Holochain (HOT) Nedir, Holochain (HOT) Nereden Alınır?

Holochain tamamen dağınık, uçtan uca depolanan uygulamalar geliştirme sürecinde yazılımcıların yaşamını kolaylaştırmayı amaçlayan açık kaynak bir kütüphanedir. Şimdi Holochain’i daha yakından inceleyelim…

Holochain Nedir?

Holochain, dağıtılmış uygulamalar için bir çerçevedir. Bunu daha genel bir blockchain türü olarak düşünebilirsiniz. Holochain, geleneksel blok zincirleri benzer biçimde veri merkezli olmak yerine, gizmen merkezli bir yaklaşım benimsiyor. Bu mimari, ağı, üstüne inşa edebileceğiniz geniş bir dağıtık veri yapıları dizisine açar. İsterseniz Holochain kullanarak bir Bitcoin klonu bile oluşturabilirsiniz.

Basitçe, Holochain ekibinin amacı, geleneksel blok zincirlerinden daha ölçeklenebilir ve özelleştirilebilir bir çözüm sağlamaktır.

BitTorrent ve Git’in haiz olduğu çeşitli avantajların bir arada harmanlandığı bu sistem geleneksel blockhain zincirinden daha esnek, ölçeklenebilir ve verimli uygulamalar geliştirmeye imkân tanımasıyla öne çıkıyor. dApps olarak da bildiğimiz bu uygulamaların şaşırtıcı derecede süratli çalışmasını elde eden Holochain’in işlem hacmi ise her geçen gün büyümeyi sürdürüyor.

Ayrıca Holochain adını tahmin edilebileceği suretiyle hologram teknolojisine borçlu. Her bir ışık hüzmesinin birleşerek hologram görselini meydana getirmesi benzer biçimde Holochain de peer-to-peer teknolojisiyle ağ üstündeki herkesi sistemin bir parçası olarak değerlendiriyor. Bu sayede blockhain ağının en büyük dezavantajları içinde yer edinen ölçeklenebilirlik, hız ve performans değerleri Holochain’de optimize edilebiliyor.

Holochain Ne İçin Kullanılabilir?

2017 senesinde temelleri atılan Holochain’in geliştirici ekibi, kurmuş oldukları bu blockhain alternatifi yapıyı daha oldukca aşağıdaki uygulamalar için ideal görüyorlar:

 • Toplumsal ağlar
 • Tedarik zincirleri
 • Uber ve Airbnb benzer biçimde, uçtan uca işleyen platformlar
 • Oylama sistemleri
 • İş akışı düzenleme ve geri dönüş toplama sistemleri ile çeşitli kamu kuruluşları

Hot Token ve Holo Yakıtı

Ekip, projeyi finanse etmek için yer tutucu bir ERC20 tokenı olan HOT ile ilk madeni para teklifi (ICO) düzenledi. Şimdi HOT satın alabilir ve takas edebilirsiniz, sadece ağ canlı olduğunda Holo yakıtıyla takas etmeniz gerekecektir.

Holo yakıtı, Holochain’in mahalli para birimidir. Esas olarak, Holochain uygulamaları (hApps), Holochain ana bilgisayarlarına hizmetleri için Holo yakıt olarak ödeme yapar. Sadece, bunu kolay bir eşler arası para birimi olarak da kullanabilirsiniz.

Ekip, Holo yakıt kıymetini ağdaki ana bilgisayarların data işlem kapasitesine bağlayarak durağan(durgun) tutmaya çalışıyor.

Holochain Ekibi

Kurucu ortaklar Arthur Brock ve Eric Harris, Holochain’i Aralık 2016’da kurdular. Brock, on yılı aşkın bir sistem mimarisi deneyimine haizdir. Harris’in ise B.S. Yale’den Bilgisayar Bilimleri ve varlıklı bir girişimcilik zamanı vardır. Ekip, Mart 2019’da kontrol ağlarında kapalı bir alfa başlattı.

Holochain Nereden Alınır?

Github üstünden tüm kaynaklarına ulaşabileceğiniz açık kaynak Holochain’in dijital para birimi Holo diye adlandırılıyor ve borsalarda HOT kısaltmasıyla işlem görüyor. HOT elde etmek için en iyi seçeneğiniz Binance üzerindedir. Borsa platformunda Bitcoin, Ethereum, Binance Coin yada Tether takas edebilirsiniz. Holochain, satın almak için dünyanın en popüler kripto para borsası Binance’a buradan üye olabilirsiniz.

HOT Nerede Saklanır?

Şu anda HOT bir ERC20 toeknıdır. Bu yüzden onu ERC20 uyumlu bir cüzdanda saklamanız gerekir. Popüler bir çevrimiçi seçenek MyEtherWallet’tir.

Ek güvenlik için Trezor yada Ledger Nano S benzer biçimde bir donanım cüzdanına bakabilirsiniz.

Holochain ekibi ana ağını başlattığında, HOT tokenlarınızı Holo yakıtı ile değiştirmeniz gerekecek. Ekipten gelecek duyuruların ne süre olacağı ve hangi eylemlerin gerçekleştirileceği mevzusunda gözünüzü dört açmanız gerekecektir.

Blockchain ve Öteki Dağıtılmış Defter Teknolojileri (DLT)?

Holochain, Blockchain, DAG zincirleri ve öteki DLT’lerle bazı teknolojik ve kavramsal benzerliklere haiz olduğundan bir DLT olarak kabul edilebilir . Sadece, kökten değişik varsayımlar üstüne kurulmuştur.

Temel farklılıklar:

 • Holochain bir platform yada ağ değil, bir geliştirme çerçevesidir. (Tendermint’e benzer).
 • Tüm kod yürütme, veri oluşturma ve veri depolama, “global bir bilgisayar” yerine kendi düğümünü çalıştıran bireysel bir kullanıcı vesilesiyle gerçekleşir.
 • Her insana açık blockchain platformlarından değişik olarak, her uygulamanın hususi bir ağı ve veri deposu vardır.
 • Uygulamalar ek olarak kendi yönetişim politikalarını, izin sistemlerini ve düşünce birliği / tutarlılık algoritmalarını tanımlayabilir.
 • Ayrı ağlarda yaşayan uygulamaların bir “köprü” API’si vesilesiyle birbirine bağlanması kolaydır.
 • Holochain , madencilik, stake etme yada BFT algoritmaları vesilesiyle küresel anlaşmayı koordine etmek yerine, her veri girişi için rastgele seçilen ‘doğrulayıcılar’ vesilesiyle eleştiri verilerin güvenilirliğini kuvvetlendirir. Bu, veri bütünlüğüne yönelik saldırıları istatistiksel olarak zorlaştırır.
 • Her düğüm, kendi defterini kendi cihazında saklar. Bu, hususi verilerin genel verilerle aynı uygulamada saklanabileceği anlamına gelir.
 • Holochain, hard fork geçişlerini kestirmek ve desteklemek için yerleşik araçlara haizdir.
 • Veri depolama ve doğrulama sorumluluğu, üst üste binen ‘neighborhoods’’ oluşturan bir seçim algoritması vesilesiyle düğümler içinde dağıtılır. Bu, depolama ve hesaplama gereksinimlerini azaltarak Holochain’i performans açısından parçalanmış blok zincirleri yada DAG zincirleriyle karşılaştırılabilir hale getirir.
 • Düğümler, verileri halka açık bir deftere yazmadan  direkt birbirleriyle yazışma kurabilir.
 • Anahtarlar bir düğüm için benzersizdir ve başka bir düğümde kullanılamaz. Anahtar yönetimi, yerleşik bir dağıtılmış PKI dApp tarafınca desteklenir .
 • Holochain, mahalli olarak anonimliği desteklemez, bunun yerine kimlik sürekliliği için optimize edilmiştir.

Holochain’e Dair Son Düşünceler

Holochain, dağıtılmış sistemleri iyi mi gördüğümüzü tekrardan tanımlamak için iddialı bir yaklaşım benimsiyor. Veri merkezli bir ağ yerine aracı merkezli bir ağ oluşturmak kolay bir iş değildir. Bununla beraber, ekip istikrarlı bir ilerleme kaydediyor ve hızla birçok kripto topluluğu üyesinin yeni bir favorisi haline geldi.

İleriki seneler için merakla beklenen bir yol haritasıyla, 2019 yılının platformun başarısı için oldukca mühim olduğuna kuşku yok. Holochain, yeni mimari yaklaşımında başarıya ulaşmış olursa, fanatik kitlesinin olacağına inanılmış olduğu Ethereum katiline dönüşebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.