Güvensiz Bölgelerde Parayı Korumanın Yolu: Bitcoin

Bugün Türkiye dünyada güvenlik mevzusunda gerek içeride yaşanmış olan hırsızlık ve benzeri problemler, gerek Ortadoğu bölgesi konumunda bulunmasının da tesiri ile ”güvenlik” mevzularında ciddi sıkıntılar ve problemler yaşayabilen bir ülke konumunda. Bu ülkenin güvensiz olmasına bir niçin olarak gösterilse de içeride yaşanmış olan vakalar ülke içi güvenin daha çok hasar almasına ve daha çok problemler yaşanmasına sebep olabiliyor.

Mültecilerin çoğunlukta olduğu mahalleler ve bölgelerde daha çok hırsızlık, daha çok gasp ve daha çok kabahat işlenirken bu durumda nakit parayı belirli bu bölgelerde tutmakta büyük riskleri bununla beraber getiriyor. Bankalara parasını yatırmak istemeyen ve bankada parasının güvende olmadığını düşünen vatandaşlar ise Bitcoin’i tercih ediyor.

Bitcoin’e Tercih Tavan Yapmış oldu

Sınır bölgelerinde yaşayanların gerek bazı güvenlik endişeleri, gerek güvensizlik dolayısı ile kripto paralara olan yatırımlarının tavan olduğu tahmin ediliyor. Tam anlamı ile Türkiye’nin dört bir yanında kripto paralara olan itimat artarken, artan dolar kuru ve ekonomik güvensizlik dolayısı ile Bitcoin’e tercih tavan yaparken bankalara olan itimat ise birkaç puan azalmış durumda.

Yatırımcıların mevcut yatırımlarını korumak adına bu şekilde önlemler alması düzgüsel karşılanması gerekirken, bazı vatandaşlar ise kripto paraların güvenilir olmadığını ve güvensizlik dolayısı ile kripto paralara yatırım yapamadıkları suretiyle paralarını da nakit tutmayı tercih ettiklerini ifade ediyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.