysbuk’un blok zinciri ve kripto ekibinin lideri David Marcus’a dikkat çekti. Sandler ek olarak, Feysbuk’un kısa süre ilkin blockchain başlangıcı olan Chainspace’ten bir takım çalışanı işe aldığını belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.