FinTech Sektörünü İleri Taşımak İçin Değişimlere Adapte Olmak Şart

9-13 Kasım tarihleri içinde düzenlenen İstanbul Fintech Week (IFW) Online’da fintech ekosistemi için mühim mevzular ele alındı. 30 değişik ülkeden 125 konuşmacının ve 2 bini aşkın katılımcının yer almış olduğu etkinlikte Fintech’in dünden bugüne gelişimi, ekosistemdeki değişimler, dijitalleşme beklentileri, kripto paralar, insurtech yapılanmaları ve finansta suni zeka ele alınan mevzular arasındaydı. Ek olarak 300’ü aşkın etkinlik katılımcısı networking platformunda B2B ortaklaşa iş toplantılarına katıldı. Etkinlikte startuplar için de hususi bigün düzenlendi ve bu oturumda 5 ülkeden 26 girişimci sunum gerçekleştirmiş oldu.

Günümüzde tüketicinin ihtiyaçlarının bilincinde olmak, onları elde tutmak ve memnuniyetini sağlamak oldukça mühim. Fintech ekosisteminin kalbinin attığı etkinliklerde en fazla öne çıkan mevzu ise bilhassa pandemiyle beraber artık tüm sektörler için mecburi hale gelen dijitalleşme oldu. Dijital hizmet almak isteyen müşterilerin gereksinimlerini anlayarak ürün ve hizmetleri bu ihtiyaçlara entegre etmenin önemi etkinliğin birçok bölümünde mevzunun uzmanları tarafınca vurgulanırken Y ve Z kuşaklarının sektörlere tesiri de pek bir çok tarafınca dile getirildi.

İstanbul Finans Merkezi projesi ile finansal sistemde mühim değişimler olacak

İstanbul Fintech Week’in mühim konuşmacılarından biri Regulatory Buzz oturumuna katılan Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi (CBFO) Başkan Yardımcısı Murat Ali Çengelci oldu. CBFO’nun düzenleyici bir kurum olmamakla beraber finans sektörünün düzenleyici kurumlara erişimini hızlandıran bir kurum olduğuna dikkat çekti. Sektörün gelişimi için tarafları bir araya getirdiklerini ifade eden Çengelci İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi ile finansal sistemde mühim değişimler olacağını belirtti. Finansal teknolojilere yönelik düzenlemeler ile tüm finansal sistemin deregule olabileceğine dikkati çeken Çengelci bu durumun finansal sistemde büyük bir dönüşüme niçin olacağını altını çizdi.

“Yeni nesil finansal araçlar ailelerin denetim duygusuyla gençlerin özgürlük arayışı içinde bir orta yol buluyor”

ininal CMO’su Gülben Yağcı “Understanding Digital Customers” başlıklı oturumda yapmış olduğu konuşmada pandeminin etkisiyle aylık işlem hacimlerinde %60, aylık kullanıcı edinimlerinde ise yüzde 30’luk bir artışın gerçekleştiğini ifade ederek kullananların yüzde 82’sinin bu zamanda kendilerine en iyi deneyimi sunan markalara bağlandıklarını belirtiyor. Yağcı; ininal kullanıcılarının yüzde 70’ini Z kuşağının oluşturduğunu vurgulayarak, gençlerin ailelerinin kredi kartlarını istemek zorunda kalmadan harcamalarını yönetebilme arayışında bulunduğunun da altını çizdi. Yağcı’ya bakılırsa; ininal ve benzeri yeni nesil finansal araçlar ailelerin denetim duygusuyla gençlerin özgürlük arayışı içinde bir orta yol buluyor.

“Değişik segmentlerin beklentileri ve teknolojik gelişmelerle finans dünyası tekrardan şekilleniyor”

eLogo Genel Müdürü Başak Kaide ise aynı oturumda yapmış olduğu konuşmada bilhassa bankacılık ve finans sektöründe dijitalleşmenin oldukça yüksek seviyelerde gerçekleştiğini paylaştı. Kaide’ın dikkat çekmiş olduğu bir öteki nokta ise tüm bu dijitalleşme süreçlerinde alan kişi gereksinimlerini doğru anlamanın ve buradan yola çıkarak en iyi deneyimi oluşturmanın oldukça mühim bir hal alması oldu. Bireysel hedef kitlede gereksinim, talep ve amaçlar oldukça daha öznel ve duygusalken, kurumsal hedef kitlede işletmeler müşterilerine kıymet yaratma, kazanç ve gelecek odaklı. Dijitalleşme sürecinde uçtan uca kusursuz bir tecrübe oluşturmak için bankalar ve finteklerin de içinde yer almış olduğu finans ekosisteminin tüm taraflarının rekaberlik kapsamında işbirliğinin mecburi bulunduğunu sözlerine ekleyen Kaide, değişik segmentlerin beklentileri ve teknolojik gelişmelerle finans dünyasının süratli bir değişimin içinde bulunduğunun altını çizdi.

“Ödeme yöntemlerindeki süratli ve lüzumlu değişimler, fintech ekosistemini oluşturan yapıtaşları”

Güvence BBVA Dijital Bankacılık Direktörü Bora Uludüz ise dijital içerik tüketim alışkanlıklarına dikkat çekerken, video içerik tüketiminin arttığı günümüzde, bu trendi göz önünde bulundurarak hayata geçirdikleri “Hikayeler” özelliğinden bahsetti. Hikayeler alanında keyifli ve dikkat çekici videolara yer verdiklerini ve bu sayede güvenlik ikazları şeklinde mevzularda dahi kullanıcılarla kolayca etkileşime geçtiklerini beyan etti. Ek olarak bankacılık için iyi bir dijital tecrübe yaratmanın oldukça mühim sadece bir o denli da zorlayıcı bulunduğunu belirten Uludüz, kullanıcılara rahat ve kolay bir tecrübe sunabilmek için datayı detaylı çözümleme etmenin ve kullanılabilirlik araştırmalarıyla da bunu desteklemenin önemine değindi.

“Banking Innovation: Yesterday and Tomorrow” başlıklı oturumun moderatörlüğünü gerçekleştiren Yapı Kredi Dijital Bankacılık Direktörü Evren Şahin ise gelişen teknolojiler, değişen regülasyonlar, alan kişi davranışları ve pandeminin tetiklediği farkındalıkların, bankacılıkta inovasyon konusunu değişik bir boyuta taşıdığını aktardı. Önümüzdeki dönemde Açık Bankacılık ve Dijitalden Satın alan Edinimi mevzularında oluşacak gelişmelerin bu inovasyonu daha da hızlandıracağının altını çizen Şahin, bu sayede finansal hizmetlerin kullanıcılar için daha kolay, daha bütünleşik ve daha erişilebilir hale dönüşeceğini belirtti. Ek olarak Şahin, uçtan uca dijital servisler ile müşterilerin finansal dahiliyetlerinin artacağını öngördüklerini de konuşmasında dile getirdi.

“The right digital model for banks” oturumunun moderatörlüğünü üstüne alan Kuveyt Türk Dijital Bankacılık Grup Direktörü Dr. Okan Acar da dönüşen finans ekosisteminde bankaların doğru dijital modeli bulmaları için trendleri yakından takip etmeleri icap ettiğinin altını çizdi. Değişen alan kişi beklentileri ve dijital gelişmelerle beraber yeni nesil şubesiz bankacılık deneyimlerinin önemi vurgulayan Acar, açık bankacılık kapsamında API’leri kullanarak, değişik bankaların sunmuş olduğu hizmetleri tek bir yerde biriktirerek gösteren fintech çözümlerinin finans sektörünü iyi mi etkileyeceğini değerlendirdi. Son olarak, Asya’dan başlayarak dünyaya yayılan, günlük dünyadaki alan kişi gereksinimlerini tek bir uygulama üstünden yürütebildiğiniz superapp’lerin bankacılık ve finans sektörünü iyi mi etkilediği konuşuldu.

“Ödeme sistemleri IoT devrimine hazır olmalı”

Paynet CEO’su Serkan Çelik ise B2B şirketlerin finansal vasıta tercihine değinerek, hala klasik ödeme şekillerinin kullanımının yoğun olduğundan, sadece pandemi dolayısıyla dijitalleşmenin haricinde kalmanın mümkün olmadığından bahsetti. Çalışanların da dijital beceriler kazanmasının önemine değinen Çelik, geniş yelpazelerde değişik ihtiyaçlara haiz müşteriler için değişik çözümler üretmenin, tüm paydaşların dijitalleşmesiyle sağlanacağını beyan etti. 5G ile IoT devrimi beklediklerini ifade eden Çelik, IoT cihazlara ödeme sistemlerinin de entegre edileceğini sözlerine ekledi.

“Bankaların %90’ı açık bankacılığı bir fırsat olarak görüyor”

Fintech yapıları bankalarla ortaklık oluşturmak için büyük fırsatlar sunuyor diyen OneSpan CTO’su Benoit Grange, bu tür ortaklıklarla müşterilere daha değişik ve iyi deneyimler sunulabileceğine dikkat çekti. Benoit Grange’in altını çizdiği bir öteki mevzu ise bankaların yüzde 90’ının açık bankacılığı büyümek için bir fırsat olarak görmüş olduğu. Grange; tüketicinin ihtiyaçlarının bilincinde olarak onları elde tutmak ve sevinç sağlamak isteyen bankaların açık bankacılık fırsatlarını doğru değerlendirebileceğini belirtti.

“Insurtechlerin derinliği artmalı”

İstanbul Fintech Week’te sigorta sektörünün dijitalleşmesi de uzmanlar tarafınca ele alınan ana mevzular arasındaydı. Etkinlikte konuşan AvivaSA Emeklilik ve Yaşam Pazarlama ve Tranformasyon Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Taşlıoğlu Türkiye’de sigorta alanında oldukça büyük bir potansiyel bulunduğunu söylemiş oldu. Tutum ve yatırım alanlarında emekler yaptıklarını ifade eden Taşlıoğlu, Dijital Garaj çalışmasıyla geleneksel yapılarla bu yapılara yeni ve değişik bakış açıları kazandıran insurtech’leri bir araya getirmekte olduklarını iletti. Son yıllarda insurtech ekosisteminin geliştiğini vurgulayan Taşlıoğlu, startupların derinliğinin artması icap ettiğini düşündüklerini söylemiş oldu.

FINTR’den teşekkür

IFW 2020 Online’ın kapanış konuşmasını ise etkinliğin ana ortağı FINTR Yönetim Kurulu Başkanı Demet Zübeyiroğlu gerçekleştirmiş oldu. Zübeyiroğlu: “Fintech, finans sektöründe başlı başına bir değişiklik unsuruyken kendi içindeki değişimlere de adapte olabilmeyi gerektiriyor. Sektörü bir adım ileri taşımak; değişmek, yeni ihtiyaçlara kendini entegre edebilmek ve her koşulda bir adım ötesine bakabilmekten geçiyor. FINTR olarak bu şekilde eleştiri bir etkinlikle, sektörü dünyanın dört bir yanından katılımcılarla buluşturarak düşünce alışverişi ve iş birliği yapmalarını elde etmiş olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu hafta içinde etkinlikle ilgili bazı istatistiksel verileri geniş bir raporla açıklayacağız. Bunun yanında, etkinlik videolarının tümü FINTR YouTube kanalından yayınlanacak. Kaçırmamak için kanalımıza abone olmanızı öneriyoruz. . İstanbul Fintech Week’in arkasından, yıl süresince buluşmalar, atölyeler, yuvarlak masa toplantıları, startup sunum günleri ve öteki birçok topluluk programına yönelik çalışmalara devam edeceğiz. Buradan IFW’nun dünya genelinde bir etkinlik olmasında verdikleri desteklerden dolayı tüm sponsorlarımıza ve partnerlerimize teşekkürü bir borç biliriz.’’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.