Google Blockchain Teknolojisi Üzerine Çalışıyor!

Google’ın bulut bilişim hizmetini geliştirmek ve öteki rakip firmalarla olan rekabetten geri kalmamak için blockchain teknolojileri üstüne çalmış olduğu bildirildi. Bloomberg’de yer edinen haberde Google’ın blockchain teknolojisi ile dağınık dijital cüzdanlar geliştirme fikrine sıcak bakmış olduğu açıklandı. Bu yolla Google hem harcamaları kısabilir, hem de para transferlerini dağınık bilgisayarlar üstünden doğrulayabilir.

Yakın tarihte Google Hisse adlı ödeme altyapısının blockchain ağına taşınması durumunda Google’ın sunucu maliyetlerinden tutum edebilmesi mümkün hale gelebilir. Öte taraftan bulut depolama sistemlerinde de blockchain ağından faydalanılması söz mevzusu olabilir.

Yeni Blockchain girişimlerine destek çıkıyor

Google’ın bağlı bulunmuş olduğu ana şirket Alphabet, gelişen teknolojiye ayak uydurarak blockchain üstüne çalışan yeni girişimleri ya bünyesine katıyor, ya da ortak alıyor. Google Ventures ile yatırımcılık faaliyetlerini sürdüren şirket son olarak Blockchain Luxembourg adlı cüzdan uygulamasına yatırım yapmasıyla gündeme gelmişti.

Ripple ağına yatırım icra eden Google Ventures hem de kripto para varlık yönetim platformu LedgerX, internasyonal ödeme servis sağlayıcısı Veem ve şimdilerde faaliyetlerine son veren Buttercoin‘e gerçekleştirdiği yatırımlarıyla da biliniyor.

Rakip firmalar da geri kalmıyor

Öte taraftan IBM ve Microsoft şeklinde rakip teknoloji şirketleri de blockchain ile ilgili servislere olan ilgisiyle biliniyor. An itibariyle 706 milyon dolar değerinde olan blockchain ürün ve servislerinin 2024 yılı itibariyle 60 milyar dolar rakamına yetişmesi da çeşitli araştırma şirketleri tarafınca açıklanan tahminler içinde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.