Handshake (HNS) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Handshake bugün, internet sayfası adresleri, herhangi bir tesir alanında noktadan sonrasında hangi harf kombinasyonlarının kullanılabileceğine ilişkin standartları belirleyen ICANN adlı kar amacı gütmeyen bir müessese tarafınca yönetilmektedir (.com, .org, .net ve öteki birçok çeşit).

Handshake, ICANN’in üst düzey alan adlarını oluşturma ve yayınlama mevzusunda merkezi otorite rolünü, data işlem ağı tarafınca işletilen bir açık artırma sistemiyle değiştirmeyi amaçlamaktadır. ICANN resimde olmadığı için, Handshake sınırsız sayıda üst düzey tesir alanı sunabileceğine inanıyor.

ICANN şeklinde merkezi bir varlığa bir alternatif oluşturmanın başka bir mühim yan tesiri vardır. Zaman içinde, Sertifika Yetkilileri yada CA’lar olarak adlandırılan alan adlarının yönetiminde yer edinen bir grup firmanın eski hale gelmesine destek olabilir.

Bugünün internet sayfasında CA’lar, kullanıcılara gerçek bir internet sayfasına bağlanıp bağlanmadıklarını söyler. (Tarayıcınızın URL çubuğunda yeşil asma kilit simgesi her göründüğünde işte bir CA görebilirsiniz.)

Gene de, mevcut sistemle ilgili bir problem, CA’ların – hata yada manipülasyon kanalıyla – gerçek bir internet sayfasını belirlemede hata yapabilmeleridir. CA sistemi ek olarak, tesir alanlarının bir listesini tutmak için ICANN’e bağlıdır ve bu da onu merkezi yönetimden kaynaklanabilecek hatalara doğal olarak kılar.

Handshake’de, kullanıcılara bir internet sayfasına güvenip güvenemeyeceklerini söyleyen doğrulama, blok zincirine geçerek potansiyel olarak web’in en eski kaynaklarından birini yönetmek için yeni bir yol oluşturacaktır.

Basitçe ifade etmek gerekirse, Handshake, internet sayfası adreslerini açık artırmalar kanalıyla dağıtmak için bir sistemdir.

Handshake ile iki haftada bir üst düzey alan adları için açık artırmalar düzenlenir. Kullanıcılar, açık artırmaya katılmak için Handshake’in kripto para birimi HNS’ye teklif vermelidir.

Kazanan teklifi veren, Vickrey açık çoğaltması olarak malum bir formatı kullanarak ikinci en yüksek fiyatı öder. Bu açık artırmaların tümü, Handshake yazılımı tarafınca otomatikman gerçekleştirilir.

Handshake Blok Zinciri

Handshake blok zinciri, Bitcoin blok zinciriyle birkaç benzerlik paylaşıyor . Mesela, Handshake yazılımını çalıştıran madenciler, matematiksel bulmacaları çözerek ve Handshake blok zincirine bloklar ilave ederek yeni basılmış HNS tokenlarının kilidini açmak için rekabet ediyor.

Bitcoin’de olduğu şeklinde, her 10 dakikada bir blok zincirine yeni bloklar eklenmiş olur. Ek olarak, Bitcoin şeklinde, Handshake’in de oluşturulabilecek HNS arzında durağan(durgun) 2,04 milyar limiti vardır.

Handshake madencilerine bu görevi yerine getirmeleri için her 10 dakikada bir 2.000 HNS ödeniyor.

Handshake Domain Adları Oluşturma

Handshake adları bir açık artırmada talep edilmelidir. Tüm ihtimaller içinde Handshake adları, Handshake ağının başlatılmasından sonraki bir yıl içinde teklif vermeye hazır olacak.

Bir Handshake adı oluşturmak isteyen bir kullanıcının mevcut olup olmadığını denetim etmesi ve peşinden bir açık artırma açan ağa hususi bir işlem göndermesi gerekir. Ağın algoritması ondan sonra bu açık artırmanın ne vakit yapılacağını belirleyecektir.

Handshake adları çeşitli şekillerde kullanılabilir. Mesela, bir internet sayfasına imlemek için kullanılabilirler, sadece hem de bir kripto para cüzdanı adresi olarak da kullanılabilirler . 

İsim Talepleri ve İsim Açık Artırmaları

Alexa tarafınca ölçüldüğü suretiyle en fazla trafiğe haiz 100.000 web adresi, sistemin kötüye kullanılmasını önlemek için mevcut sahiplerine Handshake’de ayrılıyor.

Bu web sitelerinin sahipleri, kriptografik bir kanıt yayınlayarak bir Handshake adı talep edebilir.

Müzayedeler, Handshake isimlerinin edinilmesinin ana yoludur. Kullanıcılar ortalama olarak her 14 günde bir isim için teklif verebilir. Teklifler özeldir ve en yüksek teklif kazanır.

Handshake’i Kim Geliştirdi?

Handshake, kripto para birimine derin bir halde dahil olan bir grup teknoloji uzmanının ürünüdür.

Bu grup, Bitcoin’in Lightning Network’ünün kurulmasına yardım eden Joseph Poon ve erken bitcoin startup Purse’un CTO’su Christopher ‘JJ’ Jeffrey’i içeriyor.

Handshake ekibi şu ana kadar saygı duyulan risk sermayesi firmalarından 10,2 milyon dolarlık yatırım aldı. Bunlar içinde Andreesen Horowitz, Draper Associates ve Peter Thiel’s Founders Fund bulunmaktadır. Finansman turuna toplam 67 yatırımcı katıldı.

Yatırımcılar, 1,36 milyar HNS’nin ilk arzının %7,5’ini aldı.

Handshake Lansmanı

Unutulmamalıdır ki, Handshake’in yaratıcıları, HNS tokenlarını yaratıcı bir halde fiyatlandırarak ve dağıtarak HNS kripto para biriminin bozulmasını süratli bir halde başlatmaya çalıştı.

Ekip, geliştiriciler ve yatırımcılar için HNS tokenlarının ortalama %15’ini bir kenara bıraktıktan sonrasında,%68’i açık kaynak geliştiricilere gitti ve ilk tedarikin geri kalanını dağıtmaya devam etti.

Handshake’in yaratıcıları, alan adlarıyla ilgilenen tüm tarafların yeni sistemlerini benimsemek için bir teşvike gereksinim duyacaklarını düşündükleri için, HNS’nin geri kalanı web’in en iyi internet sayfaları olan ICANN ve CA’lara tahsis edildi.

Handshake resmi olarak 3 Şubat 2020’de başlatıldı.

HNS’nin Niçin Bir Kıymeti Var?

Handshake ağının resmi para birimi HNS’dir. Bu, kullananların domain adları için açık artırmalara katılmak için HNS satın almaları ve bu mevcut adresler için yenileme tutarı ödemeleri gerektiği anlamına gelir. 

Handshake kullanıcıları diledikleri herhangi bir üst düzey alanı oluşturabildikleri için, alan adlarının tedariki keskin bir halde artma potansiyeline haizdir. Yeni üst düzey domain adları, kullanıcılar içinde popülerlik kazanabilir ve böylece daha çok alan adı talebini artırabilir. 

2020 itibariyle 366 milyondan fazla alan adı, averaj 10-15 dolarlık bir maliyetle kaydedildi . Bu, yılda 3 milyar doların üstünde küresel bir alan adı tescil pazarı anlamına gelir. O halde Handshake fırsatı, 3 milyar dolarlık alan adı tescil işini daha güvenilir bir alternatifle bozmaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.