Hükümetlerin Kripto Paralara Neden Tepki Gösterdiğini Anlamanızı Sağlayacak Gerçekler

Çoğumuz ara sıra denk geliyoruz. Kripto paralar son dönemde bir taraftan büyük bir ilgi ile karşı karşıya olduğu şeklinde bir taraftan da bununla beraber büyük bir karşıt görüşe haiz yetkililerin görüşü ile karşı karşıya kalıyor. Hollanda, Almanya, Fransa ve daha nice ülkeler kripto paralar ile ilgili önlemler almak, yenilikler ile ilgili yeni yasalar hazırlamak üstünde çalışmalara devam ediyorlar.

Basında çıkan haberler, hükûmet yetkilileri tarafınca meydana getirilen açıklamada ve toplumsal medya sitesi sahipleri tarafınca meydana getirilen tüm açıklamalar genel olarak Bitcoin ve kripto paraların engellenmesi yada önlemler alınması yönünde oluyor.

Bazı hükûmetler tarafınca engelleme emek harcamaları son hız devam ederken, bazı hükûmetler ise kripto paraların gelecekte daha çok kullanılabilecek bulunduğunu belirtiyorlar.

Kripto paralara yönelik durum bu şekilde olunca yatırımcılar ise niçin dolayı kripto paralar ile ilgili bazı meşhur adlar, siyasiler ve web siteleri tarafınca negatif açıklamalar yapıldığını haklı olarak merak ediyor ve soruyorlar. Bununla ilgili gerek yerli, gerek yabancı kaynaklarda pek fazla data bulunmuyor.

Kara Para Aklama Endişesi

Hükûmetler tarafınca kripto paraların engellenmesi ile ilgili emekler yada kullanımını kısıtlamak adına atılan yeni adımlar genel olarak kara para aklama problemlerinden dolayı doğuyor. Cenup Kore, Almanya, Fransa ve Hollanda ve daha birçok ülke tarafınca kripto paraların kara para aklamak adına kullanılabilecek olduğu, bunun ise ülkeler adına oldukca büyük problemler ve suçlara sebep olabilecek olduğundan bu tür emekler yürütülmüş olduğu tahmin ediliyor.

Kara para aklama ile ilgili olarak ihtimaller içinde bir durumda hükûmetler ülkede her insanın tamamen gizli saklı olan ve hiçbir şekilde düzgüsel şartlarda izlenemeyen, kim tarafınca kime göndermiş olduğu bilinmeyen kripto paraların izlenmesinin oldukca zor olduğundan dolayı bu şekilde kripto paraların engellenmesini istiyor olabilirler.

Vergi Kaçırma Korkusu

Bitcoin ile vergi kaçırmak isteyen milyonlarca varlıklı insanoğlunun bulunmuş olduğu dünyada her ülkede bu ve benzer vakalar şimdiden yaşanmaya başlamış durumda. Kripto paralar üstünde paralarını tutan zenginler bu sayede hükûmetler tarafınca bankada paraları daha azca yada asla görünmediği için rahatça milyonlarca dolarlık vergi kaçırabiliyorlar.

Buna en güzel örneklerden birisi bir satışı Bitcoin ile meydana getiren bir dükkan sahibinin yabancı ülkelerde gelir vergisi verirken vergi kaçırmak için satışlarını Bitcoin ile yapması gösterilebilir.

hükûmetlerin en büyük gelir kaynaklarından birisi olan vergilerin bu şekilde kaçırılması ise ülkenin geleceğine darbe vurabilecek riskte olduğundan dolayı bazı ülkeler ya kripto paraların denetlenmesi ve önlemler alınmasını, yada tamamen yasaklanmasını isteyebiliyorlar.

İzleyememe Endişesi

En fazla merak uyandıracak olan ve hepimiz adına aslen hepimizin bilmek istediği sadece bilemediği bir gerçek daha kripto para vakaları ile beraber yine gün yüzüne çıkıyor. Kripto paraların hükûmetler tarafınca engellenmek istemesinin arkasında yatan bir öteki sebep ise insanların Bitcoin alarak kendilerini gizleyebilmesi ve kendi harcamalarını bu sayede hükümetlerden kaçırması gösteriliyor. Bununla ilgili olarak en iyi örneklerden birisini Türkiye’den vermek mümkün.

Bugün Ziraat Bankası, Akbank yada başka bankalara 100 bin TL para yatırmanız durumunda gelecek 15 gün içinde kapınıza gelecek olan ”yatırım fonları” mektubunu göstermek mümkün. Hükûmeterin vatandaşlarını bu şekilde bankalardan ayrımsız izlediğini de anlatmaya gerek yok dahi yok.

Haksız Kazancı Engelleme

Bir öteki sebeplerden birisi ise haksız olarak Bitcoin üstünden kazanılacak olan kar gösterilebilir. Bitcoin devamlı artış gösterme potansiyeli olan bir para birimi olduğu şeklinde denetim edilmesi oldukca zor olduğundan ve öteki yabancı ülkeler tarafınca üstünde herhangi bir şart ve şartta değişiklik yapılamayacak olduğundan bu yönde korku yaratıyor.

Fazlaca kolay bir örnek ile kripto para yatırımı meydana getiren bazı yatırımcılar yatırdıkları 100.000 (1000 dolar BTC hesabı ile hesaplanmıştır)  dolar paralarını bugün itibari ile olmasa bile geçtiğimiz Aralık ayında Bitcoin 20 bin dolar seviyesine çıktığında tam olarak 2 milyar dolar para elde etmiş oluyorlar. Hali ile milyarlarca dolarlık kar vatandaşların haksız yere varlıklı olmasına sebep olduğundan bazı hükûmetler bunu uygun görmüyor. Benzer vakaların gelecekte bu durum devam ederse Türkiye’de de yaşanmasının olası bulunduğunu söylemek zor olmasa gerek.

Güvenlik Sorunları

Bir öteki sadece basit insanoğlu adına mühim olmamasına karşın devletler ve hükûmetler adına oldukca büyük ehemmiyet taşıyan durum ise kripto paralar ile ajanların ödemelerinin yapılabilme riski ve bir ülkede kaos çıkarmaya yönelik olarak dış devletler tarafınca atılacak adımların tamamen gizli saklı olarak ödemelerinin kripto paralar üstünden yapılabilecek ve bunun ortaya çıkarılmasının olanaksız olması gösterilebilir.

Normal olarak hükûmetler tarafınca geleceğe yönelik bu ve buna benzer daha birçok durum düşünülürken, biz basit insanoğlu için bunlar oldukca gereksiz hatta kim bilir gereksiz olmanın ötesinde bir kararlar olabilir sadece Suriye’de son vakalar ve İran‘da ABD yardımı ile sokağa çıkan halk, Venezuela‘da ABD’nin para desteğini alarak hükûmet devirmek adına sokağa çıkan ve isyan çıkaran halklar gösterilebilir.

Venezuela ve İran’da halkın sokağa çıkmasını elde eden bazı kişilere ise ödemeler gizli saklı olarak kripto paralar üstünden yapılabilecek olduğundan dolayı hükûmetlerin bu yönde kripto paraları seyretme ve engelleme isteklerinin ne denli büyük sadece mühim kararlar olduğu ortaya çıkmakta.

Gelelim Toplumsal Medya ve İnternet Yasaklarına

Devamlı olarak hükûmetler ve devletler tarafınca alınacak olan önlemler, yasaklar ve sözleri mevzu etmek doğru olmayacaktır. Bununla birlikte dünyanın en fazla kullanılan ve kendi başına bir dünya yaratabilecek olan web üstünde son dönemde meydana getirilen engellemeleri konuşmak gerekir.

Feysbuk 1.5 milyara yakın olan etken kullanıcı sayısı ile beraber bir dünya iken, benzer şekilde Google tüm dünyanın en fazla kullanılan web sitesi. Twitter ise gene siyasal adlar başta olmak suretiyle birçok insan tarafınca kullanılan ve 400 milyon civarında kullanıcı sayısına haiz bir platform.

Bu platformların tamamı Bitcoin ve öteki tüm kripto paralar ile ilgili reklamları şimdiden engellemiş durumdalar. Bununla ilgili olarak ardı ardına meydana getirilen engelleme açıklamalarından sonrasında büyük bir hayal kırıklığı yaşayan kripto para borsaları ve sahipleri bu kararların niçin alındığına dair izahat yapılmamasını eleştiriyor.

Bununla ilgili olarak yapılabilecek net bir izahat olmadığı şeklinde toplumsal medya devlerine bu mevzuda ABD tarafınca baskı yapılmış olabilecek olduğu, insanların kripto paralara ilgi göstermelerinin bu sayede engellenmesine yönelik adım atmalarının sağlanmış olabilecek olduğu belirtilebilir.

Not

Kripto paralar ile ilgili olarak yukarıda okuduklarınız kanıtlanmış olmayan sadece örnekler ile destek ve güçlendirilerek hazırlanmış uzun bir araştırma sonucunda hazırlanmış örneklerdir. Dünyada benzer şekilde mahalli sitelerde olmasa bile yabancı sitelerde bu ve buna benzer birçok iddia bulunmakta olduğu şeklinde kripto paraların Asya bölgesi başta olmak suretiyle ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda şeklinde dünyanın en büyük ekonomilerinde engellenmesi yada takip edilmesine yönelik meydana getirilen açıklamaların fazlası ile gelecekte sorunlara delalet edebilecek bulunduğunu düşündüklerinden kaynaklandığını göstermektedir.

Hollanda, Almanya ve Fransa tarafınca geçtiğimiz dönemde yetkililerin yaptıkları açıklamalara bakacak olursak kripto paralar ile ilgili en fazla kaygı sebebi olan mevzunun vergi kaçırma ve kara para aklama problemlerinden dolayı olduğu ortaya kendiliğinden çıkıyor.

Hollanda tarafının bilhassa Bitcoin mevzusunda çok çok fazla sert tavrı dikkat çekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.