Hacim Ağırlıklı Ortalama Fiyat (VWAP) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Hacim Ağırlıklı Averaj Fiyat (VWAP), adından da anlaşılacağı şeklinde, toplam işlem hacmine gore ağırlıklandırılmış bir hisse senedinin averaj fiyatıdır. VWAP, bir hisse senedinin belirli bir süre süresince averaj fiyatını hesaplamak için kullanılır.

Hacim ağırlıklı averaj fiyat, hisse senedinin cari fiyatını bir karşılaştırma ölçütü ile karşılaştırmaya destek olarak, yatırımcıların piyasaya ne süre girip çıkacaklarına karar vermelerini kolaylaştırır. Ek olarak VWAP, yatırımcıların bir hisse senedine (etken yada eylemsiz) yaklaşımlarını belirlemelerine ve doğru zamanda doğru ticareti yapmalarına destek olabilir.

Hacim ağırlıklı averaj fiyat (VWAP), yatırımcılar tarafınca kullanılan ve hem hacme hem de fiyata dayalı olarak menkul kıymetin gün süresince işlem görmüş olduğu averaj fiyatı veren bir işlem karşılaştırmasıdır. Bu karşılaştırma oldukça önemlidir şundan dolayı yatırımcılara bir menkul kıymetin hem trendi hem de kıymeti hakkında düşünce verir.

  • Hacim ağırlıklı averaj fiyat (VWAP), hareketli ortalamanın iyi mi göründüğüne benzer şekilde gün içi grafiklerde (1 dakika, 15 dakika vb.) tek bir satır olarak görünür.
  • Bireysel yada kurumsal yatırımcılar, gün içi trendleri belirlemek için VWAP’ı tecim kurallarının bir parçası olarak çoğunlukla kullanabilirler.

Hacim Ağırlıklı Averaj Fiyat (VWAP) Bizlere Ne Konu alıyor?

Büyük kurumsal alıcılar ve yatırım fonları, mümkün olduğunca minik bir piyasa etkisiyle hisse senetlerine girip çıkmaya destek olmak için VWAP oranını kullanır. Bundan dolayı, kurumlar mümkün olduğunda VWAP’ın altında yada üstünde satış hayata geçirmeye çalışacaktır. Bu şekilde eylemleri, fiyatı oradan uzaklaştırmak yerine averaja geri itmektedir.

Yatırımcılar VWAP’ı bir trend onay aracı olarak kullanabilir ve bunun çevresinde tecim kuralları oluşturabilir. Mesela yatırımcılar, fiyat VWAP’ın üstünde olduğunda uzun pozisyonlar başlatmayı tercih edebilirler. Ve gene yatırımcılar fiyat VWAP’ın altında olduğunda kısa pozisyonlar başlatmayı tercih edebilirler .

Hacim Ağırlıklı Averaj Fiyat (VWAP) ile Rahat Hareketli Averaj Arasındaki Fark Nedir?

Herhangi bir grafiğe bakmış olduğunuzda VWAP ve hareketli averaj birbiri ile benzer görünebilir. Sadece bu iki gösterge değişik şeyleri hesaplamak için kullanılmaktadır.

  • VWAP, hacimle çarpılan fiyat toplamının toplam hacme bölünmesiyle hesaplanır.
  • Rahat bir hareketli averaj, belirli bir dönemdeki kapanış fiyatlarının toplanması ve arkasından bunun kaç dönem olduğuna bölünmesiyle hesaplanır . Rahat hareketli averaj hesaplanırken hacim hesaba katılmaz.

Hacim Ağırlıklı Averaj Fiyat (VWAP) Kullanım Sınırlamaları

VWAP, tek günlük bir göstergedir ve her yeni işlem gününün açılışında tekrardan başlatılır. Günlerce averaj bir VWAP yaratmaya çalışmak, ortalamanın yukarıda açıklanmış olduğu şeklinde gerçek VWAP okumasından saptığı anlamına gelebilir.

Bazı kurumlar bir menkul kıymetin fiyatı VWAP’ın altında olduğunda satın almayı yada üstünde olduğunda satmayı tercih ederken, VWAP tek başına dikkate alınması ihtiyaç duyulan tek unsur değildir.

Kuvvetli yükselişlerde, fiyat VWAP’ın altına asla düşmeden yada bir tek ara sıra düşmeden günlerce daha yüksek hareket etmeye devam edebilir. Bundan dolayı, fiyatın VWAP’ın altına düşmesini beklemek, fiyatlar süratli bir halde yükseliyorsa kaçırılmış bir fırsat anlamına gelebilir. Mühim bir öteki nokta ise VWAP’in, doğası gereği tahmine dayalı niteliklere yada hesaplamalara haiz olmamasıdır.

Hacim Ağırlıklı Averaj Fiyat (VWAP) Niçin Önemlidir?

VWAP, bir menkul kıymetin fiyatının süre içinde yumuşatılmış bir göstergesini görmek isteyen yatırımcılar tarafınca kullanılır. Ek olarak, alım satımlarının almaya yada satmaya çalışmış oldukları menkul kıymetin fiyatını değiştirmemesini sağlamaları ihtiyaç duyulan daha büyük yatırımcılar tarafınca da kullanılır. Mesela, bir riskten korunma fonu, söz mevzusu menkul kıymetin fiyatını suni olarak şişirmekten kaçınmak için menkul kıymetin VWAP’sinin üstündeki bir fiyat için bir satın alma emri vermekten kaçınabilir. Aynı şekilde, VWAP’ın oldukca altında sipariş vermekten kaçınabilirler, böylece fiyat satışları tarafınca aşağı çekilmez.

VWAP Iyi mi Hesaplanır?

Bir oldukca alım satım arayüzünden bu göstergeyi seçmeniz kafi olur ve hesaplamalar sizin için yapılır. Gene de göstergeyi daha verimli şekilde kullanabilmek için altında yatan formülü bilmek yararlı olabilir. Peki VWAP iyi mi hesaplanır?

VWAP’yi hesaplamak için her bir işlem için alınıp satılan kıymeti (fiyat çarpı hacim) toplamamız ve bunu toplam hacme bölmemiz gerekir.

VWAP=∑ (Tipik Fiyat * Hacim) /∑ Hacim

burada

Tipik Fiyat= Tepe+ Dip+ Kapanış /3 olur.

Örnek Hesaplama

İlk adım, hisse senedi için tipik fiyatı hesaplamaktır. Tipik fiyat denilen kavram, hisse senedinin o günkü en yüksek fiyatı, en düşük fiyatı ve kapanış fiyatının averajıdır. [(H + L + C) / 3] formülünü kullanarak, H = 20, L = 15 ve C = 18 ise, hisse senedinin averaj fiyatı şu şekilde olur:

Tipik Fiyat = (20 + 15 + 18) / 3 = 17,67

Peşinden, tipik fiyatı hacimle çarpmanız gerekir. V = 20 ise:

17,67 * 20 = 353,33

Size kümülatif hacmi vermek için gün süresince toplanırken cari toplam hacmi tutabilirsiniz. Örneğimizdeki kümülatif hacim 78’dir .

Bundan dolayı, yukarıdaki VWAP formülünü kullanarak:

VWAP = 353,33 / 78 = 4,53

Hisse senedi grafiğindeki her veri noktası için VWAP’yi göstermek için her dönem için hacim ağırlıklı averaj fiyat hesaplanabilir. VWAP’ın neticeleri hisse senedi grafiğinde bir çizgi olarak gösterilir. Bir yatırımcının daima VWAP’ı hesaplaması gerekmez; tecim yazılımında otomatikman yapılır. Yatırımcının yalnızca VWAP hesaplamasında dikkate alınacak istenen dönem sayısını belirtmesi gerekir.

Hacim Ağırlıklı Averaj Fiyata Dair Son Düşünceler

VWAP, yatırımcılara bir varlığın belirli bir süre aralığı için averaj fiyatını hacmine bağlı olarak veren bir göstergedir.

Bazı yatırımcılar, fiyat ve VWAP çizgisinin kesişimini pozisyonlara girmek ve çıkmak için kullanabilir. VWAP bilhassa, büyük alım satımların potansiyel giriş ve çıkış noktalarını belirlemeye destek olabilir.

VWAP bir gecikmeli göstergedir doğrusu fiyat tahminine yönelik bir özelliği yoktur. Bazı trader’lar bu göstergeyi gün içi analizler için kullanmanın en iyi yaklaşım bulunduğunu düşünür. Öteki piyasa analizi araçları şeklinde VWAP de izole bir halde yorumlanmamalıdır ve öteki tekniklerle birleştirildiğinde en iyi sonucu verir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.