Güney Afrika’da Bitcoin İle Fidye Talep Edildi

Cenup Afrika’da son yaşanmış olan vaka ülkede Bitcoin ile ilgilenen birçok şahıs bulunduğunu doğrulayan bir detay oldu. Mevcut olarak Afrika bölgesinin ne gelişmiş ülkelerinden birisi konumunda olan ve devamlı olarak kendisini geliştirmesine karşın yaşanmış olan gasp, kaçırma, fidye ve benzeri vakalar ile tanınan ülkenin son vakası ise ülke yetkililerini dahi şaşırttı. Ufak bir evladı kaçıran gaspçılar daha sonrasında çocuğun ailesi ile iletişime geçerek kendilerine 27 Mayıs geçmişine kadar 120 bin dolarlık Bitcoin ödemesi yapılmasını, aksi taktirde kendilerinin evladı öldürecek ve bu anları videoya çekecek olduklarını deklare etti.

Ülke yetkilileri bu vaka karşısında daha ilkin hiçbir şekilde karşılaşmadıklarını, bu durumun bir ilk bulunduğunu ifade ederek, kaçırılan çocuğun ailesinin daha hemen hemen Bitcoin nedir onu dahi bilmediği mevzusunda informasyon verdi.

Çocuk Öldürülmüş Olabilir

Cenup Afrika’da bu tür kaçırma vakaları fazla yaşanmasına karşın yetkililer ile bir olan gaspçılar ve öteki kaçakçılar ülkede adeta bir çeteden ayrımsız şekilde sistemi yönetiyorlar. Ailenin bu kadar paraya haiz olmaması dolayısı ile şu aşamada dahi çocuğun öldürülmüş olabilecek olduğu, daha ilkin ”eğer parayı vermezseniz öldüreceğiz” denilip para verilmesine karşın canına son verilen kaçırılan kişilerin olduğu ifade edildi.

Ülkede yaşanmış olan bu olayın devamının gelebilecek olmasına karşın Cenup Afrika polisi ve güvenlik güçlerinin iyi mi ve ne benzer biçimde önlemler almaya çalışacak olduklarının da bilinmeyen olduğu, şu aşamada bu mevzuda net bir açıklamanın yapılmadığı ifade edilmekte.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.