FATF’tan Şaşırtıcı Kripto Para Hamlesi: 200 Ülkedeki Yatırımcıların Kimliği İfşa Edilecek

Kara Paranın Aklanmanın Önlenmesine Yönelik Mali Fiil Vazife Gücü (FATF) kripto paralarla 1.000 doların üstünde geçirme icra eden kullananların satın alan bilgilerini öğrenmek istediğini deklare etti. FATF’ın bu önerisi eğer gerçeğe dönüşürse kripto para yatırımcılarının ve borsalarının geleceği tehlikeye girebilir.

FATF Nedir?

FATF, 1989 senesinde G7 ülkeleri tarafınca OECD bünyesinde kuruldu. İlk olarak kara para aklamanın önlenmesi amacıyla kurulan FATF hemen sonra 2001 senesinde terörizmin finansmanının önlenmesi mevzusunda da emekler yürüteceğini açıklamıştı. Şu anda FATF’ın önerileri ortalama 200 ülke tarafınca takip ediliyor ve önerileri uygulamaya koymayan ülkelere karşı yaptırım uygulanması gündeme gelebiliyor.

FATF sözcüsü Alexandra Wijmenga-Daniel, söz mevzusu kararın, aralarında ABD’nin de dahil olduğu 200 değişik ülkedeki kripto para borsalarını ve kripto para depolama hizmeti sunan şirketleri etkileyeceğini bildirdi. Messari Inc araştırma direktörü Eric Tuner, FATF’ın alacağı tavsiye niteliğindeki kararların, SEC de dahil olmak suretiyle herhangi bir finansal düzenleyici kurumun alacağı karardan daha etkili olabileceğini belirtti.

FATF’ın bu önerisiyle ABD merkezli Coinbase’ten Kraken’a 200 değişik ülkedeki kripto para borsaları, 1000 dolar ve 1000 dolardan daha çok oranda kripto para transferi gerçekleştiren kullananların  kişisel bilgilerini paylaşması gerekecek. Şu anda FATF’ın bu kurallar dizisini etken olarak uygulamaya koyabilmesi için bir geliştirilmiş bir sistem bulunmuyor.

Her ne kadar gizlilik kripto paraların doğasında bulunsa da sektörün önde gelenlerinden bazıları bu yeni kararın kripto para piyasasına uzun solukta yarar sağlayacağını düşünüyor. Kripto para araştırma şirketi Chainalysis Inc.’nin Siyaset Sorumlusu Jesse Spiro FATF’ın bu kararını beğenmese de sektör için lüzumlu bulunduğunu bildirdi.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.