Fiyatında Yarılanma Gerçekleşti: BTC Son 10 Ayın En Düşük Seviyesinde!

Geleneksel piyasalarda görülen ciddi satış baskısı Bitcoin’i de vurdu. Kripto para piyasasının tamamı Perşembe günü itibariyle kelimenin tam anlamıyla kaos içinde.

Bitcoin Niçin Düşüyor?

Piyasa değerine gore en kıymetli kripto para Bitcoin, Mayıs 2019’dan bu yana kaydettiği en düşük düzey olan 5.550 dolara kadar geriledi. Yalnız birkaç dakika saat içinde %25’e yakın kıymet kaybeden Bitcoin haberimizin hazırlandığı an itibariyle birazcık olsun durulmuş durumda. Öyleki ki, fiyatlar da kısa sürede 6.550 doların üstüne çıktı.

Kripto para piyasasında bunlar yaşanırken, Almanya’nın DAX, Fransa’nın CAC ve İngiltere’nin FTSE 100’ü benzer biçimde büyük Avrupa hisse senedi piyasası endeksleri de haberimizin hazırlandığı an itibariyle minimum yüzde 6 oranında kıymet kaybı yaşamış durumda. Ayrıca, S&P 500’deki vadeli işlemler yüzde 4,5’in üstünde seyrediyor. Asya hisse senetleri de Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 4,5 oranında kıymet yitirdi.

Bilhassa Corona virüsü sebebiyle dünyanın dört bir yanında oldukca ciddi önlemler alınması bu düşüşlerde mühim seviyede etkili oldu.

Geleneksel Piyasalarda Durum Ne?

Hisse senetleri ve Bitcoin’de kıymet kaybı sürerken, kriz anlarında yatırımcılar tarafınca güvenli sığınak olarak görülen Altın, kazançları arttırmak için savaşım ediyor. Sarı metal şu ​​anda gün içinde oldukca büyük bir değişiklik yaşamadı. Altın ons başına 1.642dolardan işlem görüyor. Dolar ve Euro cephesinde ise oldukca bir değişim görülmedi. 12 mart 2020 itibariyle ABD Doları 6,235’ten Euro ise 7.01 Türk Lirası’ndan işlem görüyor.

Bitcoin’de Trend Hangi Yönde Devam Edecek?

Teknik açıdan bakıldığında, Bitcoin hala düşüş bölgesinde hareket ediyor ve risk altında ve 100 haftalık ortalamanın 7.200 dolarlık kilit desteği aşağı yönlü kırıldı.  Popüler analist Josh Rager, 200 haftalık ortalamanın kırılmasının 5.500 dolara ve sonrasında daha derin bir düşüşe kapı açtığını söylemiş oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.