Fujitsu, Belçika’da ‘Blockchain İnovasyon Merkezi’ Açtı

Japonya’nın önde gelen önder teknoloji ve yazışma firmalarından Fujitsu, Belçika’nın başkenti Brüksel‘de internasyonal “Blockchain İnovasyon Merkezi“nin açılışını duyurdu. Bu merkezin blockchain teknolojisinin potansiyel uygulama alanları üstüne araştırmalar yürütmesi planlanıyor.

Blockchain AR-GE emekleri yürütülecek

Şirketten meydana getirilen basın açıklamasında Fujitsu, yeni merkezin blockchain bazlı çözüm yolları üstüne araştırma ve geliştirme (AR-GE) çalışmalarına imza atacağı açıklandı. Üstelik bu çalışmaların derhal her sektörü kapsayacağı ve hiçbir kategoriye sınırı olan olmayacağı da Fujitsu’nun basın açıklamasında yer aldı. Buna bakılırsa Blockchain üstünden oylama teknolojisi bile geliştirilebilecek.

‘Bu yalnız bir başlangıç’

Fujitsu’nun Belçika, Hollanda ve Lüksemburg bölgelerinden görevli Benelux ofisinin başındaki isim Yves de Beauregard, müşterileri içinde blockchain teknolojisine duyulan ilginin her geçen gün arttığını, dağınık cüzdan teknolojisi (DLT) üstüne kurulu uygulamaların ise halen daha keşfedilmemiş bulunduğunu belirtti.

Beauregard “Bu yalnız bir başlangıç” diyerek “Gayemiz blockchain teknolojisinin çeşitli kurumsal alanlarda potansiyel kullanım yöntemlerini keşfetmek” açıklamasında bulunmuş oldu.

Niçin Brüksel seçildi?

Brüksel’in blockchain araştırmaları merkezi olarak seçilmesi ise Fujitsu’ya bakılırsa “Coğrafi, politik, teknolojik ve linguistik” gerekçelere dayanıyor. Blockchain teknolojisi üstüne inşa edilen uygulamaların internasyonal organizasyonlar tarafınca kullanılması noktasında Brüksel’in avantajlı olduğu düşünülüyor olsa gerek.

Daha ilkin de Cointelegraph sitesi, Japonya menşeli blockchain ve kripto para şirketi Tech Bureau‘nun Belçikalı şirket Digipolis‘e hususi blockchain ağı kurma girişiminde bulunduğunu haberleştirmişti. Bu teknoloji ise Belçika’nın Gent ve Antwerp şehirlerinin belediye yönetim uygulamalarının daha verimli hale gelmesi amaçlanıyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.