Google’daki Bitcoin Aramaları, Bitcoin’in Fiyatıyla Eşzamanlı Düştü

2017 yılı Bitcoin’in parladığı ve inanılmaz sükse yapmış olduğu bir yıl olarak kayıtlara geçti. Fiyatı 20 bin dolar sınırını zorlayan Bitcoin şimdilerde eski günlerini mumla arıyor.

Aranma hacmi Google Trendler’e yansıdı

Sayıları her geçen gün artan altcoinlerin oldukça daha süratli ve düşük komisyonlu para transferini mümkün kılmasının peşinden Bitcoin’e olan ilgi giderek azalmakta. Bunun en büyük göstergesi Google Trendler’e de yansımış durumda.

Geride bıraktığımız Şubat ayında kripto para pazarı Bitcoin (BTC) fiyatlarının 7 bin doların altına düşmesiyle ciddi bir kıymet yitirilmesine uğradı. Bu zamanda Google’da meydana gelen ‘Bitcoin’ kelimesinin aranma sayısı da geçen senenin Ekim ayından beri görülen en düşük adede geriledi.

İşte Google Trendler’de görülen ‘Bitcoin’ kelimesinin aranma hacmi:

Google Trendler’e yansıyan verilere nazaran ‘Bitcoin’ kelimesi en oldukça 17-23 Aralık tarihleri içinde Google’da aratılmış. Hatırlanacağı suretiyle 17 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin’in fiyatı 20,000 dolara kadar tırmanmıştı. Tamamı Bitcoin’in Google’da aranmasının fiyatıyla doğru orantılı bulunduğunu gösteren veriler.

Şubat’ta aranma hacmi dip yapmış oldu

Sadece 2018’in Şubat ayının ortalarında bu grafik baş aşağıya döndü ve Bitcoin kelimesinin aranma hacmi resmen dip yapmış oldu. Mart ayının ilk yarısında Bitcoin kelimesi Google Trendler tarafınca 19 puanla değerlendirildi.

Gene Google Trendler‘den yaptığımız araştırmalarda Bitcoin’in ilk kez 19 puan almış olduğu tarihin 2017’nin Ekim ayı olduğu görülüyor. Bu zamanda CoinMarketCap‘ten elde edilmiş sayılara nazaran Bitcoin’in fiyatı 4,300 dolar seviyelerindeydi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.