Huawei’den Yeni Patent: Dijital Varlıkları Blockchain ile Koruyacak

Çinli kontakt devi ve akıllı telefon üreticisi Huawei, dijital varlıklara dair hakları koruma altına alabilmek için blockchain teknolojisinden faydalanmaya başlamış olacak. Bu yeni gelişme, firmanın yapmış olduğu patent başvurusuyla ortaya çıktı.

P2P doğrulama sistemi kullanılıyor

Ülkenin resmî Fikri Iyelik Hakları Ofisi‘ne patent başvurusunda bulunan Huawei’nin blockchain ağı üzerine inşa edilmiş kişiden kişiye (P2P) doğrulama sisteminden faydalanılan yeni bir buluş geliştirdiği netleşti.

Patent başvurusu için gönderilen belgeler, bu yeni nesil teknoloji hakkında önemli ipuçlarını da barındırıyor. Buna bakılırsa dijital olarak sanal ortamda barındırılan bir verinin doğrulaması, bu sistem yardımıyla gerçekleştirilebilecek.

Bir kişi veriyi indirme isteği gönderdiğinde uçtan uca (P2P) ağ sistemi, kişinin lisans sahibi olup olmadığını doğruluyor. Derhal sonrasında indirilmek istenen veri doğrulamadan geçiyor ve gerçek sahibi kişi, ilgili dosyayı indirebiliyor.

Yeni nesil uygulamalar da yolda!

Huawei, bu teknolojisin fikri iyelik haklarını koruma altına almanın en kolay ve etkili yöntemi olduğu iddiasında. Hususi verileri tek bir sunucuda saklamaktansa tüm bilgisayarlara dağıtma fikri hakikaten yenilikçi. Bu sayede yalnızca gerçek sahibi kişiler ilgili veriye ulaşabilecek ve bu işlemin sağlaması oldukça düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilecek.

Üstelik bu yenilikçi emek verme, Huawei şirketinin blockchain ile ilgili tek emek vermesi da olmayabilir. Gelecekte Çinli teknoloji devinin blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen yeni uygulamalar geliştirebileceğinin habercisi olarak yorumlamak yanlış olmayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.