Hindistan Bitcoin’i Yasaklayabilir

Hindistan’ın eski Iktisat İşleri Sekreteri Shaktikanta Das, Hindistan hükümeti tarafınca derhal kripto paraların yasaklanmasını istedi. Tüm dünyada eleştiri dönemden geçen kripto paralar gerek kazançları, gerek ise yatırımcılarına kazandırmaları yardımıyla oldukca fazla dikkat çekiyorlar.

Kara para aklama, vergi kaçırma ve benzeri fena işlemlerde sık sık kullanıldığı malum Bitcoin ve öteki kripto paraların yasaklanmasını istedi. Şuan Hindistan’da etken olarak finansal mevzularda vazife alan ve hükümetin elit isimlerinden birisi olan Das, şu ifadeleri kullandı;

”Bunu etkili bir halde düzenlemenin mümkün olamayacağını kabul edelim. Şundan dolayı onlar evlerinden işlem yapacaklar. İşlemleri denetlemek için her eve giremezsiniz. Şu demek oluyor ki bence bu ciddi bir mesele ve buna kesinlikle izin verilmemeli”

Hindistan İstemiyor

Hindistan finansal yönetiminin kripto paraları istemediği, ülkede aslına bakarsanız üst düzey olan yoksulluk, yolsuzluklar ve finansal sorunların bu tür kripto paralar ile daha çok ilerlemesinin engellenmesi hedefleniyor.

Bazı siyasal yetkililerinin bu mevzuda karar alınmasına yönelik baskıları sonrasında Hindistan’da Bitcoin’in yasaklanabilecek olduğu düşünülüyor.

Hindistan’ın kripto paraları daha oldukca insan hakları özgürlüklerini daha çok arttıracağından dolayı istemeyebilecek olduğu tahmin ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.