Güney Koreli Ekonomist Uyarıyor!

Cenup Kore hükümeti, kısa süre ilkin kripto para birimine vergi uygulayacaklarını deklare etti ve bu da negatif geri dönüşlere yol açtı. Korea Times gazetesinin 21 Haziran’daki haberine nazaran, Kore Yonsei Üniversitesi ekonomisti Sung Tae-yoon, kripto para kazançlarına vergi kararının, değişen teknolojinin gelişen pazarını yavaşlatabiliceği mevzusunda  uyardı.

Sung, kripto pazarını hemen hemen gelişme ve ilerleme döneminde iken vergilendirmenin “erken” bir karar bulunduğunu söylemiş oldu. Güçlük yaratacak düzenlemelerin yada vergilendirmenin kripto endüstrisinin Cenup Kore’de gelişmesini engelleyebileceğinden kaygı ediyor. Ek olarak  “Kripto para birimleri, geleneksel kağıt para birimleri benzer biçimde evrensel bir varlık olarak kabul edilemez.” söylemine de hitabı içinde yer veriyor.

Hareketin Arkasındaki Nedenler

Kore Üniversitesi’nden Kim Jin-ill benzer biçimde karşıcılık ekonomistler, yeni pazar büyümesini engellese bile bu düzenlemenin lüzumlu olduğuna inanıyor. Sadece bazı eleştirmenler, hükümetin COVID-19 salgınının niçin olduğu mali belirsizlik sebebiyle yeni vergileri uygulamaya sokacaklarını söylüyor.

Habere nazaran, hükümet yalnızca kripto para birimi alanında değil daha birçok alanda vergi almayı planlıyor. Kore Maliye Bakanı Hong Nam-Ki’den şunları söylemiş oldu:

“Bu yıl vergilendirme sisteminde düzeltim yaparak dijital vergi benzer biçimde yeni vergilendirme türlerini getirmeyi düşüneceğiz […] Dijital vergi, Google ve Amazon benzer biçimde küresel bilişim şirketlerinin çevrimiçi faaliyetlerini uygulanan ek bir vergiyi ifade ediyor. ”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.